Ймовірність хлопця бути геєм зростає на 38%, якщо в сім’ї є старший брат — дослідження

Автор: Зелінська Тетяна

19 Бер, 2020 21:39

Поділитись публікацією
Ймовірність хлопця бути геєм зростає на 38%, якщо в сім’ї є старший брат — дослідження

Так званий «ефект старшого брата» дає підстави вважати: ймовірність того, що хлопець є гомосексуалом, зростає на 38%, якщо в нього є старший брат.

Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому в науковому виданні Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

«Ефект порядку народження братів» (fraternal birth order effect, FBOE) також називають «ефектом старшого брата». Гіпотеза, що лежить в його основі, постулює: чим більше старших братів у чоловіка, тим більша ймовірність, що він має гомосексуальну орієнтацію. За оцінками, кожен сьомий чоловік є гомосексуалом саме через «ефект старшого брата».

Одна з версій, чому FBOE має місце, пов’язана з гіпотезою материнського імунітету. Коли жінка вагітна, плід в її лоні виділяє специфічні чоловічі антигени. Організм матері на них реагує й виділяє відповідні антитіла. Однак під час наступної вагітності антитіла «зчіпляються» з молекулами на поверхні нейронів, які відповідають за так звану маскулінність. Відповідно, зростає ймовірність, що людину потім приваблюватимуть чоловіки, а не жінки, пише “Нromadske”.

Інше припущення, яке пов’язують із «ефектом старшого брата», — гіпотеза врівноваженого відбору (balancing selection hypothesis). Вона полягає в тому, що матері геїв народжують більше дітей, оскільки останні нездатні до самостійного відтворення роду.

Для перевірки «ефекту старшого брата» група німецьких і канадських дослідників вирішила застосувати метод американської науковиці Тетяни Хованової. Вона запропонувала спосіб обчислення ймовірності ефекту FBOE в разі наявності в чоловіка старшого брата й залежно від розміру сім’ї в цілому. Щоправда, Хованова аналізувала лише сім’ї, де є один чи двоє братів, а наявність сестер узагалі не бралася до уваги.

У новому дослідженні ці недоліки вдалося подолати завдяки ширшій вибірці даних. Учені з Канади й Німеччини проаналізували дані 10 досліджень щодо 5390 гомо- й гетеросексуальних чоловіків. З’ясувалося, що наявність старшого брата збільшує ймовірність того, що чоловік має гомосексуальну орієнтацію, на 38%.

Водночас гіпотезу врівноваженого відбору аналіз дослідників не підтвердив: з’ясувалося, що наявність молодшого брата не збільшує ймовірність того, що чоловік є гетеросексуалом.