Як врятувати шкіру влітку? Пояснює франківська дерматовенерологиня Антоніна Глазепа
03 Лип, 2024 15:11
Літо — це найважчий період для нашої шкіри. Адже сонячні промені можуть стати причиною неприємностей та опіків.
Чи точно ви знаєте, чому вони небезпечні? Як правильно обирати СПФ захист та косметику на літо? Коли варто використовувати СПФ, та як розпізнати непрофесійного косметолога? Говоримо далі з лікарем-дерматовенерологинею з вищою медичною освітою та стажем у косметології понад 14 років — Антоніною Глазепою.
– Чому сонячні промені можуть бути небезпечними для шкіри та як захистити її влітку?
– Дійсно, сонце — найнебезпечніше, воно генерує ультрафіолетові промені. Наше око сприймає тільки кольоровий спектр, все, що нижче червоного — інфрачервоне світло, все, що вище фіолетового — ультрафіолет. Ультрафіолетові промені діляться на А і B. Одні провокують поверхневі зміни, інші проникають глибше і провокують зміни у глибших шарах шкіри. Тому, коли ми обираємо засіб, ми маємо звертати увагу на те, щоб був захист від ультрафіолетових променів А та В.
Небезпека не у старінні шкіри, а у ракових змінах. Тому що ультрафіолетові промені, які проникають глибше, вони генерують перетворення, які підвищують ризик виникнення раку шкіри. Коли наші клітини не справляються з вільними радикалами, які утворюються внаслідок впливу ультрафіолету, ті накопичуються. А коли утворюються вільні радикали, виникає ланцюгова реакція: вільний радикал, потім пошкоджена клітина, вільний радикал та пошкоджена клітина, і так по колу, поки антиоксидантна система не перехопить їх. Варто зазначити, що антиоксидантів у нашому організмі не так багато. Для того, щоб вони утворювалися має бути правильне харчування, особливо важливо споживати багато кольорових ягід, фруктів, овочів. Найкраще вживати антиоксиданти з їжею, бо, як відомо, хімічні добавки не такі ефективні, як природні.
Є дослідження – якщо людина вже хоча б один раз обгоріла на сонці, то це підвищує ризик розвитку раку у 600 разів.
Також ультрафіолет може тягнути за собою: пересихання шкіри, зниження імунітету, загострення акне, пошкодження колагену, еластину, може провокувати підвищення антитіл до щитовидної залози, що не є дуже добрим. Тепер, коли досліджують креми, їх не перевіряють на тваринах, а створюють аналог молодої тканини, та роблять у ній зміни. А для того, щоб зробити аналог зістареної шкіри, культуру тих самих клітин кладуть під ультрафіолет на 72 години. Отже, активна засмага — не дуже добре для нас.
Сонцезахисні засоби або легкий, світлий одяг – дозволяють нам отримати свою дозу вітаміну D без шкідливого впливу на шкіру. Захистити вас можуть також парасольки та інші засоби такого тип.
– Що таке СПФ захист та які базові правила його використання?
– СПФ (Фактор захисту від сонця) — це співвідношення мінімальної еритемної дози з сонцезахистом, до мінімальної еритемної дози без сонцезахисту. Мінімальна еритемна доза, тут ми підходимо до питання фототипу шкіри. Загалом їх є шість: перший — скандинавський тип (біла шкіра, світлі очі та волосся) такі люди дуже швидко «згорають», тому вони потребують більше СПФ, а шостий фототип — це темношкірі люди. Українці у північному регіоні — це 2-3 тип. Прикарпаття, гірські райони — 3-4 фототип (смугле чорне волосся, засмага краще береться). Природою так закладено, що у нас є меланоцити, які виділяють меланін. Чим більше еволюційно люди знаходилися під сонцем, тим більше вони мають меланіну, а саме — природнього захисту від ультрафіолету. Однак, чим світліша шкіра, тим менший у неї захист.
