Як стрес і харчування впливає на виразкову хворобу шлунку. Розповідає франківська гастроентерологиня Наталія Лудчак (ФОТО)
13 Вер, 2023 09:15
Наталія Лудчак – терапевтка та гастроентерологиня у лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Має стаж роботи – 40 років і знає все про хвороби шлунку.
Читайте також: УЗД малих термінів вагітності: розповідає франківська лікарка УЗД Галина Дибʼяк
Для читачів “Галки” досвідчена лікарка розповіла про виразкову хворобу шлунку. Захворювання, яке загострюється восени. Зʼясовуємо, які причини виразкової хвороби, як її діагностують та лікують, та про збільшення серед франківців “стресових виразок”.
– Що таке виразкова хвороба шлунку?
– Це запальний процес слизової, проявляється гіперемією (почервонінням), а у подальшому – некротизацією (руйнуванням) тканин. Як ускладнення – перфорація (утворенням наскрізного отвору).
– Що впливає на розвиток виразкової хвороби?
– Одна з причин – харчування. Нерегулярне та неправильне харчування. Друге – спадковий фактор. Викликається він в основному вірусом Helicobacter, але не завжди. Також серед причин – підвищена кислотність чи травми черевної порожнини.
Деколи це може бути “стресова виразка”. До речі, зараз дуже багато хлопців, які повернулися з війни, то у них спостерігається так звана “окопна виразка”, “стресова виразка”.
Можуть бути виразки після тривалого прийому окремих медикаментозних препаратів. Особливо самовільний прийом протизапальних при захворюванні опорно-рухового апарату.
– Наше наступне питання якраз стосується того, про що ви згадували вище. З вашого досвіду, чи змінилась кількість звернень пацієнтів з початком бойових дій?
– Змінилася. Зараз багато первинно виявленої виразки у молодому віці. Йде мова не тільки про військових, а й у багатьох переселенців, навіть місцевих жителів так само. В основному впливає стресова ситуація, провокує загострення. Був раніше гастрит у людини, який тепер перетворився у виразковий стан.
– За якими першими симптомами людина може зрозуміти, що це виразка?
– Симптомів багато. Вони дуже часто маскуються під гастрит, під дискінезію, під холецистит… Один з перших таких “дзвінків”, що говорить нам про виразку – це голодні болі. Особливо нічні болі з ірадіацією у спину (коли віддає у спину). Також нудота, іноді блювота.
У гіршому випадку – поява чорного калу, який вказує на шлункову кровотечу.
Але буває і безсимптомна виразка. Тобто йдеться про місце її локалізації, де немає нервових закінчень. Тоді така “німа виразка” діагностується практично на операційному столі. Вона може давати пенетрацію (перехід запального процесу) або у черевну порожнину, або у підшлункову залозу. Тоді може проявлятися гострим болем або періодична слабкість, зниження гемоглобіну.
Загалом – біль та порушення апетиту. Це в першу чергу, що має насторожувати людину.
– Восени у багатьох стається загострення хронічних захворювань і виразка не виключення. Чи можна цьому запобігти?
– Осінь та весна – періоди, коли загострюються всі хронічні захворювання. Якщо навіть один раз виявлена виразка або є підозра на будь-які захворювання шлунково-кишкового тракту, то бажано робити обстеження. І якщо є необхідність після періоду загострення проходити протирецидивне лікування. Колись це була диспансеризація. До речі, дуже розумно було проводити диспансеризацію. І я пропоную своїм пацієнтам навіть при відсутності симптомів чи болів проходити два рази на рік диспансеризацію.
Осінь і весна характерна тим, що змінюється тим продуктів у нашому харчуванні. Навесні більше клітковини, і навіть поява свіжих овочів та фруктів може дати загострення. На осінь йде більше консервації. У такий період бажано уникати гострої, жирної та смаженої їжі. Консервацію бажано не робити з оцтом, а якщо вже є необхідність, то краще зробити квашені овочі. А взагалі овочі та фрукти, якщо є загострення, то треба їх їсти у тушкованому або відвареному вигляді.
– Які методи діагностики даного захворювання доступні у лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант”?
– Ультразвукову діагностику варто робити всім профілактично, хоча б раз у рік.
А далі огляди при потребі. І якщо що не всі погоджуються на фіброгастроскопію, то УЗД органів черевної порожнини дуже показовий метод дослідження. Її потрібно робити натще. УЗД показує стан сечового міхура та підшлункової залози, що дуже важливо. Тому що підшлункова залоза розташована біля шлунку і вона може бути першою ознакою того, що є якісь проблеми зі шлунком. УЗД може показати товщину стінок шлунку і можна побачити залишковий вміст, якого не мало б бути до шести годин після прийому їжі. Якщо він є, то це вже не хороший знак і потрібно робити додаткові обстеження.
Фіброгастроскопія у нас проводиться під місцевою анестезією, це є спрей лідокаїн, або під медикаментозним сном. Ця процедура безболісна, вона потрібна тим, у кого підвищений блювотний рефлекс або в кого може бути алергічна реакція на лідокаїн.
УЗД робиться за 10-15 хвилин. Фіброгастроскопія десь так само, але якщо з анестезією, то трохи довше.
– Як проходить лікування виразкової хвороби?
– По-перше, при діагностиці обов’язково враховується наявність Helicobacter, і в залежності від цього ми призначаємо лікування.
Виразка деколи може викликатися закидом жовчі, і тоді ми обов’язково враховуємо стан жовчного міхура. Якщо є наявності жовчі у шлунку, тоді обов’язково маємо призначати, крім протизапальних, ще жовчогінні препарати.
Якщо виявлено Helicobacter, то обов’язково дається антибіотик. Він підбирається індивідуально. Обов’язково препарат з пробіотиками. Первинна виразка, я вважаю, має проліковуватися у стаціонарі. Але ми враховуємо стан пацієнта. Якщо це виразка, яка вже у стані рубцювання, то може бути лікування в домашніх умовах. Деколи ми призначаємо капання, деколи таблетовані препарати – завжди індивідуальний підхід. У випадках “стресових виразок” лікар може призначити легкі седативні (заспокійливі) засоби.
– Які можуть бути найнебезпечніші ускладнення виразки шлунку?
– Найгірше ускладнення це, звичайно, перфоративна виразка. Коли у стінці шлунка виникає наскрізний отвір. Неліковані виразки можуть переходити в онкологію. Тому якщо є вдома хтось з виразковою хворобою шлунку, у кого підтверджений Helicobacter, то варто проходити хоча б раз на два роки огляд.
– Можливо у вашому досвіді були унікальні чи непересічні випадки, пов’язані з виразковою хворобою шлунку?
– Був один цікавий випадок. Прийшла жінка 83 роки – гемоглобін 70, тиск 90 на 40. У такому випадку одразу підозра на онкологію. Після всіх обстежень та аналізів зробили фіброгастроскопію. Виявили виразку, неглибоку і нешироку. Призначили лікування, а тиск не падає і тиск не підіймається. Почали її розпитувати. Виявилося, що в неї боліло плече і хтось їй порадив пити диклофенак. Вона пила його пів року і цим викликала появи виразки. Малого того вона приймала нітрати, щоб знизити тиск, який у неї одномоментно підіймався. Їх вона теж пила тривало. Відмінили нітрати, відмінили диклофенак – виразка зарубцювалася. Жінка досі живе.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
*партнерська публікація