Як святкове застілля може призвести до гострої кишкової інфекції: розповідає франківська лікарка
30 Кві, 2021 12:46
Залишилося кілька днів до одного із найголовніших релігійних свят – Воскресіння Христового. Зазвичай, саме у цей день більшість віруючих людей різко змінюють пісний раціон на святковий багатий стіл. На жаль, саме після свят відділення інфекційної лікарні переповнені пацієнтами із симптомами кишкової інфекції.
Читайте також: У міській поліклініці №5 відкрили капітально відремонтований інфекційний кабінет (ФОТО)
Що саме може стати причиною розвитку харчової інфекції? І як вберегти себе та близьких? Розповідає Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал, передає “Галка”.
Що таке ГКІ?
Гострі кишкові інфекції – це група інфекційних захворювань, які викликають розлади травного тракту. Всі ГКІ характерні фекально-оральним механізмом передачі, тобто існує прямий зв’язок із споживанням заражених продуктів харчування та забрудненої води. До гострих кишкових інфекцій відносять ешерихіоз, сальмонельоз, шигельоз та ін.
Як саме можна заразитися ГКІ? Здебільшого патогенна та умовно-патогенна флора міститься у грунті, воді. Потрапляє вона туди із фекалій хворої людини. Тому найбільша концентрація збудника міститься у зараженій воді, на сирих продуктах. Оскільки більшість збудників здатні утворювати спори, їх можна вважати стійкими у навколишньому середовищі.
Актуальність даної проблеми полягає у тому, що часто збудників ГКІ та яйця гельмінтів можна зустріти у яйцях, м’ясі птиці та свинини, рибі. Тому найменша погрішність у приготуванні може призвести до великої проблеми.
Які симптоми вказують на гостру кишкову інфекцію?
Особливістю ГКІ є дуже короткий інкубаційний період, тобто проміжок часу між проникненням збудника в організм та появою перших симптомів складає від 30 хвилин до 24 годин. Збудник проникає оральним шляхом, проходить через стравохід, проникає в шлунок, де під дією шлункового соку руйнується, вивільняючи велику кількість ендотоксину. Цей токсин несе пагубну дію на тканину шлунка та кишківника. Токсин уражає слизову оболонку травного тракту, чим унеможливлює адекватне пристінкове травлення та всмоктування поживних речовин.
При ГКІ у пацієнта виникають наступні скарги:
- сильний спазмуючий біль у животі;
- бурчання у животі;
- нудота та блювання;
- діарея, яка швидко призводить до зневоднення;
- виражена інтоксикація;
- слабкість;
- головні болі;
- підвищення температури тіла;
- специфічні зміни з боку калу: неоформлений водянистий стілець зеленого кольору (при сальмонельозі), або із прожилками крові (при шигельозі).
Захворювання розвивається стрімко і водночас швидко ліквідовується. Поте отруєння завдає значної шкоди здоров’ю людини і може надовго вибити її із колії.
Що варто робити, щоб уникнути гострої кишкової інфекції?
Для того, щоб святкове застілля не стало для вас неприємним спогадом, варто з відповідальністю підійти до формування меню, вибору продуктів і способу приготування святкових страв.
По перше, яйця та м’ясні продукти варто купувати у офіційних торгових точках, які мають всі необхідні сертифікати якості. В жодному разі не купуйте продукти на стихійних ринках у неперевірених людей.
По друге, варто відмовитися від сироїдіння. Всі продукти повинні бути якісно приготованими, тобто м’ясо потрібно запікати, щоб не було прожилків крові чи сирих зон, яйця варто варити вкруту, молоко обов’язково повинне бути перекип’яченим. Уважно очищуйте сирі овочі та фрукти. Важливо знати, що варто ретельно мити увесь посуд, ножі та все, що мало контакт із сирим м’ясом.
Найголовніше! У випадку появи вищеперерахованих симптомів – не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться до лікаря!
Бажаю, щоб святкові дні запам’яталися тільки позитивними та світлими моментами!