За якими правилами обиратимуть цієї осені депутатів на місцевих виборах на Прикарпатті

Автор: Турій Роман

23 Aug, 2020 11:17

Поділитись публікацією
За якими правилами обиратимуть цієї осені депутатів на місцевих виборах на Прикарпатті

25 жовтня в Івано-Франківській області за системою пропорційного представництва вибори відбудуться у 30 громадах. У 32 ОТГ депутатів обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості.

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, за якими правилами прикарпатці обиратимуть депутатів на місцевих виборах 25 жовтня. Адже, за новим Виборчим кодексом, там, де менше 10 тисяч виборців, вибори депутатів відбуватимуться за мажоритарною системою відносної більшості у багатомандатних виборчих округах, а там, де більше 10 тисяч – за пропорційною із відкритими списками партій.

Усі громади, де діятиме мажоритарна виборча система, отримають по 22 депутати сільської, селищної та міської ради, а в тих громадах, де вибори відбуватимуться за пропорційною системою,  до місцевих рад буде обрано більше 22 депутатів, в залежності від кількості виборців в кожній із громад.

За пропорційною системою депутатів обиратимуть в: Івано-Франківську, Галицьку, Долинську, Калуську, Коломийську, Городенківську, Снятинську, Бурштинську, Тисминецьку, Косівську, Болехівську, Рогатинську, Тлумацьку,Надвірнянську та Яремчанську міські ради.

За цією ж системою виборці голосуватимуть за депутатів у Верховинську, Богородчанську, Солотвинську, Вигодську, Перегінську, Рожнятівську, Заболотівську, Отинійську, Печеніжинську, Кутську, Яблунівську, Делятинську селищні ради та у Новицьку, Нижньовербізьку, Пасічнянську сільські ради.

Так само обиратимуть депутатів до Івано-Франківської обласної ради та депутатів Івано-Франківської, Калуської, Коломийської, Надвірнянської, Косівської, Верховниської районних рад .

Особливістю цієї виборчої системи є:

  • право висування кандидатів у системі пропорційного представництва мають тільки політичні партії;
  • вибори депутатів відбуватиметься у територіальних виборчих округах на які буде поділено територію (області, району, міста, селища, села). Кількість округів залежить від кількості депутатів у раді для визначення кількості округів кількість мандатів у раді потрібно поділити на 10;
  • партія формуватиме два види списків. Один для всієї території (області, району, міста, селища, села) загальний список виборців та декілька територіальних списків (їх кількість залежить від кількості округів). У територіальні списки потрапляють кандидати із загального списку не менше 5 і не більше 12 кандидатів.

За мажоритарною системою в багатомандатних виборчих округах виборці обиратимуть депутатів у: Більшівцівську, Букачівську, Єзупільську, Лисецьку, Обертинську, Брошнів-Осадвську, Войнилівську, Чернелицьку, Гвіздецьку, Ворохтянську та Ланчинську селищні ради.

Так само голосуватимуть в Білоберізькій, Зеленській, Дзвиняцькій, Дубовецькій,  Загвіздянській , Олешанській, Старобогородчанській, Угринівській, Ямницькій, Верхнянській, Витвицькій, Дубівській, Спаській,Коршівській, Матеївецькій, Підгачийчиківській, П’ядицькій, Космацькій, Рожнівській, Переріслянській та Поляницькій сільських радах.

Особливістю цієї виборчої системи є :

  • територія громади поділяється набагатомандатні округи для їх визначення кількість депутатів ділиться на три;
  • висування здійснюватиметься як політичними партіями так і можливе самовисування;
  • у кожному з округів виборці зможуть обрати декілька депутатів (більше одного).

Інформацію про кількість виборців, які мають право голосу на виборах депутатів міської, сільської, селищної ради, та про виборчу систему, за якою проводяться відповідні місцеві вибори 25 жовтня року можна знайти на сайті ЦВК.

Як повідомлялося раніше, 12 червня року КабінетМіністрів України своїм розпорядженням визначив адміністративні центри та затвердив території ОТГ у Івано-Франківській області. Згодом, 15 липня Парламент призначивши вибори на 25 жовтня 2020 року, які мали б відбутися за новими виборчими правилами. Тожзгодом, 19 липня, Верховна Рада України прийняла Постанову яка фактично визначає новий адміністративно-територіальний устрій України.

Як зазначає координатор спостереження ОПОРИ за виборами в Івано-Франківській області Богдан Морикіт: «ЦВК визначає Виборчу систему, за якою проводяться вибори депутатів місцевих рад та міських голів визначається виходячи із кількості виборців, які мають право голосу , станом на перший день місяця, що передує місяцю, в якому розпочинається виборчий процес з відповідних місцевих виборів».

Відповідно до частини 5 статі 192 Виборчого Кодексу, інформація про кількість виборців оприлюднюється Центральною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті не пізніш як за п’ять днів до дня початку виборчого процесу», а Виборчий процес розпочинається 5 вересня.

Нагадаємо, раніше ОПОРА повідомляла, що на Прикарпатті створили одну обласну, шість районних та 15 міських ТВК. Відповідно до норм виборчого законодавства на другий день після їх утворення, ТВК провели перші засідання. Щоправда, деякі члени ТВК на них не прийшли. Також ОПОРА повідомляла, що у серпні голови та члени територіальних виборчих комісій в Івано-Франківській області працюватимуть на громадських засадах, допоки офіційно не розпочнеться виборчий процес. 14 серпня на Прикарпатті партії «За майбутнє» та «Зелений тризуб» замінили своїх представників в чотирьох ТВК. Також ОПОРА повідомляла, що станом на 20 серпня на Прикарпатті майже 200 виборців змінили виборчу адресу.