Захворювання дуже “помолодшало”: франківська гінекологиня Надія Дибяк про міому матки

Автор: Зелінська Тетяна

01 Feb, 2023 09:06

Поділитись публікацією
Захворювання дуже “помолодшало”: франківська гінекологиня Надія Дибяк про міому матки

Надія Дибяк — досвідчена гінекологиня, лікарка УЗД та фахівчиня з естетичної гінекології лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”.

Читайте також: Поліпи матки: про симптоми та лікування розповідає франківська гінекологиня Надія Дибяк (ФОТО)

Для читачів “Галки” лікарка детально розповіла про все частіший діагноз своїх пацієнток – міому матки. Це захворювання значно “помолодшало”, тож як його лікують і чи можна вагітніти з фіброміомами — читайте у розмові. 

– Надіє, як часто жінкам потрібно звертатися до гінеколога? З цього приводу у фахівців є різні думки. 

– Жінка має відвідувати огляд у гінеколога раз в рік. Якщо на плановому огляді у лікаря є якісь зауваження, тобто відхилення по мазках чи по УЗД, тоді лікар може сказати, що є потреба приходити частіше. Якщо є зауваження і потрібне спостереження, тоді жінки приходять частіше. Це вже залежить, чи є якась патологія, чи нема. Якщо абсолютно все добре, жінка себе добре почуває і патологічних змін немає – тоді раз в рік. Цього достатньо. 

Проте навіть якщо нічого не турбує, то все одно важливо не нехтувати профілактичними оглядами у гінеколога раз в  рік.

– З якими проблемами до вас найчастіше звертаються франківки?

– З 15 і до 20 років, то це частіше питання порушення менструального циклу, незрозумілі для дівчат виділення. З 20 і до 40 років вже можуть зʼявлятися кісти, аденоміози та інші патології. З 30 до 50 років – це часто проблеми з фіброміомами. 

– Цього разу більше зосередимося на такому захворюванні, як міома матки. Що це  таке? 

– Міома або фіброміома, вузли на матці чи нарости – кожен називає їх по різному. Це доброякісне захворювання, яке зʼявляється з мʼязової структури матки. Вони можуть знаходитися на матці, або у товщі матки, можуть бути з деформацією порожнини матки, або ж безпосередньо знаходитися в самій матці. 

Ще раз повторю, що це доброякісне утворення, але бувають випадки, коли йде швидкий ріст або зміна структури – тоді міома може нести онкологічний характер, особливо в менопаузі.

– Чому вона виникає? 

– Причин насправді дуже багато. 

Зазвичай міома виникає через гормональне порушення (гіперестрогенія) призводить до патологічного росту та діленню клітин, внаслідок цього наростають ці фіброматозні вузли. 

Перенесені інфекційні захворювання, які передаються статевим шляхом (хламідії, трихомонада) можуть бути поштовхом до порушення.

Також причинами міом може бути непліддя на фоні ановуляції або коли жінка утримується від статевого акту. Фіброміоми можуть розвиватися від гормональних порушень, не повʼязаних з гінекологією – у зв’язку з порушеннями роботи щитоподібної залози, до прикладу. Тому ми дуже просимо жінок раз у рік обстежувати ще щитоподібну залозу.

Метаболічні порушення в організмі жінки (зайва вага, ожиріння) підвищують ймовірність виникнення міом матки.

І важливою причиною утворення міом залишається спадковий фактор.

 

– Хто у групі ризику?

Крім згаданих вище причин, жінки також відзначають, що причиною фіброміом можуть бути психологічні фактори, стрес та образи, навіть несприйняття свого тіла. 

Захворювання дуже “помолодшало”. В останні роки відзначено тенденцію до збільшення частоти появи фіброміом та “омолодження” захворювання, міома може бути виявлена у жінок 20-40 років. 

– Чи є симптоми, які вказують на міому?

– Симптомів може і не бути, тому й важливо проходити профілактичні огляди. Можуть утворюватися фіброматозні вузли, але жінка ніяк цього не буде відчувати. Все залежить від їхнього розташування. Якщо вузол не росте всередину матки, то він може себе нічим не проявляти. 

Якщо ж він росте у порожнину матки, то це можуть бути “рясні” менструації, кровотечі, кровомазання міжменструальні та під час статевого акту чи фізичного навантаження. 

Якщо вузли ростуть на матці і досягають великих розмірів, тоді вони можуть перетискати сусідні органи: тиснути на сечовий міхур, поперек, пряму кишку, викликаючи закрепи, ниючі болі внизу живота чи у попереку.