Еритема — це почервоніння. Наприклад, я маю світлу шкіру, і щоб обгоріти, мені потрібно побути на сонці 5 хвилин для того, щоб у мене виникла еритема. Тому моя еритемна доза — 5 хвилин. Якщо я беру санскрін 30, то в 30 разів довше я можу знаходитися на сонці до появи еритемної дози. Тож, еритема 15 на мені і на вас буде працювати по-іншому. Варто звертати увагу на фототип: чи ви можете довше знаходитися на сонці, чи вам потрібний сильніший захист, або навпаки.
Фактори захисту є хімічні та фізичні. Хімічні — речовини, які поглинають сонячну енергію та перетворюють в тепло, фізичні — відбивають сонячні промені. Найефективніший захист — комбінований.
Розповім про базові правила використання СПФ: якщо ви плануєте день провести в офісі, то наносите його тільки зранку, поновлювати СПФ не потрібно. На активному сонці захист потрібно поновлювати щопівтори/дві години. Бо ми пітніємо, витираємо, натираємо шкіру – як результат, ми стираємо крем. Особливо поновлювати СПФ потрібно, коли ви купаєтеся, знаходитеся на відпочинку, навіть попри те, що він водостійкий, бо захист стає нерівномірним.
Якщо у вас є пігментні плями, то на це потрібно особливо звертати увагу. Використовуйте кепки та капелюхи, кожних дві години наносіть СПФ, навіть під час прогулянки. Пам’ятаймо, що СПФ — це решето, він відсіює певні промені, але він не зможе справлятися цілком, і ультрафіолет все одно потрапляє на шкіру.
– На що варто звертати увагу під час вибору СПФ крему та доглядової косметики літом?
– Ми підбираємо косметику по стану шкіри, а не по типу. До прикладу, якщо ви сіли на дієту, то ваша шкіра може бути більш зневоднена, або у вас гормональні зміни, наслідком якого стає жирна шкіра. Догляд буде відрізнятися від стану шкіри і звичайно ж сезону. Літом ми потребуємо щось легке та відновлююче. Не варто обирати агресивну косметику, краще придбати засоби з невисоким вмістом кислот, наприклад: азелаїновою кислотою, легкі тоніки з фруктовими кислотами тощо.Гель для вмивання – обов’язковий елемент догляду. У кремах варто звертати увагу на водний та ліпідний вміст. Наприклад, для сухої шкіри має бути більше ліпідів, а водна для комбінованої/жирної. Засоби мають бути некомедогенні, також на обличчя не можна наносити кокосову олію – тільки на тіло, інакше вона викличе висипання.
Ніколи не беремо креми від дешевих та не зрозумілих виробників. Купляємо або аптечний масмаркет, або обираємо професійну косметику. Бо хіміки-технологи під час створення таких препаратів дивляться в загальній базі, які компоненти викликають алергічні реакції, і вони вже вирішують, чи хочуть його додавати, чи ні.
Якщо ви шукаєте сонцезахисні засоби для діток — гіпоалергенні, більш ймовірно, що вони НЕ викликатимуть алергічної реакції. Сучасні та хороші сонцезахисні захисти не мають побічних ефектів. Звертайте увагу на країну-виробника, читайте анотацію, перевірте, чи продукція сертифікована, дивіться, чи є офіційний представник цієї косметики в країні, можливо, це завезено «по-чорному». Якщо ви купляєте засіб у косметолога, то він має мати документ на кожну баночку.
Варто звертати увагу на текстуру крему. Наприклад, у мене жирна шкіра, тому я обираю легкі текстури. Коли я у місті, то обираю хімічний фактор, коли їду кудись, де активне сонце, то комбінований. Якщо виробництво хороше, то його засіб не може коштувати дешево загалом.
Тепер є тренд на «домашню косметику». Але повірте, вона не може бути такою якісною, як та косметика, яка зроблена на високотехнологічних виробництвах. Виробники витягають потрібні компоненти з продукту та забирають погані компоненти, які викликають алергічну реакцію, а в домашніх умовах ви цього не зробите. Також на хороших виробництвах дотримують стерильність, температурний режим, додають емульгацію для того, щоб крем не розшарувався. Якісний крем — це коли даний засіб від моменту виготовлення до кінця терміну придатності не змінив своїх характеристик (запах, текстуру, консистенцію, без росту колоній бактерій чи грибків), якщо ці всі ознаки збережені, тоді це справжня якість.
