Як не купити радіоактивну чорницю, прикарпатцям радять фахівці

Автор: Людмила Баран

22 Лип, 2016 10:44

Як не купити радіоактивну чорницю, прикарпатцям радять фахівці

Фахівці ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” радять, як уберегтись від радіоактивної чорниці.

Чому зі всіх ягід особливі проблеми з радіологічною чистотою є в чорниці? Це пояснюється особливостями цієї ягоди – тонка зовнішня оболонка дає можливість   легкого радіаційного ураження, адже цезій (один з елементів який саме і формує радіаційний фон) – водорозчинний, тому легко переходить з грунту в рослини, пише прес-служба ДП “Івано-Франківськстандартметрологія”.

Потрапляючи в організм, радіоактивні речовини накопичуються, а ми їх не відчуваємо. З часом вони вражають кісткову тканину, призводять до хімічних порушень у клітинах. Відтак, збільшують ризик виникнення онкологічних захворювань.

Дослідження засвідчили різний рівень радіологічних показників  чорниці в залежності від її географічного походження.

Чорниці закуплені у Ворохтянському напрямку мали  так звані фонові показники на рівні 15-30 бекерелів на кілограм (при максимально допустимому рівні 600 бекерелів). В той час як чорниці , закуплені  на Волині – вже мали радіаційний фон на рівні максимально допустимого з певними відхиленнями у більшу чи меншу сторону.

Постає питання як ж у цій ситуації бути пересічному покупцю.  Поширена практика – шукати людей по яким видно, що вони дійсно збирали ягоди десь у гірській місцевості, хоча це ненадійний метод, вдже радіаційні плями можуть мати «мозаїчний характер» і різнитися в одному і тому ж лісі.

Найпростіший і найточніший варіант – придбання ягід, які були опротестовані в латораторії на ринку і мають відповідний  лабораторний висновок.

Великі партії саме радіоактивної чорниці на офіційних базарах  чи великих ринках не продаються, їх переважно збувають стихійною торгівлею біля ринків.

Візуально оцінити радіологічний рівень ягід – практично не можливо, однак, ви зменшите ризик  обрати сумнівні ягоди якщо  оберете ягоди однорідного темного кольору, середнього розміру, сухі, з рівною поверхнею. Якщо при детальному розгляді ви виявите сизий наліт, то будьте впевнені – така ягода недавно зірвана і не була перемішана в різних ємностях.

 

 

Приєднуйтеся до каналу “Галки” у Telegram - найважливіші та найсвіжіші новини одразу у Вашому телефоні! 

Подобається
  • like
  • exciting
  • laugh
  • surprise
  • sad
  • angry

Loading...