Все ж класичні симптоми – ниючі болі внизу живота, більш болюча і рясна менструація.

Але зазвичай наші жінки на це не звертають увагу.  Без профілактичних оглядів втрачається цінний час, а патологія розвивається.

– А за яких симптомів жінка має зрозуміти, що треба негайно бігти до лікаря?

– Кровотечі поза менструальним циклом і рясні менструації. 

– Якими методами міому діагностують?

– У першу чергу це УЗ дослідження. Друге – огляд на кріслі. Тобто одного УЗД не вистачить. Якщо жінка самостійно ходить на УЗД, але не буває на огляді в лікаря, то цього не достатньо, має бути комбінований огляд. 

На УЗД ми бачимо чітко розташування,  контури, розміри, структуру, кровопостачання і ріст в динаміці фіброміом. 

– А які у сучасній медицині існують методи лікування міоми, без операції не обійтися? 

– Якщо ми говоримо про вузли субмукозні та інтрамурально-субмукозні, то це операція – гістерорезектоскопія. Під час операції жінка перебуває у медикаментозному сні. Ми через піхву заходимо гістероскопом з оптичним пристроєм. Ми оцінюємо стан навколишніх тканин та локалізацію вузла та проводимо поетапне висічення міоми.

Якщо говорити про великі вузли, що ростуть в середину черевної порожнини, то проводиться лапароскопія. Це також малоінвазійна методика, виконується без розрізів, через декілька проколів. 

Після операції призначається консервативне лікування та спостереження.

– Ці методи лікування доступні в «Мед-Атлант»? 

– Звичайно. Наша операційна оснащена найновішим устаткуванням, а команда лікарів володіє всіма сучасними мініінвазивними методиками.

 

– Якщо все ж потрібно оперувати – скільки триває операція та скільки потрібно часу на відновлення?

– Тривалість операції залежить від обраного методу та складності втручання. Зазвичай, операція не перевищує годину часу. 

За декілька годин після операції жінка може вставати та ходити. Все завдяки правильно підібраним схемам по веденню та догляду за пацієнтом та індивідуально підібраним препаратам для наркозу.

– Який контроль і спостереження за пацієнткою після одужання? 

– Через місяць після операції варто прийти на контрольне УЗД. Важливо – має обстежувати той лікар, який визначив патології і знає, як вони усувалися. Скоріш за все ділянка післяопераційного рубця буде виглядати неоднорідно і лікар, який не знає, як це все відбувається, сприйме ділянку шва, як вузол. Скаже, що вам нічого не забрали і жінка буде розчарована, буде переживати. Краще йти до того лікаря, який дивився вас попередній раз.

Наступний такий візит вже через три місяці, тоді ми вже будемо бачити як відбулось загоєння. 

– Чи можна міому не видаляти? 

– Ті вузли, що у мʼязі, якщо вони невеликих розмірів, то їх можна не видаляти. Вузол може бути розміром до трьох сантиметрів. Але якщо ми бачимо, що сьогодні він був 3 см, а через пів року вже 5 см, тут і вік треба враховувати, ми можемо рекомендувати оперативне втручання, коли бачимо доцільність операції для здоров’я жінки.

– Міома матки та вагітність сумісні? 

– Так, якщо міома невеликих розмірів та не деформує порожнину матки, то вагітність можлива.

– Які профілактичні заходи може використовувати жінка, аби уникнути появи цього захворювання? 

– Не стресувати, збалансовано харчуватися, багато часу проводити на свіжому повітрі. Як би це банально не звучало – здоровий спосіб життя.

Не курити та не вживати алкоголь. Зараз зʼявилися «айкоси» і хтось думає, що це панацея і вона нас позбавить від куріння, проте електронні сигарети мають такий самий шкідливий вплив.

Вкотре наголошую на важливості профілактичних оглядів! Визначайте рівень вітамінів, адже є такий важливий вітамін як D3, ми не отримуємо його достатньо із зовнішнього середовища. Жіноче здоров’я дуже залежить від цього вітаміну. 

І стежте за щитоподібною залозою!

– На завершення, цікаво знати – чому працюєте саме в «Мед-Атлант»?

– Я вважаю себе вагомою частинкою цього колективу, цієї сім’ї «Мед-Атлант». Моє кредо – допомагати жінками бути здоровими, а також якомога довше залишатись молодими та привабливими. 

Розмовляла Тетяна Зелінська

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

партнерська публікація