Захист прав чи тиск на пресу: розбір “Галки” про колибу, ОПЗЖ та свободу слова

Автор: Вадим Войтик

10 Чер, 2024 21:05

Поділитись публікацією
Захист прав чи тиск на пресу: розбір “Галки” про колибу, ОПЗЖ та свободу слова

Як редакція “Галки” отримала позов від народного депутата, чим закінчився судовий розгляд та при чому тут колиба в Марківцях та депутати ОПЗЖ. 

Застереження: Автор цього тексту – засновник видання “Галка.іф.уа”, якого герой цієї публікації неодноразово звинувачував в упередженому до себе ставленні, а саму редакцію – у наявності умисла на формування негативного іміджу та негативного ставлення до нього. 

Матеріал створено за підтримки ГО “Центр інформації про права людини” і не відображає позицію цієї громадської організації та позицію редакції видання “Галка.іф.уа“.

0. Колиба

Козацька колиба” у селі Марківці немов ховається у густому лісі. Втім, місце це відоме та й рух жвавий, поруч – кільцева розв’язка на перетині доріг до Чернівців, Тисмениці та Івано-Франківська-Львова. 

Чудовий відпочинок, смачна українська кухня, приємні ціни“, – це відгук за 2016 рік. Втім, з того часу оцінки відвідувачів відчутно погіршилися: “Чекали страви більше півтори години без попередження, багатьох страв з меню не було“. 

Зрештою, колиба зачинилася та виглядала закинутою. Та не на довго, у 2023 році у колибі та навколишньому лісі почалися роботи. Які стали причиною гучного скандалу та підставою не лише серії публікацій “Галки”, але й, видається, справжньою причиною судового позову народного депутата Ігоря Фріса до редакції незалежного прикарпатського медіа. 

Козацька колиба, Марківці

1. Марківці

26 вересня 2022 року без конкурсу, але в межах своїх повноважень голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук підписала розпорядження про виділення у тимчасове – на 49 років – користування лісової ділянки площею 10,3 га у селі Марківці.

Попереднє погодження на передачу лісу надали Державне агентство лісових ресурсів України та Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства. 

Ділянку передали товариству з обмеженою відповідальністю “ІНТЕРВІЗА“, яке на цей момент мало статутний капітал в 100 грн.

Вже наступного дня у складі учасників цього товариства відбулися зміни. Новим співзасновником фірми з часткою у 25%, тобто капіталом у 25 грн стала Еліна Фріс, донька народного депутата, члена фракції “Слуга народу” Ігоря Фріса. 

Після розголосу ситуацію прокоментував сам народний депутат. 

Трохи більше року назад, мої діти вирішили започаткувати з друзями окремий проект. Вони в принципі дорослі дівчата. Живуть окремо і мають власний бізнес вже давно. Декларують доходи і платять податки. Мета нового проекту – соціально-екологічна. Екопарк з притулком для тварин. Просвітницькі екскурсії. Етнос Галичини. Історія та екотуризм.

З цією метою вони підшукували територію, яка б була не далеко від Франківська і відповідала певним критеріям. Вода для тварин. Ліс. Різні локації та рельєф. Передивилися 4-5 ділянок і зупинилися на Марківецькому лісництві”, – описав ситуацію Ігор Фріс.

За словами депутата, коли він дізнався за цей проєкт, то зрозумів, що це буде щось на кшталт екопарку в Харкові, і підтримав таке рішення:

Земля і ліс лишилися у власності держави і ніхто не міг і не зможе отримати їх у власність. Ніхто. Ніколи. На жаль, дехто напевно помилково, а може і з якоюсь лише йому відомою метою побачив або придумав злочинний умисел, по відбиранню землі і вирубці лісу.

Впевнений навіть при прискіпливому відношенні до батька депутата, його діти мають такі самі права, як і інші суб’єкти визначені законом. Хоча, як бачимо, хтось думає інакше. Завжди був, є і буду відкритим і готовим до спілкування.

А екопарк буде. І 84 округ на це заслуговує. На туристів. Робочі місця в складні часи.
Податки та процвітання. Маю сподівання, що я пояснив реальний стан речей”.

Регіональний сором всесвітнього масштабу“, – відреагували на все це соцмережі. “Скасувати розпорядження голови Івано-Франківської та притягнути компетентних осіб до передбаченої законом відповідальності“, – закликала голову прем’єр-міністра України Івано-Франківська районна рада. 

2. Дзвінок

4 січня 2023 року редакція “Галки” передрукувала матеріал Руху ЧЕСНО про те, що майже сімдесят нардепів відмовились ставити свої підписи під зверненням до Руслана Стефанчука про позбавлення повноважень депутатів, які були обрані від заборонених проросійських партій. Серед них, пише ЧЕСНО, і нардеп з Прикарпаття Ігор Фріс.

