Як самотужки розпізнати меланому — поради франківської лікарки Лілії Василюк

Автор: Застава Максим

14 Тра, 2024 17:48

Поділитись публікацією
Як самотужки розпізнати меланому — поради франківської лікарки Лілії Василюк

Меланома – злоякісне новоутворення, яке розвивається з пігментних клітин (меланоцитів) та найчастіше вражає шкіру. Про що свідчать підозрілі родимки на тілі, фактори ризику та профілактику меланоми — розповідає терапевтка “Міської поліклініки №5” Лілія Василюк.

Про це пише “Галка” з посиланням на Центр первинної медичної консультативно-діагностичної допомоги.

– Чи всі родимки на нашому тілі потенційно небезпечні?

– Родимка сама по собі – це доброякісне новоутворення на тілі. Родимки не загрожують життю і здоров’ю людини, це просто косметичний дефект. Але за певних обставин вони раптом починають рости, проникаючи вглиб шкірного покриву. І тоді можуть становити загрозу навіть життю людини.

– Що саме може спровокувати переродження родимки в меланому?

– Меланома – це найбільш небезпечна злоякісна пухлина, що дуже швидко розростається. Пухлина може з’явитися як на чистій шкірі, так і внаслідок переродження родимки. Одна з основних причин появи меланоми – любов до засмаги.

– Що загалом у переліку факторів ризику?

– Світлий фототип шкіри, частий та тривалий вплив ультрафіолету (солярій, прихильність до загоряння), сонячні опіки шкіри та часта травматизація родимок, спадковість (випадки меланоми у близьких родичів).

– На яких саме ділянках тіла розвивається меланома? Чи різняться локалізації у чоловіків та жінок?

– У жінок меланома найчастіше з’являється на гомілках, а у чоловіків – на тулубі. Іноді зустрічаються такі рідкісні форми, як меланома підошов, очей або нігтів. Ця хвороба найчастіше вражає людей 30-35 років. І якщо виявити її на ранніх стадіях, коли вона є поверхневою, – це запорука одужання у 95% хворих. Однак діагностувати цю шкірну недугу при візуальному огляді не завжди може навіть досвідчений дерматолог.

– Коли потрібно бігти до лікаря? На які орієнтири варто звертати увагу?

– Якщо ваша родимка почала поводитися «дивно», а саме з’явилася хоча б одна з цих ознак:

  • А – “assymetry”. Ця буква відповідає поняттю «асиметрія». Якась родимка змінила форму і стала асиметричною (одна половинка не подібна на іншу);
  • B – “borders”, що в перекладі означає “межі” родимки. Родимка має нерівну межу, неправильну, “рвану” форму;
  • С – “colour”, тобто, “колір” родимки. Родимка в нормальному стані має однорідний коричневий або світло-бронзовий колір. При патології вона набуває чорного, фіолетового, червоного, білого кольору або має кілька кольорів;
  • D – “diameter” – діаметр родимки. Нормальна родимка невелика в діаметрі й не має властивості збільшуватися. Патологічні процеси змушують родимку розростатися в діаметрі. Діаметр родимки не повинен перевищувати 6 мм;
  • E – “evolution” або “еволюція” родимки. Родимка почала збільшуватися або змінювати колір. Будь-яка патологія шкіри, яка швидко росте або змінюється й не зникає, незалежно від того забарвлена вона чи ні, мусить бути обстежена спеціалістом. Якщо у вас на тілі з’явилася нова та незвичайна родимка, одразу звертайтеся до лікаря!

– Що таке дерматоскопія – кому і коли вона потрібна?

– Насправді дерматоскопія є необхідною процедурою для кожного з нас. Діагностику проводять для дослідження невусів (родимок), бородавок, кератом, базаліом, лентіго (веснянок), атером, акне, псоріазу та інших патологій. Після дерматоскопії спеціаліст зможе визначити характер новоутворення та розповість пацієнтові про подальші дії – чи потребує воно видалення, чи має злоякісний характер і так далі.

Безпосередньо дерматоскопія займає близько пів години. Це безпечний метод, що не має протипоказань та не вимагає спеціальної підготовки, може бути проведений в будь-якому віці. До того ж процедура проходить безболісно, тому не варто боятися походу до лікаря.

На жаль, програмою медичних гарантій, а саме пакетом «Профілактика, діагностика та лікування в амбулаторних умовах» таке обстеження не передбачено. Дана послуга є платною і часто пацієнти нехтують рекомендаціями лікаря, щодо його необхідності. Що в результаті призводить до негативних наслідків.

– То як захистити себе від меланоми?

– Часи, коли засмага була в моді, минули. Зараз – передусім високий попит на здоров’я. Тож щоб зменшити ризик утворення меланоми, захищайте шкіру від сонячних променів, уникайте опіків і застосовуйте сонцезахисні креми щоразу, коли виходите на вулицю.

Намагайтеся не травмувати шкіру в зонах, де є родимки, і уникайте їхнього контакту з хімічними подразниками. Однак варто пам’ятати, що основним заходом профілактики меланоми є регулярний самостійний огляд шкірних покривів, дерматоскопія та звернення до дерматолога та/або онколога для проведення скринінгу.