Якісне обладнання = успішне майбутнє: як забезпечити школи Прикарпаття STEM-технікою (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Костинюк Олександр

03 Сер, 2020 09:13

Поділитись публікацією
Якісне обладнання = успішне майбутнє: як забезпечити школи Прикарпаття STEM-технікою (ФОТО, ВІДЕО)

Редакція видання GALKA.IF.UA разом з компанією ENSOF продовжує спецпроєкт, мета якого –показати реальний стан шкільної освіти Прикарпаття у галузі природничих наук та розібратися, як можна забезпечити школи якісним обладнанням.

Читайте також: На лікування онкохворої доньки бійців "десятки" у Франківську зібрали 440 тисяч гривень

У рамках спецпроєкту ми вже довідалися, який стан матеріально-технічного забезпечення у школах Івано-Франківська й району та за яким принципом фінансується освіта в області. Тепер спробуємо дізнатися, як розв’язати питання оснащення шкіл сучасним STEM-обладнанням.

Довідково. Компанія ENSOF – найбільший український розробник і виробник обладнання для STEM та інклюзивної освіти, представлений торговельною маркою Interschool™. Компанія має найбільший у Східній Європі департамент досліджень і розробки освітніх рішень для шкіл та інклюзивних центрів.

Як відомо, одну з основних ролей в освітньому процесі – а особливо на уроках з природничих дисциплін – відіграє матеріально-технічна база. У попередньому матеріалі ми говорили про те, що теза “фінансування освіти немає або воно недостатнє” – не зовсім правдива. Бо насправді кошти є, а тим паче на місцях, в об’єднаних територіальних громадах.

У відповідь на запит “Галки” у департаменті освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської облдержадміністрації повідомили, що цьогоріч на освітню галузь в області виділили понад 7,2 мільярди гривень. Проте на обладнання для STEM (S-science, T-technology, Е-engineering, М-mathematics) лабораторій з цієї суми передбачено лише 21,5 мільйони гривень.

Ці гроші йдуть на створення трьох великих STEM-центрів (у найбільших містах Прикарпаття) та близько десяти опорних шкіл у різних районах області. Такий принцип, як пояснили у департаменті, дозволяє найбільш раціонально використати кошти. Якщо ж поділити 21,5 мільйон на всі прикарпатські школи, то кожна отримає близько 50 тисяч гривень, за які оснастити кабінети STEM-обладнанням просто не зможе.

Детальніше про це – у статті STEM-центри та опорні школи – у пріоритеті: як фінансують освіту на Прикарпатті (ФОТО).

Також ми дізналися, що у деяких районах залишається надлишок освітньої субвенції, яку можна використати на оновлення матеріально-технічної бази. Крім того, є можливість оновити оснащення у школах і завдяки коштам з доходів ОТГ. Успішним прикладом реалізації грошей на освіту може слугувати досвід сусіда Прикарпаття – Тернопільщини.

Компанія ENSOF останніми роками якісно забезпечила школи Тернопільської області цифровим обладнанням einstein™ для вивчення природничих наук. Ба більше, методисти компанії-розробника освітніх технологій на семінарах-практикумах проінструктували вчителів, як працювати із цифровими лабораторіями для дослідів на уроках хімії, фізики та біології.

Практика показує, що навчання зі STEM-підходом справді підвищує зацікавленість учнів природничими науками: фаховість вчителів, цифрове обладнання та належне методичне забезпечення дозволяє створити “атмосферний клас” – освітній процес, коли навчання і цікаве, і змістовне. У такому класі у школяра з’являється мотивація до отримування нових знань та розвитку.

Про репортаж із тренінгу в Тернополі дивіться більше у сюжеті “Суспільного”: 

Товстенська школа, розташована у Заліщицькому районі на Тернопільщині, – одна із тих, яку компанія ENSOF вже забезпечила цифровим обладнанням. Зокрема, восени минулого року навчальний заклад отримав персональний комп’ютер вчителя, мультимедійний проєктор з інтерактивними функціями, комбіновану дошку та інше обладнання, необхідне на уроках хімії.

