Як уберегтися від йододефіциту. Поради прикарпатських фахівців
20 Жов, 2018 21:37
Серед великої кількості різноманітних захворювань важливе місце посідають ті, що зумовлені екологічними факторами. Такі захворювання часто доволі поширені та впливають на здоров’я населення, яке проживає в зоні дії того чи іншого патогенного фактора. Особливе місце займає нестача йоду в навколишньому середовищі, що є причиною йододефіцитних захворювань (ЙДЗ).
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, патологічні стани, що викликані дефіцитом йоду, посідають третє місце у списку 38 найбільш поширених неінфекційних хвороб: у кожного четвертого жителя планети є ризик захворіти йододефіцитними захворюваннями.
740 мільйонів людей у світі мають збільшену щитоподібну залозу, 40 мільйонів – страждають від вираженої розумової відсталості за рахунок йододефіциту.
До таких захворювань відносять:
– розумову відсталість, особливо у дитячому та підлітковому віці;
– збільшення щитоподібної залози (зоб);
– безплідність, викидні, мертвонароджуваність у матерів, вроджені вади розвитку у дітей (глухонімота, косоокість, підвищена перинатальна та дитяча смертність, кретинізм, затримка фізичного розвитку, порушення психічних функцій).
За даними ВООЗ, захворювання, викликані йодною недостатністю, можуть бути повністю ліквідовані. Основою їхньої профілактики є забезпечення населення продуктами, збагаченими йодом. Важливо, щоби йод в малих кількостях надходив в організм людини щоденно.
Експерти ВООЗ рекомендують йодовану сіль як універсальний і високоефективний засіб для масової профілактики йододефіцитних захворювань у всьому світі. Для індивідуальної і групової профілактики цих захворювань у світі використовуються препарати йоду, інформують на сайті Долинської РДА.
Першими ознаками дефіциту йоду в організмі людини є слабкість, зміна настрою, порушення сну, зниження розумових здібностей, уваги та пам’яті. У школярів, при недостатності йоду в організмі, відмічається стрімке зниження показників розумового розвитку.
Добова потреба йоду для організму людини складає 100-200 мкг на добу, відповідно до віку (наприклад, дитині шкільного віку необхідно 120 мкг йода, а дорослій людині – не менше 150 мкг).
Йодована сіль, найбільш доступна населенню, використовується в незначних дозах, але в постійній достатній кількості, не змінює смак страв. Таким чином, йодована сіль є ідеальним засобом для забезпечення населення фізіологічною нормою цього мікроелементу. Щоденне вживання до 1 мг (1000 мкг) йоду – є повністю безпечним.