– Чи потрібно використовувати СПФ у інші пори року? Чому?
– Взагалі, СПФ доцільно використовувати впродовж цілого року, особливо людям з білою шкірою і зі схильністю до пігментних плям. Ви не можете передбачити, чи вийде сонечко, чи ні. Загальні/ендокринні захворювання, прийом гормональних препаратів, певні види антибіотиків, ретиноїди та ін. — можуть провокувати гіперпігментацію, а найкраще лікування гіперпігментації – це її профілактика. Якщо це з’явилося, то забрати це раз і на все життя вже буде неможливо. Інколи варто пошкоджену шкіру не чіпати. Глибокі пілінги та шліфовки можуть поглибити проблему.
Тому треба такі ділянки захищати: антиоксидантами, протизапальними засобами, СПФ. Синє світло (комп’ютери, телефони та ін.) теж провокує фотостаріння, тому навіть сидячи у офісі, потрібно використовувати СПФ. Зимою його обов’язково застосовувати, бо сніг відбиває ультрафіолет і це завдає сильних пошкоджень.
– Яку косметику та процедури рекомендується використовувати/робити у літній сезон? Поясніть детальніше.
– Взагалі, літо — це такий сезон, який має високу вологість, особливо у нас на Прикарпатті. Вибір нашого крему буде залежати від регіону: їдете ви на море, чи в гори, у сухіший клімат чи навпаки – це ті та інші фактори, згідно яких ми будемо обирати засіб.
У такий період зволоження необхідне для всіх типів шкіри, особливо для тих, у кого вона жирна, щоб уникнути гіперсекреції сальних залоз. Найкраще — це легкі фруктові тоніки з кислотами увечері, як ми згадували раніше, сироватки зволожуючі або з антиоксидантами; вітамін С — актуальний компонент цілий рік, він бореться з вільними радикалами та висвітлює шкіру. Всесезонні поверхневі пілінги, однак не варто їх робити перед відпусткою, де планується активне сонце, воно підвищує фоточутливість. СПФ, процедури фотоомолодження, або видалення судин на жовтому лазері — ці процедури не пошкоджують епідерміс та не підвищують фоточутливість, тож їх можна робити впродовж року. Мікроголковий РФ теж можна робити, якщо ви не будете контактувати з активним сонцем впродовж певного часу. Навіть поверхневу ербієву лазерну шліфовку, тому що у холодному режимі це пошкодження швидко відновлюється, також без активного сонячного впливу. Я рекомендую робити редермалізації з гіалуроновою та янтарною кислотою (яка і є антиоксидантом). Ін’єкції полінуклеотидів також мають місце бути.
– Як розпізнати непрофесійного косметолога?
– Тут дуже важко судити. Якщо мова йде про догляд, то косметологом може бути людина і без медичної освіти, але ця людина має багато вчитися у плані анатомії та косметики. Є дуже хороші косметологи-естетисти, вони дуже розумні. Коли ми говоримо про лазерні методики чи ін’єкції, завжди питайте про освіту. Біоревіталізацію, редермалізацію, мезотерпію може проводити спеціаліст без вищої медичної освіти, а саме з середньою медичною освітою, але тут виникає наступне питання – чи правильно ця особа призначить процедури? Я схиляюся, що призначати такі речі має лікар, в ідеалі лікар-дерматолог. Спеціаліст має постійно вдосконалюватися, аналізувати нові продукти, навчатися, критично мислити. Є така річ, як людський фактор: прийдіть на консультацію, поговоріть з фахівцем. Вам може просто не сподобатися, як я говорю чи виглядаю, і це нормально, потрібно шукати того експерта, з яким вам буде комфортно. Насторожити може те, що косметолог не спитав за ваші захворювання, алергії, чи ви приймаєте якісь препарати на даний момент тощо.
Розмовляла Вікторія Піцак