Зміст публікації зводився до того, що народний депутат Олег Дунда ініціював збір підписів за розгляд у парламенті питання про позбавлення мандатів депутатів ОПЗЖ. Зі своєю ініціативою він обійшов майже всі фракції та склав список, хто звернення підтримав, а хто, з різних причин, відмовився. Пан Фріс був якраз у другому списку.     

Увечері того ж дня Ігор Фріс опублікував допис на сторінці мережі Facebook, який він назвав публічним зверненням. 

Я є автором трьох депутатських звернень на голову комітету з регламенту та голову ВРУ щодо невідкладного розгляду вказаного законопроекту та заборони участі депутатів від ОПЗЖ в роботі парламенту. Однак, цей факт не оприлюднено журналістами видання Галка (редакція згодом опублікувала розгорнуту інформацію від пана Фріса про його намагання заборонити діяльність депутатів від колишньої ОПЗЖ, – авт).

Натомість публічності надано недостовірні факти, оприлюднені колишнім представником партії Регіонів (Відродження), щодо моєї відмови в підписанні звернення на імя голови ВРУ, щодо розгляду постанови про припинення повноважень депутатів ОПЗЖ…

Вимагаю публічного спростування інформації, яку було оприлюднено.

Цього ж дня до головного редактора “Галки” Романа Турія народний депутат зателефонував особисто. 

Мені надоїло, відверто кажучи, постійно відбиватися від якихось дій, які вигадують ваші журналісти? Дунда, цей ід**т з партії регіонів, написав звернення, яким нема місця у Верховній Раді. Ми написали окремі звернення. Чому я маю підписувати якісь звернення Дунди? Чувак собі сам придумав, а ви всі відписуєте, навіть не знаючи подробиць ситуації!

Головний редактор “Галки” кілька разів намагався уточнити, в чому ж неправда у поширеній публікації?

Мені здається, Роман, ваша редакція переступає вже межу. Коли ви починаєте писати про ліс-заповідник, який Фріс забрав, я закрив рот і замовчав. Але мені здається вже перебор трішки починається. 

Я розумію, що вашого власника (йдеться про автора цього тексту Вадима Войтика, – авт.) є якась редакційна політика щодо мене невідповідна. Але ми це поправимо у законний спосіб, визначений законом про захист прав споживачів. Мені здається я у вас щось на зуб попав. Мені здається, це час поправити“. 

У своїх дописав та коментарях на фейсбуці народний депутат був ще відвертішим. “Настав час прикрутити кран“, – написав він в контексті роботи редакції “Галки”.  

3. Позов

За тиждень Ігор Фріс звернувся з позовом до редакції “Галки”. У заяві народний депутат не заперечував відмову від підпису, про яку писав Рух ЧЕСНО, але називає публікацію “Галки” спотвореною, а інформацію – недостовірною, адже Фріс сам є автором кількох законопроектів про позбавлення повноважень депутатів, які були обрані від заборонених проросійських партій.

Особливу увагу в позові пан Фріс приділив реакції читачів: 

  • сайт повідомляє про себе, що у нього тисячі користувачів, а тому негативний вплив проти честі, гідності та ділової репутації позивача вимірюється  кількістю  користувачів
  • реакцію «злість» натиснули 100 осіб, що спрямовано проти честі, гідності та ділової репутації позивача;
  • 50 негативних відзивів складено за відповідною інформацією.

Як зазначив у своєму відзиві медіаюрист ГО “Платформа прав людини” Євген Воробйов, народний депутат – публічна особа. І як неодноразово зазначали і Верховний Суд України, і європейські суди межа допустимої критики щодо публічної особи є значно ширшою, ніж окремої пересічної особи. Публічні особи неминуче відкриваються для прискіпливого висвітлення їх слів та вчинків і повинні це усвідомлювати.

Позивач (народний депутат Фріс, – авт.) не навів належних та допустимих доказів недостовірності інформації, а отже цей позов є ніщо інше, як намагання тиску на журналістів, щоб останні не висвітлювали діяльність Позивача, що є недопустимим в демократичному суспільстві“.

У тому, що позов Фріса є саме тиском на незалежне медіа переконаний і головний редактор “Галки” Роман Турій

Ця справа є нічим іншим як втручанням у професійну діяльність журналістів, спробою тиску та цензури. Про що позов? Про спростування інформації щодо того, що народний депутат Фріс не підписав звернення про позбавлення депутатів ОПЗЖ повноважень. Але ж сам позивач та його представник прямо в залі суду підтвердили факт непідписання. Що тоді спростовувати?

Втім, на думку голови комітету Верховної ради з питань свободи слова Ярослава Юрчишина, називати цей позов тиском передчасно:

Розгляд справи триває і досі… Тим часом у Марківцях почали рубати дерева. 

4. Протести

У квітні 2023 року виділені в півстолітнє користування гектари почали огороджувати. До “Козацької колиби” негайно підтяглися місцеві.

