Як TORCH-інфекції впливають на плід. Розповідає франківська інфекціоністка Олена Івасишин (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

01 Бер, 2023 09:08

Поділитись публікацією
Як TORCH-інфекції впливають на плід. Розповідає франківська інфекціоністка Олена Івасишин (ФОТО)

Олена Івасишин – досвідчена лікарка-інфекціоністка лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Вона допомагає подолати інфекційні хвороби як дорослим, так і дітям. 

Читайте також: Вдвічі більше хворих: про вітрянку у дорослих розповідає франківська інфекціоністка Олена Івасишин

“Галка” поспілкувалася з лікаркою про важливість ранньої діагностики TORCH-інфекції у вагітних, про симптоми,  вплив на плід, а також про лікування до та під час вагітності.

– Що входить у сферу вашої діяльності як інфекціоністки? 

– Я і дитячій, і дорослий інфекціоніст. Тобто усі захворювання, як у дорослих, так і у дітей, бактеріальні та вірусні, паразитарні — це все моя сфера роботи. Проводжу діагностику, лікування, а також профілактику — вакцинування. 

– Що таке TORCH-інфекція?

– TORCH – це абревіатура для найбільш поширених внутрішньоутробних інфекцій, які становлять небезпеку під час вагітності. Відповідно розшифровується, як:

Т – токсоплазмоз;

О – інші інфекції (гепатит B, сифіліс, вітряна віспа, ВІЛ-інфекція, хламідіоз та інші);

R – краснуха;

С – цитомегаловірус;

H – герпес.

– Які причини їх появи?

– У кожного з цих захворювань є свої причини, але головне в TORCH-інфекціях запобігти їх передачі від матері до дитини та негативного впливу. Важливо вберегти плід!

– Які симптоми TORCH-інфекції?

– Вони можуть мати й безсимптомний перебіг, або відмічаються такі симптоми як  зміни у виділеннях зі статевих органів, висипання, дискомфорт…, зміни з боку УЗД плода.

Герпесвірусна інфекція 1/2 типу – характерні висипання на статевих органах. Жінка може відчувати свербіж та печіння. Рідко може підвищуватися температура.

Цитомегаловірус також може проявляти себе через висипання, збільшення лімфатичних вузлів та температури (37,2—38,0 °C). Але зазвичай дана інфекція перебігає безсимптомно.

Токсоплазмоз – починається з грипоподібного стану, збільшення лімфатичних вузлів, а також є варіант безсимптомного перебігу.

Сифіліс – утворюються виразки на статевих органах або в роті, зʼявляються дрібний висип по всьому тілу, біль у горлі, збільшення лімфовузлів і підвищення температури.

Думаю, що всі знають, які симптоми у краснухи. Тут гарна новина, що більшість людей від неї вакциновані. 

До TORCH-інфекції також відносять вірусні гепатити, які мають безсимптомний перебіг,  їх виявляють під час біохімічного аналізу крові – підвищення печінкових проб, або спостерігаються зміни у структурі печінки на УЗД.

– Коли варто здавати аналіз?

– Найкраще, якщо жінка вирішила завагітніти, то за 2-3 місяці до того потрібно обстежитися, здати аналіз на TORCH-інфекцію. На антитіла, чи є гостра фаза, чи її немає. Відповідно, якщо щось виявили — пролікувати. 

Якщо жінка цього не зробила, то при настанні вагітності пройти обстеження потрібно у найкоротші терміни. У разі виявлення цих інфекцій в анамнезі, то лікар призначає додаткові методи обстеження, до прикладу, ПЛР-діагностику.

– Які наслідки зараження TORCH-інфекцією для плоду?

– На ранніх етапах (перший триместр) вагітності розвиток плоду може зупинитися, при дуже важких вадах розвитку. 

Кожна інфекція несе свої наслідки, переважно найбільш розповсюджені – ураження плаценти, збільшення навколоплідних вод (рідко зустрічається їх зменшення), зміни з боку нервової системи та органів плода. Найгірші – це ураження серця, мозку чи нирок. 

Тому, якщо під час вагітності виявляють TORCH-інфекцію, то жінку  скеровують до інфекціоніста, щоб визначити подальшу тактику ведення та потребу в лікуванні. 

– Яке лікування можуть призначати? 

– Тут по-різному. Для кожного випадку підбирається індивідуальна тактика ведення (профілактика або ж лікування) через те, що варіантів може бути безліч.

– Найкраща профілактика – це вакцинація?

– Звичайно, найкраща профілактика це вакцинація. Зазвичай їх проводять згідно з календарем щеплень, але якщо через певні причини цього не трапилося, то жінка під час вагітності може при потребі вакцинуватися, наприклад від таких захворювань як гепатит B, кашлюк, дифтерія, правець, грип та інших.

За відсутності захисних антитіл до краснухи вакцинація рекомендується до вагітності.

– Чи можна пройти вакцинацію у лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант”?

– Так, у нас представлені різні виробники вакцин, одні з найкращих. Якщо є вибір між певними вакцинами, то ми це обговорюємо з пацієнтом перед вакцинацією. Зважуємо всі “за” та “проти”, а тоді людина має можливість обрати.

Розмовляла Тетяна Зелінська

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

партнерська публікація