Як перевірити свій рівень імунітету проти Covid-19, і яку роль в тому відіграє спайковий (S) протеїн?

Автор: Єва Жасминова

28 Жов, 2021 18:44

Поділитись публікацією
Як перевірити свій рівень імунітету проти Covid-19, і яку роль в тому відіграє спайковий (S) протеїн?

Якщо мова йде про COVID-19, то напевно немає людини, яка залишилася осторонь цієї пандемії. Карантинне сьогодення зламало кожному звичний темп і спосіб життя, нам лишається навчитися з цим жити, робити вчасні обстеження і вберігатися від скупчення людей.

Будь-яке захворювання супроводжується виробленням антитіл в організмі: в когось в достатній кількості, щоб опиратися в подальшому цьому вірусу, а в когось – в меншій, і він потрапляє в групу ризику. В обох випадках антитіла є, просто з різним кількісним значенням. Щоб вберегти себе та своїх рідних хтось вакцинується, а хтось обирає більш ризикований шлях і чекає, що хвороба омине. Але віруси – організми непередбачувані, тому найкраще час від часу проводити «моніторинг» антитіл в своєму організмі, від яких залежить наша внутрішня зброя – наш імунітет.
За півтори роки пандемії, мабуть, нема людини, яка б не чула про виявлення в лабораторних умовах специфічних антитіл до вірусу COVID-19 класу А, М і G: антитіла А з’являються, як тільки ви захворіли, наявність антитіл М може свідчити про гострий перебіг захворювання, і G – це, власне, і є ваш імунітет, ваш внутрішній опір, який виробився після контакту вашого організму із вірусом. Та сьогодні ми хочемо розповісти вам про один білок, а саме спайковий протеїн, що входить до складу вірусу COVID-19. Саме антитіла класу G до цього білка найточніше розкажуть вам про ваш імунітет.

Що таке спайковий протеїн (S)?

Спайковий протеїн є одним із чотирьох структурних білків (S, E, M та N), які входять до складу оболонки вірусу SARS-CoV-2. На поверхні коронавірусної частинки знаходяться «шипи» (англ. spike), що нагадують корону. Саме S-протеїн надає вірусній частинці подібність до корони. Завдяки цим «шипам» відбувається проникнення віріона, тобто частинки вірусу в клітину. Після того, як вірус SARS-CoV-2 потрапляє в організм людини, утворюються імуноглобуліни – антитіла. Найбільш активну імунну відповідь викликає спайковий (S) білок.
Головна увага в діагностиці зараз приділяється наявності антитіл до S-білка, точніше тієї частини Spike білка, яка містить так званий RBD-домен (рецептор-зв’язуючий домен). Саме до цих ділянок S-білка з високою ймовірністю виробляються антитіла в організмі людини, які захищають від проникнення і, як наслідок, подальшого розмноження SARS-CoV-2.
Результати численних досліджень засвідчили, що понад 80% віруснейтралізуючих антитіл спрямовані до рецептор-зв’язуючого домену (RBD) S-білку SARS-CoV-2.

Кількісне визначення нейтралізуючих антитіл IgG до S1-спайкового протеїну допоможе:
• Оцінити імунну відповідь, яка сформувалася після перенесеного коронавірусного захворювання, навіть якщо інфекція протікала безсимптомно;
• Оцінити імунну відповідь після вакцинації проти COVID-19;
• За допомогою кількісного аналізу, на відміну від якісного, можна відстежувати динаміку рівня антитіл та оцінити, наскільки змінюється згодом стійкість імунної відповіді до вірусу (SARS-CoV-2).

Коли можна здавати аналіз на кількісне визначення нейтралізуючих антитіл IgG до S1-спайкового протеїну?
• З 14-го дня від початку коронавірусного захворювання;
• З 14-го дня після введення першої дози вакцини, однак доцільніше здавати через 2-3 тижні після повного курсу вакцинації (введення другої дози вакцини).

Підготовка до здачі аналізу
• Необхідно здавати натщесерце або через 8-12 год після прийому їжі.
• В день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
• За 6-12 годин до дослідження слід виключити прийом алкоголю.
• В день відбору крові не приймати лікарських препаратів. Примітка! Якщо відмінити прийом лікарських препаратів неможливо, то проінформувати адміністратора на пункті забору про це перед здачею крові.
• Дітей до 5 років перед здачею крові бажано поїти кип’яченою водою (порціями до 150-200 мл протягом 30 хв).
• Для грудних дітей – перед здачею крові витримати максимально можливу паузу між годуваннями.

Більшість вакцин проти COVID-19, зокрема вакцини, схвалені в Україні, стимулюють в організмі продукцію антитіл до рецептор-зв’язуючого домену субодиниці S1-спайкового білка коронавірусу SARS-CoV-2, який відповідає за проникнення вірусу в клітини людини.

Здавши всього лиш один аналіз на кількісне визначення нейтралізуючих антитіл IgG до S1-спайкового протеїну, ви отримаєте дані про захисний імунітет до COVID-19 після вакцинації чи перенесеного коронавірусу. Шукайте найближче до вас лабораторне відділення, і отримаєте повну імунну «картину» вашого організму всього за 300 гривень.

Адреси відділень медичної лабораторії «Ескулаб» в Івано-Франківській області:
м. Івано-Франківськ, вул. Горбачевського, 50
м. Івано-Франківськ, вул. Коновальця, 147
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 52, 3
м. Івано-Франківськ, вул. Європейська, 1
м. Долина, вул. Пушкіна, 4
м. Калуш, пр. Лесі Українки, 40
м. Коломия, вул. Театральна, 35
м. Коломия, вул. Мазепи, 183
м. Надвірна, вул. Грушевського, 11