Почалося з того, що у місцевій школі у квітні відбувся такий собі схід села, на якому були присутні “фрісові” представники, кілька вчителів, священник і староста села – домовлялися за цей ліс. Громада нічого не знала про це”, – обурювалася місцева активістка Оксана Сапа.

Люди вже хотіли перекривати дорогу, але до учасників протесту приїхав представник орендатора – Олександр Засідко, підприємець, депутат Галицької міської ради від “Слуги народу”. Домовилися провести ще одні, вже відкриті сільські збори. 

На зборах у неділю, 7 травня головним було питання відсутності інформації. 

Все робилося для того, аби ми не знали. Будьте людьми, може ми і не були би проти”, – гнівалася учасниця сходу. 

Інвестор Андрій Макаренко, ще один власник міноритарної частки в ТОВ “Інтревіза”, запевняє, що потенційний парк мав би бути не гіршим за буковельський етнопарк “Гуцул Ленд”, до якого він теж має стосунок. 

Тут мали бути альтанки, вольєри з екзотичними тваринами, мотузковий парк, підвісні доріжки між деревами. На жаль, тепер ця ідея навряд чи буде реалізована у Марківцях”, – зітхав Макаренко. 

Підприємці та представники влади не змогли пояснити, як вдалося у прискореному порядку та без публічних і прозорих громадських слухань отримати документи на ліс, ще й на такий тривалий термін оренди. При цьому ніхто не заперечував, що до ідеї активно долучився народний депутат Ігор Фріс

Еліна Фріс відповідальна за конкретну ділянку. Вона має досвід готельно-ресторанного бізнесу на Буковелі, тож і в Марківцях мала б відповідати за розвиток колиби, – розповідав на зборах  представник “Інтервізи”. – Натомість Ігор Павлович підключився до цієї справи винятково як депутат, зацікавлений у розвитку свого округу. Він прям горить цією ідеєю”.

5. Суд

Після кількох засідань, які тривали майже весь 2024 рік, суддя Івано-Франківського міського суду Станіслав Бородовський частково задовольнив позов народного депутата Ігоря Фріса до “Галка.іф.уа” та зобов’язав редакцію розмістити спростування такого змісту:

Народний депутат із Прикарпаття Ігор Фріс не належить до числа тих депутатів, які не підписали звернення до Руслана Стефанчука про позбавлення повноважень депутатів, які були обрані від заборонених проросійських партій”. 

Редакція не погодилася з тим, що їй, говорячи словами Ігора Фріса, “прикрутили кран” і подала апеляційну скаргу. 

Рішення суду першої інстанції не відповідає не тільки національним стандартам цивільного судочинства, а і стандартам Європейського суду з прав людини та містить ознаки цензури“, – переконаний медіаюрист Євген Воробйов.

25 січня 2024 року Івано-Франківський апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу ТОВ “Агентство правових технологій” (видавець “Галки”) за позовом народного депутата Ігоря Фріса щодо спростування недостовірної інформації.

Вільне вираження поглядів є істотним чинником повноцінного розвитку особистості в суспільстві, як і здатність особи сприймати заперечення, спонукання, заохочення через думки, ідеї, висловлені іншими людьми.

Апеляційний суд вважає, що стаття відповідача: «Майже сімдесят нардепів відмовились ставити свої підписи під зверненням до Руслана Стефанчука про позбавлення повноважень депутатів, які були обрані від заборонених проросійських партій. Серед них нардеп з Прикарпаття Ігор Фріс»… висвітлює питання, яке становить значний суспільний інтерес, а відтак рішення суду першої інстанції необхідно скасувати повністю та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог“.

На жаль сьогодні ми програли апеляційну інстанцію… Ми не маємо повного тексту рішення, будемо його чекати, вивчати та скоріше за все готувати скаргу до касаційної інстанції“, – відреагував народний депутат. 

Обіцянку пан Фріс дотримав. Справа наразі перебуває на розгляді Верховного Суду України.

6.  Далі буде

Ігор Фріс продовжує активну роботу як народний депутат, член фракції партії “Слуга народу”, голова підкомітету з питань діяльності органів юстиції, органів виконання покарань та пробації Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

Значна частина депутатів від забороненої ОПЗЖ продовжує засідати у парламентів та навіть обіймають керівні посади у комітетах.  

Видання “Галка.іф.уа” продовжує роботу на медіаринку Прикарпаття. Після ухвалення нового закону “Про медіа” зареєстрована рішенням Нацради як суб’єкт у сфері онлайн-медіа. Редакція виконала умови Надзвичайного протоколу JTI “Репортерів без кордонів” на базі NewsGuard щодо дотримання базових умов щодо довіри та прозорості.

Реконструкція колиба в Марківцях триває. Старе приміщення добудоване і надбудоване, ведуться роботи і на прилеглій території. 

Читайте також: Читачі хочуть бачити правду, - Роман Турій про свободу слова під час війни