“Якщо піде дощ, то доведеться продати квартиру”, – Андрій Зоін, засновник фестивалю “Республіка”

Автор: Людмила Баран

06 Лип, 2014 15:42

Поділитись публікацією
“Якщо піде дощ, то доведеться продати квартиру”, – Андрій Зоін, засновник фестивалю “Республіка”

Організатор “Республіки” 6 липня під час заходу “Wake up” розповів франківцям про те, як з допомогою мистецтва змінити життя міста.

Під час музичного фестивалю “Республіка” до Кам’янця-Подільського приїжджають райтери з різних міст України та світу. Вони розмальовують стіни сірих багатоповерхівок у спальних районах. Вдень гості фестивалю дивляться роботи художників, а ввечері відвідують концерти.       

“Все, що у нас вийшло, вдалося тільки завдяки громадській активності. Всі кошти виручені під час фестивалю йдуть на трансформацію спальних районів. Художники малюють картини на будинках і так створюють у місті нові туристичні об’єкти.

В стару частину Кам’янця-Подільського і так вкладається багато коштів. Завдяки мистецтву вдається розвинути нове місто, де мешкає 99% населення. Я десь читав, що наше життя складається з картинок, які ми бачимо кожен день. Дитина, яка кожного дня по дорозі  до школи  бачить не сірі стіни, а кольорові малюнки, напевно, виросте щасливішою”, – розповідає Андрій Зоін.

За його словами, 2010 року, коли відбулася перша “Республіка” розмалювали чотири будинки. Тоді мешканці і влада поставилися до цього насторожено. Але перші мистецькі об’єкти створили ініціативі хорошу рекламу. У спальні райони Кам’янця-Подільського навідуються зацікавлені мистецтвом туристи, працівники телебачення і спілкуються з місцевими. Тепер мешканці самі просять  розмалювати  стіни. Прикрашені художніми творами будинки  скоріше ремонтує міська влада, жителі ними пишаються і самі доглядають за стріт-артом.

“Мешканці мають таке ж право на міський громадський простір, як і влада, і бізнесмени, які всюди ставлять свої МАФи. Якщо ми не будемо з цим боротися, то скоро треба буде платити їм, щоб просто вийти на вулицю”, – стверджує Андрій Зоін, – “Наше графіті – це заявка на простір, своєрідне клеймо, яким ми мітимо територію”.

Засновник фестивалю каже, що до фінансування фестивалю не залучають політичні і бізнесові сили. Допомагають гранти від культурних фондів, а  основні кошти на організацію “Республіки” надходять з продажу квитків. Тому від того, чи приїде на фестиваль багато людей залежить успіх мистецьких проектів.

“Якщо піде дощ, то доведеться продавати квартиру. Тому ми всі молимося, щоб на час фестивалю була гарна погода”, – жартує Андрій Зоін.

Наступний фестиваль “Республіка” відбудеться 5-7 вересня, на ньому виступлять 35 гуртів. Цього року, окрім стін будинків,  також будуть розмальовувати дахи, які можна буде побачити в Google Maps чи з повітряних куль, які часто літають над Кам’янцем-Подільським.

Андрій Зоін (він же Андрій Захарко) –  музикант за освітою. У 90-х був учасником гуртів “Мотор’ролла” та “Г.Д.Р.”, стилістом фестивалю “Червона рута”. Пызныше емігрував в Іспанію, де працював діджеєм та артдиректором клубів. Через 10 років повернувся в Україну. Завдяки ініціативі Андрія та його команди, крім щорічного фестивалю “Республіка”, в Кам’янці-Подільському працює “Арт-сховище”, громадське телебачення, створюють тривимірні пішохідні переходи.