Якщо ми хочемо змінювати політичну ситуацію, нам треба починати з культури, – критикиня Любов Морозова
09 Чер, 2016 17:00
В Івано-Франківську 9 червня у рамках фестивалю “Порто Франко Гогольфест” музикознавиця, критикиня Любов Морозова прочитала лекцію “Коли культура важливіша за політику”.
Читайте також: Обмін завершився – Офіс президента
Вона зізналася, що назва доволі провокативна:
“Так чи інакше ми всі займаємося політикою. Нечесно казати, що культура важливіша за політику, бо культура і є політикою. Культурна політика, культурна, креативна економіка – зараз ті речі, які важливі для всіх, це і буде найчесніше “.
На думку Морозової, усі мають займатися культурою. Крим і Донбас – регіони, де цього не робили, стали проблемними.Там не розвивалася культура, зате був культ і стара ідеологія. Міфи про те, що стаханівська праця допоможе досягти кращого, бажання повернутися до радянського минулого не дало людям нічого, окрім бажання втекти від реальності. Над цими темами, за словами Морозової, слід рефлексувати.
“З тими травмами, які ми отримали в останні три роки, ми маємо попрацювати через культуру”.
Вона наголосила на тому, що проблеми суспільства слід робити видимими. Зокрема, у медіа. Наприклад, зараз в українських ЗМІ не порушується тема жінкиу віці після 40 років, тема старості майже не присутня.Також більше уваги потребують діти з особливостями розвитку, люди з інвалідністю.
“Навіть день в Івано-Франківську показує, що тут дуже багато тем і дуже багато невідрефлексованих тем, про які треба говорити голосно, для себе, щоб зрозуміти, що відбувається. Наприклад, чому у вас таке засилля реклами? У Києві,звичайно, воно теж є. Але на днях я проходила повз торгівельний центр, розташований тут неподалік – і коли оце все обліплено рекламою, й оку немає за що зачепитися, – це є проблемою, невідрефлексованою, про що треба говорити”, – зауважила критикиня.
Любов Морозова анонсувала проведення у Харкові з 4 до 18 жовтня проекту “Галіція Культ”, де буде йти мова про життя Галичини, проблеми і теми, які її стосуються. Ідея у тому, щоб один прикордонний регіон представити на території іншого, привезти “страшну Галичину, якою лякають дітей у Харкові” та розвіяти стереотипи про неї.
“Коли ми говоримо про політику, ми найчастіше говоримо про партії, про державотворчі органи, людей, які нами керують, але ми не говоримо про себе. Коли ми говоримо про культуру, ми говоримо про кожного з нас. Але цей поділ “Культура VS Політика” насправді не існує і не може існувати, бо це все є суспільство. Це суспільство, в якому ми з вами такі самі, як і ті, які стоять згори і транслюють наші надії та сподівання. Тому, якщо ми хочемо змінювати суспільство, змінювати політичну ситуацію, нам найперше треба починати з культури”, – підсумувала Любов Морозова.