Заборона кратому в Україні: чи зник він із франківських кав’ярень?
20 Лис, 2024 15:16
Кабінет міністрів ухвалив рішення про заборону кратому та його психоактивного компонента мітрагініну, внісши їх до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин. кратом
Про це пише “Галка”.
На урядовому порталі Кабінету міністрів України оприлюднили постанову № 1306 від 15 листопада про заборону обігу психоактивних засобів мітрагініну та кратому. Раніше кратoм можна було придбати у вільному доступі в кавʼярнях, кафе та інтернет-магазинах.
За словами франківської психіатрині та наркологині Наталії Поліщук, кратом є як корисною рослиною у медичних цілях (під контролем спеціаліста), так і може завдати шкоди при “самолікуванні” (самостійному споживанні).
“Кратом – це психоактивний засіб природного походження, який, зокрема, містить у собі психоактивні алкалоїди мітрагінін (а також його стереоізомери) та його більш активний, хоча і наявний в менших кількостях у листях похідний, 7-Гідроксимітрагінін, який за активністю перевершує морфін щонайменше в 10 разів. Також у рослині наявні так звані “окиіндольні похідні”, які мають імуностимулюючу дію. У складі листя кратому наявна речовина, схожа на ЕГКГ (епігалокатехінгаллат), який наявний також у листках “традиційного” чаю та надає напою корисних властивостей”, – розповіла Наталія Поліщук.
Реакція франківського бізнесу на обмеження кратому
Після появи інформації про заборону кратому, ряд франківських кавʼярень, які раніше продавали кратoм або напої на його основі, припинили реалізацію.
Співвласник та керівник мережі кав’ярень CoffeeShop в Івано-Франківську Назарій Гораль поділився з “Галкою”, що відколи кратом став доступний у закладах міста, люди почали ним зловживати.
“За статистикою, кратом купував у нас кожен дев’ятий гість — це насправді не так багато. Хтось вживав його як ліки, щоб просто заспокоїтися або отримати заряд енергії. Вони завжди брали однакову кількість кратому у напої. Але були й ті, хто зловживав напоями, щоразу купуючи більше грамів”.
Гораль додає, що у закладі були готові до того, що кратoм рано чи пізно обмежать.
“Я думав, що держава може ввести ліцензування чи обмеження споживання кратому, щоб наповнювати бюджет, але вони вирішили це питання кардинально, ввівши заборону”.
CoffeeShop поступово піднімали ціни на напої з кратомом, щоб його купляли рідше.
“Після підвищення цін у нас був найдорожчий кратом, і прихильників цих напоїв ставало менше. Проте відкрилися інші заклади, які продавали його дуже дешево — 50 гривень за 3 грами”.
Назарій Гораль припускає, що люди, які раніше пили кратом, але мають прихильність до кав’ярні, будуть купувати щось інше — каву, чай пуер чи матчу.
Інший заклад — “Бюро Кофі” — на своїй Instagram-сторінці повідомив, що з 19 листопада припиняє продаж кратому та продукції з його вмістом.
У кавʼярні Bob Marley Coffee сьогодні (ред. 20 листопада) останній день, коли кратoм продають — і тільки оптом.
На сервісах доставки Glovo та Bolt досі можна замовити кратом, ймовірно від одного й того ж продавця.
Що “Галка” писала з цієї теми:
- Користь чи залежність? Що варто знати про “кратом” – напій, який стає все популярнішим у Франківську
-
Франківська наркологиня розповіла, чим корисний і небезпечний кратом
-
Колишній наркозалежний з Франківська розповів чим, на його думку, небезпечний кратом
головне фото створене ШІ