Як вберегти себе та родину від отруєння чадним газом – нагадують прикарпатські газовики
30 Лис, 2018 11:14
Чадний газ (окис вуглецю) – особливо небезпечний, отруйний продукт неповного згоряння палива (вугілля, газу, бензину), що немає ні кольору, ні запаху, ні смаку та легко змішується з повітрям. Чадний газ утворюється передусім через відсутність необхідної для горіння кількості повітря (або кисню).
- При користуванні газовими приладами забезпечити доступ повітря в приміщення.
- В димових та вентиляційних каналах повинна бути тяга. Слід пам’ятати, що при вологій та вітряній, а також у період спекотної погоди, тяга в димових та вентиляційних каналах суттєво погіршується, а в окремих випадках може утворитися так звана зворотна тяга.
Чи є тяга, кожний споживач може перевірити за допомогою легкої смужки паперу Її. слід прикласти до отвору димоходу. Якщо папір втягується, то тяга є, залишається нерухомою – тяги нема, відхиляється у приміщення – тяга зворотна. Якщо тяга відсутня або зворотна, газові прилади слід вимкнути і негайно звернутися до балансоутримувача для виклику спеціалістів. До усунення несправностей використовувати газові прилади заборонено.
- Особливо пильними мають бути користувачі димохідних газових приладів.
На відміну від турбокотлів (які для згорання газу використовують повітря з вулиці і виводять продукти згорання на вулицю), димохідні котли для функціонування використовують кімнатне повітря, а продукти згорання виводяться в димоходи. При несправних димоходах та вентканалах шкідливі продукти горіння замість того, щоб виводитися назовні, накопичуються в приміщенні. І як наслідок – отруєння чадним газом.
Тож власники димохідних котлів повинні пам’ятати: по-перше, тяга в димоході обов’язково повинна бути, в іншому випадку з’являється загроза отруєння чадним газом. По-друге, приміщення, в якому встановлений димохідний котел, обов’язково повинне мати приплив свіжого повітря.
- Ще однією причиною нещасних випадків є самочинна газифікація, перестановка та заміна газового обладнання. Так, навесні, 3 квітня поточного року, самочинна газифікація стала причиною отруєння чадним газом жінки: загинула мешканка Івано-Франківська, по вул. І.Франка, 12. У помешканні жінки, зокрема у санвозлі був виявлений самовільно встановлений двоконтурний котел з відводом продуктів згорання в канал, до якого одночасно під’єднано працюючі витяжні вентилятори зі штучним спонуканням сусідніх квартир. Це призвело до потрапляння продуктів згорання в приміщення санвузла квартири і як наслідок – отруєння чадним газом.
Тож газовики вкотре наголошують, що категорично заборонено встановлювати вентиляцію із штучним спонуканням (примусові витяжки) в будинках, де встановлені газові прилади з відводом продуктів згорання в димохід. При несправних димоходах та вентканалах шкідливі продукти горіння замість того, щоб виводитися назовні, накопичуються в приміщенні.
- Окрім того, при встановлені димохідних газових приладів необхідно встановити сигналізатор загазованості із клапаном-відсікачем. Крім подачі звуко-світлового сигналу про перевищений рівень загазованості, спрацьовує електромагнітний клапан-відсікач, який перекриває надходження газу.