Захист від грипу: про важливість вакцинації дітей розповідає франківський педіатр Сергій Гаврилюк

Автор: Зелінська Тетяна

11 Вер, 2024 10:08

Поділитись публікацією
Захист від грипу: про важливість вакцинації дітей розповідає франківський педіатр Сергій Гаврилюк

Грип – це вірусне захворювання, яке може бути особливо небезпечним для дітей. Найкращий спосіб захистити їх від грипу – це щеплення, яке допомагає зменшити ризик серйозних ускладнень. Лікарі рекомендують вакцинувати дітей щороку, щоб вони мали захист під час сезону грипу.

Читайте також: Геморой у вагітних: про методи лікування та профілактики розповідає франківський проктолог Іван Попович

Про це “Галці” розповів педіатр Сергій Гаврилюк з лікувально діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Говоримо з лікарем про важливість вакцинації дітей проти грипу, з якого віку її можна проводити, як підготувати дитину до щеплення та розвінчуємо популярні міфи.

– Як грип впливає на дітей порівняно з дорослими, і які ускладнення можуть виникнути у дітей?

– Грип – це гостре інфекційне захворювання, збудником хвороби є вірус. Хвороба перебігає важко, характерні часті ускладнення, а саме: запалення головного мозку, легень, вух, пазух носа. Після перенесеного грипу зберігається зниження імунітету протягом 3-9 місяців. Для цього періоду характерні часті повторні захворювання.

– Які ознаки грипу у дітей можуть вказувати на необхідність негайної медичної допомоги? 

– Грип у дітей перебігає з високою гарячкою, інтоксикацією, можливе порушення свідомості, судоми, нудота та блювання. Якщо є такі симптоми, дитину потрібно обов’язково показати лікарю. При підозрі на грип лікар зробить відповідний швидкий тест та призначить лікування. 

– Чому вакцинація від грипу є особливо важливою для дітей?

– Вакцинація проти грипу – це найдієвіший метод профілактики хвороби та її ускладнень. Щеплення проводяться щороку, захист проти грипу (антитіла) зберігаються впродовж 6-12 місяців. Вакцинація проти грипу особливо показана дітям, що відвідують дитячі колективи (дитсадок, школа, гуртки), адже ймовірність захворіти на грип у дитячому колективі вища.

– У якому віці можна починати вакцинацію дітей від грипу?

– Вакцинацію проти грипу можна починати з шести місяців. Дітям, що щеплюються вперше у віці 6 місяців – 9 років, потрібно дві дози вакцини з мінімальним інтервалом між щепленнями один місяць. Старшим дітям та дітям, що раніше були вакциновані двома дозами, потрібна одна доза вакцини.

Вакцинацію рекомендовано робити у літньо-осінній період до початку епідемії грипу. 

– Чи є особливі рекомендації для вакцинації дітей з хронічними захворюваннями?

– Дітям з хронічними хворобами вакцинація особливо рекомендована, адже грип може сприяти загостренню хронічного  захворювання, також у таких дітей часто спостерігаються ускладнення після перенесеного грипу.

– Як підготувати дитину до вакцинації від грипу, щоб мінімізувати стрес і дискомфорт?

– Обов’язково потрібно розповісти дитині про процедуру вакцинації. Пояснити, що таким чином батьки турбуються про її здоров’я. Під час вакцинації батьки знаходяться поряд з дитиною. Малюків, які знаходяться на грудному вигодовуванні, під час щеплення рекомендуємо прикласти до грудей.

Перед вакцинацією ми знеболюємо місце введення вакцини й процедура загалом проходить безболісно.

– Яка вакцина доступна у клініці «Мед-Атлант»?

– Наразі ми очікуємо чотиривалентні вакцини виробництва Франції та Кореї. Це ідентичні вакцини, що добре себе зарекомендували впродовж багатьох років використання. Дані вакцини захищають відразу від чотирьох штамів сезонного грипу.

– Які побічні ефекти можуть виникнути у дітей після вакцинації?

– Загалом вакцинація проти грипу переноситься добре. Може бути біль у місці введення, адже виконується дом’язева ін’єкція, і незначне підвищення температури у день щеплення або на наступний день. Дані симптоми з’являються у менше, ніж 20% вакцинованих людей.

– З якими 2-3 найпопулярнішими міфами щодо вакцинації ви стикалися у своїй практиці? І чому вони неправдиві?

– Перший міф, що вакцинація викликає аутизм – насправді відсутня жодна наукова публікація, яка пов’язує вакцинацію та аутизм.

Другий міф – краще перехворіти і набути таким чином імунітет. Насправді не краще, адже хвороба може викликати ускладнення, інколи навіть летальні.

Третій міф – вакцинація послаблює імунітет. Навпаки, усі вакцини стимулюють імунітет, стимулюють вироблення антитіл до антигенів, що вводяться в організм під час щеплення.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452 

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама