Для об’єднання кількох ділянок комп’ютерної мережі використовують комутатор.
Цей пристрій також відомий під назвою світч, що у перекладі з англійської означає перемикач. Основна функція приладу полягає у передавання цифрових даних між абонентськими пристроями. Але основна відмінність світча від схожих систем полягає в тому, що пакет інформації спрямовано конкретному користувачу, а не всім підключеним пристроям. Це забезпечує додатковий рівень захисту даних.
Враховуючи особливості роботи світча, на ринку представлені керовані та некеровані види пристроїв. На сайті інтернет-магазину DEPS у каталозі товарів ви знайдете перемикачі з різною кількістю портів – від 4 до 28 слотів. Подивитися популярні моделі комутаторів можна за цим посиланням https://deps.ua/ua/katalog/poe-equipment.html?f=l550.
Як підключити мережевий комутатор?
Головний нюанс у підключенні – це тип комутатора. Наприклад, аби некерований комутатор працював за планом, достатньо виконати цілком прості дії. У таких пристроях встановлено технологію Plug&Play, тому досить підключити світч до системи живлення та до маршрутизатора Ethernet-кабелем, а усі комп’ютери до портів комутатора. За наявності в моделі VIP-порта, його використовують в першу чергу.
Аби розпочати роботу через керований комутатор, слід:
- перевірити, чи не співпадає IP-адреса з головним роутером чи іншими пристроями цієї мережі;
- перевірити DHCP;
- налаштувати роботу перемикача.
Під час підключення девайса керованого типу компанія DEPS рекомендує одразу обирати параметри відповідно до усіх абонентських пристроїв.
Як налаштувати мережевий комутатор?
Оскільки підключення світча некерованого типу – це дуже просто, то й з налаштуванням такого пристрою проблем не виникне. Отже далі приділимо увагу процедурі налаштування керованого комутатора до глобальної та локальної мережі. Важливими є наступні моменти:
- Спочатку під’єднати світч до елементів живлення та до комп’ютера LAN-кабелем. Далі змінити налаштування у мережі ПК.
- Перевірити стан DHCP (активність цієї системи може створити проблеми у мережі).
- У браузері ввести IP-адресу комутатора. Зауважте, що IP перемикача та комп’ютера мають бути різними, але підмережа – однаковою. Обирати IP-адресу перемикача слід із запропонованих для конкретної мережі. Якщо в цей момент на маршрутизаторі DHCP буде активним, то обрати адресу, яка не входить в коло айпі-варіантів від роутера.
- Вказати у відповідному полі маску підмережі, яка повинна збігатися із маскою роутера.
- Записати у шлюз IP маршрутизатора та натиснути «Застосувати».
Далі слід відновити необхідні параметри мережі для ПК та підключити роутер до перемикача. Також дуже важливо задати параметри окремо для кожного порта. Для зручності управління системою світча компанія DEPS рекомендує дати портам різні hostname та додати короткий опис (description). В описі ліпше вказати, до якого пристрою чи до якого приміщення прямує кабель від перемикача.
Принцип роботи світча
Як уже відомо, основна функція комутатора – це передати дані конкретному користувачу (чи абонентському пристрою). Ця функція оптимізує трафік та робить діяльність у мережі максимально захищеною від стороннього втручання. У кожного світча є таблиця, в якій записана відповідність адреси вузла до його портів. Після першого підключення така таблиця порожня, оскільки девайс знаходиться на стадії «навчання». Під час обміну даними, що проходять через перемикач, пристрій аналізує інформацію відповідно до адреси відправника. Останнім етапом такого «навчання» є побудова таблиці усіх активних адрес, що призведе до локалізації трафіку.