З кришечок — у лавочки та шахівниці і навіть надгробки?: як франківська ініціатива EcoREactive дає пластику друге життя (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

02 Лис, 2024 20:40

Поділитись публікацією
З кришечок — у лавочки та шахівниці і навіть надгробки?: як франківська ініціатива EcoREactive дає пластику друге життя (ФОТО)

Проєкт EcoREactive — це ініціатива, що перетворює пластикові відходи на корисні речі, водночас розвиває екологічну свідомість громади та допомагає Збройним силам України. Команда волонтерів з Івано-Франківська почала свою діяльність у 2018 році, відтоді поступово нарощує обсяги переробки та створює нові види продукції з перероблених кришечок.

Читайте також: Франківські екоактивісти зробили лавку виключно з перероблених пластикових кришечок (ФОТОФАКТ)

Про роботу майстерні розповідає “Галка”.

Невеличка екомайстерня EcoREactive знаходиться на території промислової зони. Команда перетворила покинуту будівлю у справжній музей, де при вході гостей зустрічає “міньйон”, відьма, що врізалася у стіну, та різні скульптури з каменю. У першій кімнаті майстерні сортують кришечки: тут повно ящиків, наповнених барвистим пластиком, а на стіні – панно з унікальних кришечок-неповторок. Проходимо далі у серце будівлі, де знаходиться все обладнання для плавлення та формування пластику; тут можна побачити картини, створені з крихт подрібнених кришечок. А у ще одній кімнатці – різні гірськолижні артефакти як символ того, що екоініціатива активно співпрацює з Гірським рятувальним центром.

Як усе почалося

Координаторка ініціативи EcoREactive Наталя Гасюк розповідає, що проєкт розпочався з ідеї дати друге життя пластику, який потрапляє на сміттєзвалища та забруднює довкілля. Засновники проєкту зрозуміли, що маленькі кроки кожної людини, такі як сортування відходів, можуть допомогти змінити екологічну ситуацію.

“Для переробки обрали харчовий пластик, оскільки він безпечний і не виділяє шкідливих речовин при обробці. Збирали пластикові кришечки у себе вдома, на вулицях та під час прибирання природних зон. Незабаром до нас почали долучатися все більше людей, а кількість зібраного пластику зросла”.

За час існування EcoREactive зібрав понад сім тонн пластику, з якого виготовили різноманітні вироби, які можна побачити у дворах житлових будинків, школах, дитячих майданчиках, скверах і навіть на кладовищах.

 

У 2022 році за внесок у захист природи та популяризацію сталих практик команда екомайстерні отримала визнання в Брюсселі. А справжнім символом проєкту стало велике серце для збору кришечок, яке стоїть у центрі Івано-Франківська та повністю заповнюється кожних два тижні. Воно постійно нагадує франківцям про можливість долучитися до сортування пластику і підтримати екологічну ініціативу.

Процес переробки та створення виробів

Процес перетворення пластикових відходів на готовий виріб є трудомістким і складається з кількох етапів, пояснює координаторка ініціативи EcoREactive Наталя Гасюк. Волонтери відсортовують зібраний пластик вручну, оскільки до них часто потрапляють предмети, не придатні до переробки: батарейки, монети, зубні щітки, упаковки тощо.

“Сортування пластику — одна з найважчих частин процесу, яка займає декілька годин на день. Після цього пластик подрібнюємо, плавимо за температури 170-180 градусів та заповнюємо ним спеціальні форми”, – розповідає Наталя.

На виготовлення лавки, яка прикрасить сквер чи дитячий майданчик, йде близько 60 кілограмів пластику та кілька тижнів роботи волонтерів.

“Суцільна лавка має 13 елементів, кожен вагою пʼять кілограмів. Вдень ми можемо зробити 1-2 елементи. Перебрати 60 кг пластику і подробити – ще тиждень”, – пояснює Гасюк.

Кожен виріб є унікальними завдяки неповторному поєднанню кольорів пластикових кришечок, що зберігають свою барвистість і додають яскравих акцентів.

