“Створюємо стаціонар вдома”: як медики Івано-Франківської ОКЛ їздять до невиліковно хворих пацієнтів додому

Автор: Кучерук Софія

22 Лип, 2025 09:13

Поділитись публікацією
“Створюємо стаціонар вдома”: як медики Івано-Франківської ОКЛ їздять до невиліковно хворих пацієнтів додому

Центр мобільної паліативної допомоги обласної клінічної лікарні надає практичну та консультативну допомогу в межах області й за півтора року роботи майже втричі збільшив кількість пацієнтів та зміцнив команду.

Про це пише “Галка” з посиланням на ОКЛ.

На старті було двоє лікарів, дві медсестри та одна молодша медична сестра.Тепер же працює понад десять фахівців, які надають паліативну допомогу важкохворим людям у домашніх умовах.

“За потреби, ми створюємо стаціонар вдома”, — говорить Людмила Андріїшин, лікарка-анестезіологиня і психологиня, одна із засновниць паліативної медицини в області.

Суть паліативної допомоги, з її слів, у тому, щоб взяти під опіку усіх, хто звернувся за допомогою.

“Ми не маємо права відмовити людині з тяжким болем”, – говорить Андріїшин.

Наразі щомісяця паліативну допомогу отримують до 140 пацієнтів, у той час як ще у 2024 році таких було вдвічі менше – 50-60 осіб. Найбільше підопічних – це люди з онкологічними захворюваннями (до 70%), але також під опікою Центру перебувають пацієнти після інсультів, із тяжкими наслідками травм, серцевими захворюваннями, діабетом, хронічними ранами тощо.

Команда Центру регулярно виїздить в різні громади області, де на сьогодні має під опікою до двадцяти людей – у Жалиборах, Живачеві, Побережжі, Нижневі, Брошнів-Осаді, Кутах, Коломиї, Заріччі, Грабівці, Нових Кривотулах, Нивочині, Галичі, Калуші. Незважаючи на те, що НСЗУ офіційно фінансує лише один візит на тиждень, команда відвідує пацієнтів стільки разів, скільки це потрібно, – іноді до п’яти разів.

У Центрі переконані: мобільна паліативна допомога – це необхідність, адже паліативні стаціонари мають обмежену кількість місць, а потреба в допомозі є великою. У багатьох громадах відсутні команди паліативної допомоги або ж немає необхідного пакету послуг.

Команда Центру консультує телефоном, веде гарячу лінію, навчає родичів доглядати за тяжкохворими, забезпечує необхідними ліками. Пацієнтам безкоштовно надають протипролежневі матраци, кисневі концентратори, інвалідні візки та інше необхідне обладнання.

Людмила Андріїшин пояснює, що повноцінна якісна спеціалізована паліативна допомога складається з п’яти обов’язкових компонентів: симптоматичне лікування, психологічний супровід, духовна опіка, соціальна допомога, а також психологічна підтримка родичів.

Щоби отримати паліативну допомогу вдома, необхідне електронне направлення А59 001 від сімейного або лікуючого лікаря на нестаціонарну паліативну допомогу. Гаряча лінія Центру працює цілодобово: 098 78 75 127.