Європарламент проголосував за продовження безмитного доступу на ринок Європи українських експортерів

Автор: Людмила Баран

23 Oct, 2014 17:51

Поділитись публікацією
Європарламент проголосував за продовження безмитного доступу на ринок Європи українських експортерів

Сьогодні, 23 жовтня, Європейський Парламент підтримав плани з подовження дії безмитного доступу на ринок Євросоюзу для експортерів з України.

Ідея прийняти початкову пропозицію Європейської Комісії та подовжити заходи не вносячи змін до них була підтримана 497 голосами; 78 депутатів висловилися проти неї, 56 – утрималися, передає Представництво ЄС.

«Зважаючи на сьогоднішню ситуацію, своєчасне схвалення подовження дії норми, що надає автономні торговельні преференції Україні, доводить, що ЄС здатен діяти швидко та рішуче. Це є доказом нашої політичної волі та моральних зобов’язань», – підкреслив Ґабріелюс Ландсберґіс (представник Європейської народної партії), коментуючи сьогоднішнє голосування у Європарламенті.

Він також додав, що такий крок надасть українським виробникам і представникам бізнесу шанс підготуватися до повного впровадження глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі з початку 2016 року.

Безмитний доступ на ринок Євросоюзу для експортерів з України було вперше впроваджено у квітні поточного року. Це зроблено, аби допомогти  українській економіці після того, як Росія запровадила обмеження доступу на свій ринок.

Спочатку було заплановано, що ці заходи завершаться за шість місяців і вони будуть заміщені обопільним відкриттям ринків. Все це мало відбуватися у відповідності до Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, що її було ратифіковано парламентами обох сторін у вересні.

Проте під час перемовин з Росією та Україною, які відбулися 12 вересня, ЄС погодився відтермінувати запровадження зони вільної торгівлі між Києвом і Брюсселем до 31 грудня 2015 року як «частину всеохопного мирного процесу в Україні».

Згідно з односторонніми торговельними преференціями, скасовується 94,7% тарифів ЄС на імпорт продукції з України. Також скасовуються тарифи ЄС на понад 80% експорту української сільськогосподарської продукції.

Водночас Євросоюз вводить обмеження кількості «чутливої» продукції – зокрема, це стосується зернових, свинини, яловичини, птиці і перероблених харчових продуктів. Це важливо, аби не завдати шкоди інтересам виробників з Євросоюзу. Також Україна має відповідати стандартам ЄС у сфері здоров’я, шанувати права людини, засадничі свободи та верховенство права.

Статистика, надана українською стороною, свідчить: у першій половині 2014 року експорт з України до ЄС виріс на 25% (587 дол. США), компенсуючи у такий спосіб зниження експорту з України до Росії (-24,5%).