“Якщо ми не рухаємося вперед, то ми деградуємо”: у Франківському драмтеатрі покажуть перфоманс у віртуальній реальності (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

08 Лис, 2024 13:04

Поділитись публікацією
“Якщо ми не рухаємося вперед, то ми деградуємо”: у Франківському драмтеатрі покажуть перфоманс у віртуальній реальності (ФОТО)

8 листопада у Франківському драмтеатрі пройде прем’єра інноваційної вистави “Так звана людяність у божевіллі”, яка поєднує традиційний театр та новітні технології віртуальної реальності.

Читайте також: Переплетення особистих історій: у франківському драмтеатрі розповіли про постановку «1975» (ФОТО)

Про це пише Галка з пресконференції з нагоди прем’єри перфомансу.

За словами генерального директора та художнього керівника театру Ростислава Держипільського, ця вистава – унікальна не лише для України, а й навіть для Європи.

“Це копродукція нашого театру, польського театру ім. Юліуша Словацького у Кракові та німецького театру. Вперше в Україні ми будемо грати синхронно з колегами з Польщі, використовуючи технології віртуальної реальності. Бо якщо ми не рухаємося вперед, не шукаємо якісь нові форми, нові вияви, нові прояви, то ми навіть не стоїмо на місці, а деградуємо”, – зазначив він.

Заступниця генерального директора Ірина Чужинова пояснює, що у виставі поєднуються дві важливі тенденції сучасності — інтеграція театру з новітніми технологіями та звернення до класичної літературної спадщини.

“В основі вистави – недописана п’єса видатного польського драматурга Станіслава Ігнація Віткевича, яка була дописана за допомогою штучного інтелекту”, – розповіла Ірина Чужинова.

Режисер-постановник Кшиштоф Гарбачевський пояснює:

“Це археологічний процес видобування змістів з тексту Віткевича. Драматургія вистави – результат співтворчості мене, драматургині Ребеки П’єро та штучного інтелекту. Це поєднання театральної традиції та сучасних цифрових технологій дозволяє по-новому поглянути на межі мистецького світу”.

Молоді актори Владислав Гродзіцький та Володимир Мостовий, які беруть участь у проєкті, відзначають, що робота над виставою стала для них унікальним досвідом.

“Це щось кардинально нове у світі театру. Ми пройшли шлях від нерозуміння до повного усвідомлення того, як працює віртуальна реальність на сцені”, – розповів Владислав Гродзіцький.

“Ми зараз у першому потязі, серед тих, хто робить щось таке в Україні. Це дуже цікавий досвід – поєднувати традиційний театр і віртуальну реальність. Ми відчуваємо, як технології можуть надихати та розвивати театральне мистецтво”, – говорить Володимир Мостовий.

За словами Дмитра Бесенюка, який забезпечує технічний супровід вистави, поєднання живих акторів із віртуальною реальністю дозволяє створити унікальний синтетичний простір, де реальне та уявне перетинаються. Глядачі зможуть спостерігати за виставою, бачачи одночасно і живих акторів, і доповнену віртуальну реальність.

“Створення віртуального світу та взаємодія акторів із ним – непростий процес, який вимагає великих зусиль команди”, – зазначив Дмитро Бесенюк.

Прем’єра вистави “Так звана людяність у божевіллі” пройде 8 та 9 листопада. Це експериментальний проєкт, тож надалі роздумуватимуть чи варто розвивати цей напрямок надалі.

“Думаю, що нам самим цікаво, хто цей буде глядач, які будуть відгуки. Ясна річ, що в нас є категорія наших фанатів, які справді ходять до нас постійно, але мені здається, що з кожною постановкою нам цікаво до себе приваблювати інші прошарки, інші категорії глядача”, – зазначив Ростислав Держипільський.

Як писала “Галка”, Франківський драмтеатр показував репетицію перфомансу на основі незавершеної п’єси, доповненої ШІ.