Оскільки EcoREactive не купує пластик як сировину, для виготовлення великих замовлень охочі мають самотужки зібрати кришечки.

“Це додатково мотивує людей збирати та сортувати відходи, тим самим усвідомлюючи важливість повторного використання ресурсів”, – підкреслює Наталя Гасюк.

Наприклад, півтора року тому у Калуші теж встановили серце для кришечок, громада збирає та привозить зібраний пластик до майстерні, а взамін отримує від EcoREactive вуличні меблі.

Лавки, шахівниці, пісочниці та більше

Асортимент продукції, яку створює команда EcoREactive, не обмежується лише лавками. Серед виробів, які можна замовити, — столи, підставки для телефонів, брелоки, вази та навіть надгробки.

“Пластикові надгробки мають високу стійкість до погодних умов, не гниють та не потребують особливого догляду, що робить їх ідеальним рішенням для тимчасового використання, перед тим, як людина встановить памʼятник”, – зазначає Наталя Гасюк.

А ось лавки з пластику особливо популярні серед ОСББ, які самостійно збирають кришечки для виготовлення своїх замовлень. Це створює своєрідний круговий цикл: мешканці збирають сировину, здають її EcoREactive, а потім отримують готові меблі, виготовлені з їхніх кришечок.

 

Наприклад, для франківського ОСББ “Китайська стіна” команда створила набори для 16 лавок, перетворивши на сировину півтони пластику, зібраного самими мешканцями.

“Ці лавочки будуть стояти у дворах роками, на противагу деревʼяним, демонструючи міцність і стійкість переробленого пластику навіть в умовах вуличного використання”, – каже Наталя.

В EcoREactive не зупиняються на досягнутому та експериментують з новими виробами. Нещодавно вони випробували виробництво шахівниць із переробленого пластику для тлумацького ліцею.

Окрім цього, EcoREactive приймає індивідуальні замовлення на вироби, які потім можуть прикрасити будь-який простір, а всі доступні вироби з переробленого пластику можна переглянути на сайті ініціативи: https://ecoreactive.com. Ціни варіюються від 100 гривень до 8 000 гривень.

Підтримка ЗСУ: від матеріальної допомоги до виробів

В EcoREactive від самого початку підтримували різні соціальні ініціативи, а з початком повномасштабної війни в Україні команда направляє частину ресурсів на допомогу військовим. Проєкт співпрацює з волонтерами, забезпечуючи їх матеріалами та виробами з пластику. Так, для військових зв’язківців виготовили спеціальні рамки для зручного використання кабелів. Крім того, EcoREactive передає частину прибутку на підтримку Збройних Сил, фінансуючи потреби конкретних підрозділів.

“Клієнти навіть можуть самостійно обрати, на яку волонтерську ініціативу спрямувати кошти з їхнього замовлення”, – додає координаторка ініціативи Наталя Гасюк.

Виклики та перспективи

EcoREactive діє на волонтерських засадах, і тому часто стикається з нестачею ресурсів та фінансування. Кошти від продажу виробів йдуть на оплату оренди приміщення, обслуговування обладнання та закупівлю витратних матеріалів, необхідних для забезпечення виробничого процесу. Крім того, велике навантаження припадає на самих волонтерів, які витрачають особистий час після роботи на проєкт.

Та, попри всі труднощі, команда не опускає рук. Творці EcoREactive вірять, що їхній внесок має сенс не лише з екологічної точки зору, а й з соціальної. Команда створила інтерактивну карту, на якій можна знайти локації, де вже встановлені або знаходяться вироби з переробленого ними пластику. Найдальша точка – почесне консульство України в Японії, яке має брелоки “Україна”. Ця карта є своєрідним свідченням того, що кожна зібрана кришечка має значення і може стати частиною чогось більшого, ніж просто відходи.

Завдяки зусиллям EcoREactive кожен із нас може долучитися до збереження планети, замовивши виріб з переробленого пластику або хоча б здавши кришечку, що стане частиною майбутнього, в якому сміття перетворюється на корисні речі.