Як поставити тепловий насос та заощадити половину коштів на опаленні

Автор: Турій Роман

20 Вер, 2018 17:46

Поділитись публікацією
Як поставити тепловий насос та заощадити половину коштів на опаленні

Вже за місяць почнеться опалювальний сезон, а разом з ним – головний біль для мешканців приватних будинків.

Як обрати надійну і безпечну систему опалення, яка швидко окупиться і довго прослужить? Як врахувати помилки при встановленні опалення? Про це розповість Михайло Завада – власник інженерно-монтажної організації, який на власному досвіді випробував що краще – електрика, газ чи тепловий насос?

42203201_1956739514383691_3858374301174464512_n

– Якою системою опалення ви користуєтесь в себе в компанії і чому? 

– Україна знаходиться в такій зоні, де потрібно 7 місяців обігрівати приміщення і хотілось би, щоб це було економічно вигідно. Два роки тому (в 2016. ред)  порівняли всі варіанти, зробили розрахунки і вирішили, що для нас найкращим рішенням є тепловий насос.

Про цю технологію говорять вже більше 10 років, всі про неї знають але ніхто не користується, бо всім страшно. А ми вирішили на своєму прикладі показати, що все простіше ніж здається. Ми змонтували його, інтегрували в загальну систему опалення, обладнали тепловим і електричним лічильниками, для визначення ефективності системи і от вже другий рік фіксуємо абсолютно всі показники.

– А як ви вирахували цю ефективність?

– Є простий розрахунок: З одного м3 газу, який наразі коштує для бізнесу 11 грн. при спалюванні можна отримати 7 кВт тепла. Якщо вивести вартість 1 кВт отриманого від спалювання газу то отримаємо 1,57 грн.

Вартість кіловату електроенергії на сьогоднішній день становить 2,66 грн. При використанні одного кВт електроенергії ми отримаємо 1 кВт тепла, тут співвідношення один до одного.

Звичайно, тепловий насос працює на електроенергії і платити за неї потрібно 2.66 грн. Але ця енергія спрямована не на обігрів, а на роботу компресора. Саме ці компресори мають різний  коефіцієнт енергоефективності. Для прикладу у нас, він становить – 3. Тобто за 1 кіловат спожитої електроенергії, ми виробляємо рівно 3 кіловати тепла, тобто для нас вартість одного кіловату тепла становить близько 70 копійок.

42154461_2177009609242907_1187852280351686656_n

– А якщо не секрет, скільки ви зекономили за опалювальний сезон?

– За два роки використання теплового насосу наші рахунки зменшились вдвічі. Якщо називати реальні цифри, то якщо ми оплачували за опалювальний сезон 2015-2016 рр. близько 60 тисяч гривень, потім – ми почали платити не більше 28-30 тис. грн. При цьому, я не враховую те, що ми динамічна компанія, штат якої постійно зростає і протягом двох років ми задіювали нові площі та підключали їх до опалення.

– Тобто встановивши цю систему ви змогли повністю відмовитись від газу?

– Ні, оскільки в нас вже було газове опалення розраховане на 50 кіловат. Ми зробили його симбіоз з тепловим насосом на 20 кіловат. Тобто ми інвестували в тепловий насос половину, а газові котли запускають тільки коли надворі -10 і нижче.

Але якщо б ми будували нову будівлю, я думаю газової труби там би не було. Через великі витрати на підключення до газотранспортних мереж і постійне здорожчання вартості газу.

42204414_404549216747522_2357740920117395456_n

– Ви кажете що в теплового насосу дуже багато переваг, але чи є недоліки?

– В пікові періоди опалювального сезону, тепловий насос потребує потужної електромережі, це потрібно врахувати при його встановленні.

Також хочу наголосити, що енергоефективність теплового насосу залежить не так від самого агрегату, а від професійно розробленої інженерної мережі обігріву.

– Тоді виходить, що таке опалення не можна встановити у квартирі?

Можна будь-де, і на сьогоднішній день вони встановлені у Франківську в деяких пентхаусах. Подібні насоси повітря-повітря змонтовані у центральному офісі будівельної компанії “Вертикаль”.

