З нового року влада хоче запустити масовий продаж землі, але виключно через аукціони

Автор: Вадим Войтик

18 Жов, 2015 19:23

Поділитись публікацією
З нового року влада хоче запустити масовий продаж землі, але виключно через аукціони

Розроблена Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру концепція реформування діючої системи земельних відносин припускає два етапи аграрної реформи.

Про це пише в статті ZN.UA глава Держгеокадастра Максим Мартинюк.

Ключове і водночас найскладніше питання проведення земельної реформи – це запуск ринку землі, пише автор.

“Ми пропонуємо двоетапний варіант. Перший етап – з 1 січня 2016 року – передбачає продаж сільгоспземель державної форми власності”, – пише Мартинюк.

За його словами, право на купівлю землі отримають тільки громадяни України. Іноземці та юрособи на першому етапі виключені з ринку.

На думку глави Держгеокадастра, у купівлі державних земель будуть зацікавлені агрохолдинги. Але не варто перебільшувати небезпеку від них, каже він, – більша частина ринку зайнята компаніями середнього розміру.

Продаж сільгоспземлі буде можливим тільки через аукціони. Самі аукціони повинні бути прозорими, зручними, з залученням максимальної кількості учасників.

“Цього можна досягти, тільки перевівши їх в онлайн, на електронний майданчик”, – зазначає чиновник, додаючи, що зараз якраз закінчується розробка такого проекту електронних аукціонів за підтримки європейських консультантів з проекту Єврокомісії Twinning за іспанським зразком.

“Це назавжди має зняти питання щодо прозорості процедур і доступністю інфраструктури”, – упевнений він.

Дозволяючи продаж державних земель, необхідно закрити дірки у безаукціонній передачі в приватну власність.

На другому етапі після того, як перший етап пройде успішно, будуть виявлені і нівельовані ризики, а ціна землі підніметься до ринкової, можна буде відкрити доступ на ринок громадянам.

“Ми прописуємо в законі норму, що певні його статті почнуть діяти з 2019 р. – на нашу думку, це можна вважати робочим варіантом старту повноцінного ринку землі”, – пише Мартиненко.

До цього моменту на ринку землі вже повинен бути створений державний оператор, завданням якого буде викуп у людей ділянок за фіксованою ціною (в ролі такого держагента розглядається один з державних банків, а не створена з нуля нова структура, як це вже було з Земельним банком).