“Ми отримали оснащення для хімічного кабінету. Таке обладнання, скажімо, системне за 10 років надійшло вперше, і я бачу в цьому тільки позитив. Зокрема, є і комп’ютерне, і методичне забезпечення, і реактиви, з якими ми завжди мали проблеми, бо не могли закупити. Крім того, вчителька була на навчанні, яке організувала компанія для вчителів з області, бо потрібні ще й певні напрацювання педагога у користуванні новою технікою. На уроках вже трохи встигли покористуватися обладнанням, але карантин вніс своє обмеження у працю. Тому, сподіваємося, з вересня зможемо більш глибоко поринути в освітній процес”, – розповідає директорка Товстенської школи Марія Окопняк.

Директорка зауважила, що діти XXI століття – це “крок вперед”, і їм дуже важливо використовувати під час навчання сучасні форми роботи.

“Дуже важливо, щоб природничі науки вивчалися з використанням новітнього оснащення, у сучасних кабінетах. Діти в нас “комп’ютеризовані”, це правда. Вони знають багато, але треба спрямовувати їхні знання у русло навчального процесу. При роботі зі STEM-обладнанням у дітей більше мотивації до знань. Навіть самі досліди, лабораторні роботи спонукають до чогось нового. Також, звичайно, вчителю на уроці тепер простіше. Ми дійсно задоволені та вдячні компанії”, – додає Марія Окопняк.

Нагадаємо, ТОВ “ENSOF” – лідер на ринку STEM-обладнання в Україні. Компанія має найбільший у Східній Європі департамент досліджень і розробки освітніх рішень для дошкільних, шкільних та інклюзивних закладів.

За 10 років своєї діяльності ENSOF забезпечила сучасним освітнім обладнанням понад 6000 шкільних кабінетів в Україні та за кордоном (Грузія, Вірменія та Білорусь), провела тренінги для понад 10 000 учителів із використанням освітніх та інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі, а також створила методичні посібники з використання цифрових лабораторій.

Цьогоріч компанія представляла Україну на міжнародній освітній виставці GESS Dubai 2020, де презентувала свої останні розробки для початкової та середньої школи, а також інклюзивні набори.

Також ENSOF відома своєю благодійною діяльністю. Так, за період карантину компанія виділила близько одного мільйона гривень на освітні та соціальні потреби 16 регіонів України. Зокрема, було надано 50 000 гривень на придбання засобів дезінфекції та захисту для Верховинського територіального центру соціального обслуговування та Територіального центру соціального обслуговування Рогатинського району при підтримці місцевої громадської організації “Галицькі леви”.

“За період карантину ми отримали значну підтримку для придбання засобів дезінфекції, захисту та медикаментів від компанія ENSOF і успішно направили її на потреби лікарень та закладів соціального захисту населення Івано-Франківської та Закарпатської областей. Дуже тішить той факт, що є такі компанії, які, попри відносно далеке місцезнаходження від нашого регіону, проявляють небайдужість у спільній протидії та підтримують тих, кому вкрай необхідна допомога”, – зауважив голова ГО “Галицькі леви” Роман Дорожівський.

За словами співзасновника компанії ENSOF Святослава Серебрянського, розвиток шкільної освіти часто асоціювався з купівлею нових парт у класи. Зараз же ця тенденція відходить на задній план.

“Питання підтримки та розвитку шкільної освіти тривалий час асоціювалось з купівлею нових парт у класі та ремонту старих спортзалів, і тому власне були численні підтвердження. Приємно спостерігати, що така тенденція поступово відходить на задній план, адже за останні роки акцент розвитку освіти в державі було направлено саме на вироблення нових підходів, покращення матеріально-технічних баз та кабінетних умов для вивчення та практичного освоєння точних наук школярами. Створення сприятливих умов, завдяки яким профільні компанії мають можливість надавати свої технології і розробки, а також ділитись міжнародним досвідом для підняття українських шкіл на високий рівень навчання – є пріоритетною задачею держави, адже якісне технологічне забезпечення є запорукою успішного майбутнього дітей, а відтак і майбутнього всієї країни”, – наголошує Святослав Серебрянський.

Редакція видання GALKA.IF.UA дякує компанії ENSOF за ідею спецпроєкту та підтримку. Ми з’ясували, що матеріально-технічна база на уроках з природничих дисциплін дійсно набуває великого значення. Хоч і державних коштів недостатньо, аби оновити обладнання у всіх школах Прикарпаття одразу, проте бачимо, як можна залучати додаткові ресурси й переймати успішний досвід.

Вирішити це питання – справді важливо, адже новітнє оснащення та сучасні підходи у навчанні мотивують школярів пізнавати нове та розвиватися. Якісна освіта з технологічним забезпеченням – це успішнє майбутнє дітей.