Як уникнути переохолодження: поради рятувальників

Автор: Єва Жасминова

26 Oct, 2021 08:53

Поділитись публікацією
Як уникнути переохолодження: поради рятувальників

Волонтери Пошуково-рятувальної волонтерської асоціації (SARVA) все частіше вирушають на пошуки людей, які загубилися і страждають від переохолодження (або гіпотермії).

Це дуже небезпечний стан, який може призвести до смерті, бо з кожною хвилиною сили покидають замерзлу людину, і боротися з цим станом все складніше.

Керівник SARVA Олексій Геращенко радить особливу увагу звернути на одяг та, зокрема, на білизну:

«Стереотипи можуть бути смертельними. Люди звикли, що натуральна білизна з бавовни зігріє краще, ніж вся ця «синтетика». В реальності ж бавовна драматично знижує температуру тіла, тому що не дає поту відійти від шкіри. Ще, коли людина замерзає, вона вирішує легти у позу немовля й не рухатися, щоб не втрачати тепло. А треба, навпаки, робити фізичні вправи, витрачати калорії на розігрів тіла. І добре їсти».

Як уникнути переохолодження

“З початком осені наші волонтери все частіше вирушають на пошуки людей, які постраждали від переохолодження. Це дуже небезпечно і може призвести до смерті. Найпідступніше у гіпотермії (інша назва цього стану) те, що людина з часом все більше втрачає здатність мислити раціонально і боротися з нею. Це як ланцюгова реакція. Саме тому з переохолодженням треба негайно розібратися на початкових стадіях, а ще краще уникнути його. Ось декілька корисних порад для тих, хто збирається у ліс чи гори, по гриби, в похід або на прогулянку.”

Спочатку вивчимо ознаки переохолодження:

утруднена мова (бурмотіння, запинання, уповільнення вимови);
тремтіння, озноб;
зміна у поведінці (зокрема, людина стає незвично мовчазною й тихою).

Серйозне переохолодження можна визначити, якщо людина
️ більше не тремтить, але втрачає координацію;
️ реагує та поводиться непослідовно;
️ починає скидати одяг.

Переохолодження залежить від декількох факторів: зовнішнє середовище (погода), одяг, харчування і фізична активність. Розберемо все по черзі.

ПОГОДА. Очевидно, що вітер, дощ, низька температура повітря можуть спровокувати переохолодження. Важливо в таких умовах не залишатися на відкритому просторі й знайти притулок, розвести багаття. Якщо в одного з членів групи є ознаки переохолодження, не зупиняйтеся одразу задля надання йому допомоги, бо це наражатиме на небезпеку інших. Спробуйте знайти місце, безпечне для всіх.

ОДЯГ. Правильний одяг «по погоді» допоможе уникнути переохолодження в найсуворіших умовах. На людині має бути декілька шарів, котрі утримують тепло й відводять вологу від шкіри. Тому дуже важливо не надягати білизну з бавовни, яка, навпаки, дуже добре утримує рідину біля шкіри. Оберіть речі з тонкої вовни, поліестеру або поліпропілену – шукайте у магазинах термобілизну. Зовнішній шар одягу має захищати від вітру, снігу та дощу, але при цьому «дихати». Якщо ви, наприклад, у шкіряній куртці й волога не буде виходити з одягу назовні, ви дуже швидко змерзнете.

ХАРЧУВАННЯ. Переохолодження – це нездатність організму виробляти достатньо енергії, щоб підтримувати температуру тіла. Для цього потрібні калорії. Саме тому дуже важливо не бути голодним. Завжди майте запас їжі, особливо калорійних снеків.

АКТИВНІСТЬ. Класичний засіб зігрітися – робити фізичні вправи, бо енергія рухів переходить у тепло. Так, при переохолодженні дуже важко змусити себе рухатися, але це необхідно. Махи руками, біг на місці – підійдуть різні інтенсивні вправи. Перерви між вправами мають бути невеликими, щоб тіло не втрачало тепло.

Напевно, тепер ви й самі знаєте, що зробити, якщо хтось у групі або ви самі потерпаєте від переохолодження. Але на всяк випадок нагадаємо:

знайдіть притулок від негоди;
додайте шарів до одягу;
перевірте, чи не змок один з предметів одягу й замініть його на сухий;
вживайте гарячі напої та калорійну їжу;
робіть фізичні вправи.

У важких випадках треба залишатися з людиною на місці, забезпечити йому зігрівання й чекати на доктора.