З якого віку розмовляти про сексуальну освіту: поради від франківської експертки Ольги Кукули-Новак
18 Гру, 2024 17:15
Як розмовляти з дітьми про їхнє тіло, безпеку та дорослішання? Ольга Кукула-Новак у інтерв’ю “Галці” наголосила: сексуальна освіта має починатися змалку, і батьки відіграють ключову роль у цьому процесі.
Сексуальна освіта дитини починається з раннього віку, коли вона досліджує своє тіло. Експерти наголошують на важливості правильної реакції батьків. Замість заборон чи сорому, слід навчати дитину називати всі частини тіла, включно зі статевими органами, їхніми правильними назвами. Це не лише формує здорове ставлення до свого тіла, але й допомагає дитині повідомити про можливі загрози, якщо хтось порушить її кордони.
“Загалом, у віці 2-3 роки вже можна говорити з дитиною на такі теми. По-перше, називати статеві органи своїми іменами. Тут не потрібно дитині, звісно, розповідати всю внутрішню анатомію статевих органів. Просто називати правильними назвами, тому що це про безпеку. Якщо будуть випадки, коли з дітьми порушують їхні кордони та торкаються інтимних місць, вони тоді зможуть це розповісти. Є багато історій, коли батьки називали статеві органи якимись евфемізмами, то, на жаль, діти, якщо зазнавали насильства, не могли правильно пояснити, що з ними відбувається та довше страждали від сексуального насильства”, – каже Ольга Кукула-Новак.
Також важливо проговорювати з дитиною “правило трусиків”: ніхто не має права торкатися її інтимних місць чи просити це робити.
З віком дитина починає ставити питання, наприклад, про менструацію чи полюції. Відповіді мають бути зрозумілими й відповідати віку. Це підготує дітей до дорослішання, зменшить їхній стрес і допоможе уникнути непорозумінь чи насмішок.
“Не потрібно дуже розповідати весь менструальний цикл і давати деталі, якщо це менша дитина. Звісно, з часом, коли дитина у віці 7-9 років, можна розповісти про менструацію, про полюції, про дорослішання, тому що зараз менструація у дівчаток може початися і в 9 років. Дитина має бути готова до неї. Є різні діти, і вони не знають, що це таке, вони бачать кров, кров’янисті виділення (бо менструація – не дорівнює кров, це кров’янисті виділення), але діти бачать кров на білизні і можуть думати, що з ними щось не так, тому що кров – це ж небезпека. І такі випадки були. Це може виявитися для дитини дуже великим стресом”, – каже експертка.
Про полюції також слід розповісти заздалегідь, адже 80% хлопчиків стикаються з цим у віці 12-14 років:
“Про полюції можна сказати, що так запускається чоловіча статева система, і тут теж нічого страшного немає. Іноді навіть деякі батьки не знають про полюції, і думають, що з дітьми щось не те. А полюції відбуваються десь у 80% відсотків хлопчиків у віці близько 12-14 років”, – пояснює Ольга.
Також читайте інтерв’ю “Галки” із Ольгою Кукулою-Новак: “Сексуальна освіта молоді – це про безпеку наших дітей”, – франківська експертка з секспросвіти Ольга Кукула-Новак
Читайте також: Франківська експертка Ольга Кукула-Новак радить книжки для секс-просвіти дітей і батьків