Хоча я б звісно, не рекомендував встановлювати їх в квартирах тому, що зовнішній блок монтується на фасад і це зіпсує естетичний вигляд нашого міста.

Тому тепловий насос — це рішення, швидше, для приватного сектору або для готельних комплексів, де є окремо відведена територія для його встановлення.

– Теплові насоси є різного типу: геотермальні, повітря-вода, повітря-повітря. А яка між ними різниця? Який краще обрати?

– Теплові насоси повітря-вода і повітря-повітря забирають тепло з повітря, їхній принцип роботи нагадує кондиціонер.

Геотермальний насос — забирає тепло із землі. Також є можливість встановлення таких насосів, якщо на території є водойма – теплоносії розміщуються по площі озера.

У геотермальних насосів коефіцієнт енергоефективності не зменшується при великих мінусах, він сталий і складає 4-4,5. Плюсом є те, що підведення електромережі, в порівнянні з тепловим насосом повітря, в три рази менша по потужності. Але інвестиція в такий насос більша за рахунок земляних робіт.

– А яка окупність інвестицій у таке опалення?

– Окупність геотермального насосу більше 6-7 років. Оскільки земляні роботи коштують доволі дорого і їхня площа достатньо велика. А окупність насосу повітря-вода, того який встановили ми, становить 4-5 років.

Варто наголосити, що якщо не підключатися до газу взагалі, окупність насосу – рік, а то й менше.

– На якому етапі краще монтувати тепловий насос?

– Я раджу, тим людям, які будують будинок своєї мрії, ще на стадії проектування продумувати комплексні рішення, тільки тоді кошти будуть витрачені оптимально.

– А якщо в людини вже є готовий будинок? І вона вирішила встановити твердопаливний котел, який зараз дуже популярний? Чи може тепловий насос позмагатися з ним?

– Чомусь люди не враховують затрати власного часу або своїх працівників на експлуатацію твердопаливних котлів. Це дуже дорого. Розпалювати, підкидати дрова, рубати їх, складати, чистити від нагарів теплообмінники і т.д Плюс запах диму, який так чи інакше буде присутній. В той час як система теплового насосу є повністю автоматизована і її можна обладнати wifi-модулем з віддаленим керуванням через смартфон.

До того ж, якщо у вас є будинок з опаленням, не обов’язково його забезпечувати на 100% потужності тільки одним видом обігріву, можна зробити симбіоз з котла і теплового насосу.

42263774_270210136931571_8905551625251192832_n

– А на які бренди теплових насосів варто звернути увагу в першу чергу? Що краще, що гірше?

– В межах України представлено орієнтовно 80 брендів теплових насосів, які насправді виробляються у 3-4 заводах по світу. Однак не варто прив’язуватись до брендів. Потрібно брати до уваги представлення сервісу, співвідношення ціна/якість, енергоефективність і т.д.

Для нашої компанії важливою є правдивість коефіцієнтів енергозбереження, обслуговування системи і вирішення сервісних питань. Тому компанія Аероплюс пропонує техніку, яка забезпечить клієнту спокійне і комфортне життя.

– Тож підсумовуючи – як експерт і як користувач теплового насосу чому варто інвестувати в цю систему?

– Тому, що вона вигідна. Переваги, які отримує клієнт, окрім того, що відмовившись від газу можна зекономити половину на рахунках за тело. Це ще й чудове рішення, яке дає можливість не лише обігрівати дім, а й гріти воду і навіть охолоджувати приміщення влітку.

– А як щодо програми IQ energy чи діє вона на встановлення теплових насосів?

– Так, діє. Якщо ви поставили собі сертифікований тепловий насос, європейська програма енергоощадливості IQ energy відшкодовує 35% від суми ваших витрат. Це колосальний бонус.

Але хочеться нагадати, що ця програма діє до 2020 року, тому потрібно поспішати, бо не всім може пощастити.

Адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Галицька 132

https://www.aeroplus.com.ua/

Тел: (0342) 509 448
(098) 088 08 09

E-mail: [email protected]