Є ріст захворювання серед молодих: франківська кардіологиня Юлія Бартків про ішемічну хворобу серця (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

08 Гру, 2023 12:48

Поділитись публікацією
Є ріст захворювання серед молодих: франківська кардіологиня Юлія Бартків про ішемічну хворобу серця (ФОТО)

Серце – це не лише орган, що ритмічно бʼється у наших грудях, але й центр нашого життя. Однак ішемічна хвороба може стати серйозною загрозою для його здоровʼя. Тому неабияк важливими є профілактика, діагностика та вчасне лікування недуги.  

Читайте також: Артроскопія при розриві хрестоподібної зв’язки: пояснює франківський ортопед-травматолог Валентин Романюк

Саме про це “Галка” поспілкувалася з досвідченою кардіологинею Юлією Бартків з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Лікарка розповіла, що впливає на розвиток ішемічної хвороби серця, як вчасно розпізнати дане захворювання, чим воно небезпечне та як його лікують.

– Що таке ішемічна хвороба серця (ІХС)?  

– Ішемічна хвороба серця є найпоширенішою причиною смерті серед серцево-судинних захворювань. Це патологія, яка характеризується порушенням кровопостачання серцевого м’яза через звуження просвіту серцевих судин. У результаті міокард недоотримує кисень і не може повноцінно функціонувати.  

Звуження просвіту судин найчастіше трапляється внаслідок атеросклерозу коронарних артерій, тобто утворення бляшок на стінках судин, також внаслідок спазму самої судини, тромбозу, емболії.  

– Що впливає на розвиток ІХС?  

– Основними факторами ризику, які впливають на розвиток ішемічної хвороби серця є: 

  • Куріння та надмірне вживання алкоголю. Тютюн пошкоджує стінку судини, провокуючи запалення, на фоні якого може утворюватись атеросклеротична бляшка. Навіть одна викурена цигарка кожного дня збільшує ризик розвитку ІХС у чотири рази.
  • Надмірна маса тіла, а особливо абдомінальне ожиріння. Окружність живота відіграє важливу роль у розвитку серцево-судинних захворювань.
  • Цукровий діабет. У людей, які мають підвищений рівень глюкози у крові, ризик атеросклерозу підвищується.
  • Високий артеріальний тиск. Показники  тиску 140/90мм.рт.ст. і вище, збільшують навантаження на серце та його потребу у кисні.
  • Спадковий фактор. Наявність у родичів ІХС, гіпертонічної хвороби, раптової серцевої смерті у віці до 55 років має насторожити і є приводом до ретельного контролю за здоров’ям серця.
  • Гіперхолестеринемія. Підвищена кількість шкідливого холестерину призводить до формування атеросклеротичної бляшки на стінці судини.
  • Гіподинамія – малорухомий спосіб життя.
  • Стресовий фактор.   

– У кого частіше діагностують ІХС – у чоловіків чи жінок?  

– До розвитку захворювання найчастіше схильні чоловіки у віці від 45 років, рідше жінки від 55 років. З останніми роками збільшується кількість захворювань у молодшій віковій категорії, навіть після 30-ти років.

– Як вчасно розпізнати дане захворювання? Які симптоми не варто ігнорувати?  

– На початкових етапах розпізнати дану патологію може бути складно, оскільки скарги, як правило, відсутні. Тому важливим є ретельне профілактичне обстеження, оцінка всіх факторів ризику.

На пізніших етапах ІХС проявляється стенокардією, коли просвіт коронарних судин звужується більше, ніж на половину. Стенокардія – нападоподібний біль за грудниною, стискаючого чи пекучого характеру тривалістю до 15-20 хв., що виникає після фізичного або психоемоційного навантаження, після надмірного прийому їжі. Біль віддає в ліву руку, лопатку і проходить у стані спокою, або після прийому нітрогліцерину.   

Також можливі атипові варіанти ішемії міокарда, які проявляються задишкою, аритмією, болями в епігастрії (верхній частині живота), перепадами артеріального тиску.     

– Яким чином можна діагностувати ІХС?  

– Основні методи діагностики ІХС включають:

  • Визначення скарг/збір анамнезу.
  • Клінічний огляд.
  • Вимірювання артеріального тиску.
  • Електрокардіограма у 12 відведеннях.
  • Холтерівське моніторингування ЕКГ.
  • Тести з фізичним навантаженням.  
  • ЕхоКГ.
  • Дуплекс судин шиї.
  • Лабораторне обстеження.
  • Коронароангіографія.   

У разі виявлення у пацієнта ішемічної хвороби серця, важливо вчасно розпочати лікування.  

 

– А які є методи лікування?  

– У залежності від проявів ІХС, ступеню ураження судин підбирається оптимальний метод лікування. Серед основних принципів лікування є модифікація способу життя, навчання здорового способу життя пацієнта. Медикаментозна терапія, яка полегшує стан хворого, призупиняє розвиток атеросклерозу, зменшує відсоток ускладнень.   

У більш складних випадках, коли ураження судин досягає критичного звуження, може бути показане хірургічне лікування – черезшкірні коронарні інтервенційні втручання (стентування артерій, балонна ангіопластика), аорто-коронарне шунтування.  

– Чи може ІХС призвести до інфаркту міокарда?  

– ІХС найчастіше ускладнюється саме розвитком інфаркту міокарда. Внаслідок гострої коронарної недостатності, перекриття або різке звуження судини, призупиняється кровопостачання певної ділянки міокарда, клітини серця відмирають, розвивається некроз. 

Запідозрити даний стан можна при тривалості загрудинного болю більше 20 хв.  у поєднанні з нудотою, блюванням, пітливістю, дестабілізацією рівнів артеріального тиску. Дуже важливо вчасно звернутися за допомогою, щоб мінімізувати наслідки інфаркту міокарда.   

– Які ще існують небезпечні для організму наслідки ішемічної хвороби серця?  

– До інших ускладнень ІХС відносять серцеву недостатність, порушення ритму і провідності (блокади), а також раптова серцева смерть.   

– Що робити для профілактики захворювання?  

– Профілактика ішемічної хвороби серця має проводитись уже з дитинства, закладаючи навички правильного харчування, фізичної активності.  Це дуже важливо! Процес розвитку атеросклерозу може початися з раннього дитячого віку, особливо коли є генетична схильність від батьків, а проявлятися може вже у старшому віці.   

Модифікація усіх факторів ризику є основою профілактики.

Отож, навантаження помірної інтенсивності на свіжому повітрі, які тривають близько 30 хвилин, є дуже корисними для серця. Курці мають відмовитися від куріння. Важливим є дотримання норм здорового харчування,  контроль за артеріальним тиском, холестерином та рівнем глюкози у крові.

Варто подбати про нормалізацію індексу маси тіла, контролювати та лікувати хронічні захворювання. Робіть профілактичні огляди та виконуйте рекомендації лікаря! А також не забувайте про свої емоції, тривоги, депресії, які негативно впливають на серцево-судинну систему – на це все теж варто зважати.

Тому, більше позитивних емоцій – це ліки без терміну придатності!

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерський матеріал