Як уберегтися від ботулізму. Поради прикарпатських фахівців

Автор: Костинюк Олександр

11 Чер, 2019 07:44

Поділитись публікацією
Як уберегтися від ботулізму. Поради прикарпатських фахівців

Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини. Це одна з найсильніших в природі отрут. Смертельна доза для людини становить 0,3 мкг. Потрапляючи в шлуково-кишковий тракт, ботулотоксин всмоктується в кров і розноситься по організму, осідаючи в відділах нервової системи. Внутрішніми ферментами токсин не руйнується.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 8-24 години після споживання зараженої їжі або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період. Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів).

Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загально-токсичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнта турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м’язів, внаслідок чого за відсутності адекватної терапії смерть зазвичай настає на 2-3-ій день хвороби.

“При виникненні будь-яких із цих симптомів не зволікайте, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою. Госпіталізація – обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби. До приїзду лікаря потрібно промити хворому шлунок, щоб токсин не всмоктався у кров”, – радять фахівці.

Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину (синоніми: сироватка, імуноглобулін).

Як уберегтися від ботулізму:

– не вживати “бомбажні” консерви, в’ялену рибу та інші продукти невідомого походження (найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки);
– дотримуватись технологічного процесу 10під час домашньої консервації;
– рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні;
– не купувати і не вживати продукти харчування, виготовлені у домашніх умовах (консерви, в’ялену, копчену, солену рибу та інші) в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб;
– ретельно мити руки, а також овочі і фрукти під протічною водою.

Джерело: сайт Снятинської РДА.