«Галка» пропонує читачам пригадати, які зміни, на краще чи на гірше, відбулися в Івано-Франківську впродовж 2016-ого року.
Громадський транспорт
Для багатьох рік почався із розгубленості і стресу – в дію вступила нова схема руху маршрутних автобусів. Розібратися, яким номером дістатися до потрібного місця, спершу було складно. На вулицях з’явилися великогабаритні автобуси із незрозумілими німецькими написами. Водночас з 1 січня школярі Івано-Франківська отримали право на безкоштовний проїзд.
Запрацювали “балакучі автобуси“, а в Інтернеті позначили транспортні засоби, придатні для маломобільних груп населення.
За рухом маршруток стало можливо спостерігати через мобільний додаток , але подібна інформація зникла з популярного сервісу Easy Way.
Велике роздратування у багатьох пасажирів та просто перехожих почало спричинювати голосне вуличне радіо, яке рекламує навіть майонез на зупинках громадського транспорту. Проти нього вже склали кілька електронних петицій до міськради, але це поки що не подіяло.
Що ж до комунального транспорту, то цьогоріч містом почали курсувати нові-старі австрійські тролейбуси.
Міський простір
У серпні централізований в’їзд машин у середмістя Івано-Франківська облаштували з вулиці Старозамкової, а Галицьку перекрили обмежувачами руху. Мешканцям середмістя почали роздавати абонементи на в’їзд, а всі інші, хто заїжджає в центр, оплачують за паркування. Також у місті встановили перші паркомати.
Багато дискусій спричинив піднятий перехід на вулиці Сотника Мартинця. Він тішить пішоходів, але дратує водіїв. А ще під покриттям виявили старовинну бруківку.
Ще одна покращення для пішоходів – антикишеня на переході навпроти вокзалу.
Протягом року у місті ремонтували такі вулиці, як Підгірянки, Гнатюка, Хмельницького, Лермонтова, Північний бульвар, Військової, та близько трьох десятків тротуарів. Продовжувалося облаштування велодоріжки на Галицькій та Довженка. Відкрили відпочинкову зону на Каскаді, великий дитмайданчик на БАМі, оновили кілька скверів.
Архітектура
У місті взялися за реставрацію історичних пам’яток, до 2020-ого року нею мають охопити сімнадцять споруд. Першим у списку став будинок на Мазепи, 7-9.
У серпні 2016-ого нарешті відкрили оглядовий майданчик на вежі міської Ратуші. За 20 гривень можна подивитися згори на Івано-Франківськ. Приблизно тоді ж представили відреставрований Фортечний провулок, а взимку він ще й засяяв різними кольорами.
Наприкінці року підсвітили й інші будинки середмістя: обласну дитячу бібліотеку, музей мистецтв Прикарпаття, згадану пам’ятку на Мазепи, також – на Вічевому майдані, приміщення “Ощадбанку” на Грушевського.
Великою втратою для міста стала руйнація старовинної садиби Гриневичів, яка була свідком Мармулядової пожежі, але не встояла перед наміром збудувати на її місці багатоповерхівку.
На стіні адмінбудівлі відкрили пам’ятний знак Небесній Сотні, який називають найкращим в Україні.
Мистецтво
Гучною і масштабною культурною подією 2016-ого року не лише для Івано-Франківська, а й для всієї України, став фестиваль “Porto Franko Gogol Fest”. Він зібрав музикантів, художників, акторів, режисерів, композиторів із всієї України, а також Австрії, Литви, Португалії, Грузії, Данії, Болгарії, Німеччини. Ще надовго запам’ятається опера на вокзалі, поетичні читання у підвалі драмтеатру, театр просто неба у Палаці Потоцьких, класична музика у маршрутках.
Цей фестиваль залишив по собі кілька яскравих муралів на будинках Франківська. Протягом тижнів їх бурхливо обговорювали та критикували у “Фейсбуці”. І навіть скликали спеціальну комісію у міській раді, щоб дати їм оцінку.
Пізніше стіну на Мазепи суперечливим малюнком прикрасив польський художник Славомір Чайковський. А місцевий художник Роман Бончук створив на стіні портрет Романа Гурика та Івана Франка. Останнього користувачі соцмереж почали називати “упоротим”.
Крім того, після “Порто Франко Гогольфесту” місту мала би залишитися галерея сучасного мистецтва у приміщенні колишньої друкарні на Січових Стрільців. Але згодом з’ясувалося, що тут буде новий “Вопак”. Так само відкладається облаштування нового скверу перед цією будівлею, який проектували впродовж року.
Також резонанс у цій сфері спричинило призначення нового директора Центру сучасного мистецтва.
Освіта, медицина, правопорядок
Багато батьків нарешті дочекалися цього року відкриття нового дитсадка на Пасічній. Також – у Хриплині. Кілька шкіл міста отримали нові спортивні майданчики зі штучним покриттям.
У грудні в Івано-Франківську відкрився сучасно оснащений зал для спільних пологів, у центральній міській клінічній лікарні відкрили – реконструйоване терапевтичне відділення, поблизу обласної дитячої лікарні – майданчик для дітей з інвалідністю. Також в цьому закладі тепер оздоровлюють з допомогою книг.
Наприкінці січня 2016-ого року прийняли присягу патрульні поліціянти Івано-Франківська.
У квітні запрацювала нова Муніципальна інспекція з благоустрою, а у жовтні – Муніципальна варта.
Святковий сезон
Ну й з останніх новинок у місті – штучна новорічна ялинка, яка має служити і в наступні роки. Та її 3D-ілюмінація.
А які зміни в Івано-Франківську помітили Ви? Діліться ними у коментарях.
З прийдешнім Новим роком!