Замороження статевих клітин для воїнів: про важливість розповів головний репродуктолог Прикарпаття

Автор: Зелінська Тетяна

27 Чер, 2023 12:11

Поділитись публікацією
Замороження статевих клітин для воїнів: про важливість розповів головний репродуктолог Прикарпаття

Українських військових закликають кріоконсервувати сперму для продовження власного роду. Така послуга доступна безплатно у державному закладі “Прикарпатському центрі репродукції людини”.

Читайте також: “Ми на порозі серйозної демографічної кризи”, - головний репродуктолог області Ігор Головчак (ФОТО)

В інтервʼю “Галці” директор Центру репродукції Ігор Головчак розповів про важливість такої послуги для захисників. Яка країна першою запропонувала кріоконсервувати сперму для продовження роду воїнам. І чи може жінка-військова отримати схожу послугу. 

– В одній з наших новин ми згадували про те, що воїнам радять заморожувати статеві клітини, аби продовжити рід. Це викликало жваве обговорення у мережі.

Збереження репродуктивного потенціалу або репродуктивних клітин завжди було актуальним питанням. До війни цьому менше приділялося уваги, але все одно клініки займалися цим питанням. Ми були не виняток. До війни ми самостійно запровадили ініціативу, що пацієнтам в яких виявлено онкологічне захворювання, ми пропонували провести забір репродуктивних клітин, збереження їх до того моменту, коли їх потрібно буде використати. Це вимагає певних затрат, але такій категорії пацієнтів ми це робили абсолютно безплатно. 

Також ми вийшли з ініціативою збереження репродуктивних клітин і тканин у жінок. Це складніше. У жінок проводиться оперативне втручання, під час якого здійснюється забір яйникової тканини. Потім вона відповідним чином заморожується і зберігається в замороженому стані. Ми очікуємо, що пацієнт чи пацієнтка вилікується і онкологи дадуть добро на вагітність. Вони до нас звертаються і тоді ми проводимо повторну операцію.

З початком воєнних дій вся Україна стикнулася з тим, що є потреба у збереженні репродуктивних клітин чоловіків-військових. Наша клініка буквально через 2-3 дні після початку великої війни оголосили про те, що ми безплатно проводимо забір для військовослужбовців. На цей момент у нас є 58 таких чоловіків. І ми очікуємо, що ми переможемо і наші доблесні воїни вернуться назад. Тоді зможуть використати свої репродуктивні клітини.

З боку держави це питання також почали вивчати, щоб розрахувати, яке фінансування для Центрів репродукції потрібне.

– Ця послуга буде доступна і для жінок?

– Так. Чоловікам легше це зробити – вони прийшли та здали спермадозу. Процедура не потребує великих матеріальних затрат, зберігається у відповідних дюарах та кріосховищі. У жінок це важче, тому що потрібно провести стимуляцію препаратами для того, щоб отримати не одну яйцеклітину. Препаратами ми змушуємо яйники працювати трошки активніше і внаслідок цього отримати хоча б 10-20 яйцеклітин. Замороження одної-двох яйцеклітин – воно дуже малоефективне.

Сподіваюся, що на державному рівні це буде ухвалено і ми зможемо підтримати право на батьківство та материнство.

– Розʼясніть чому це потрібно і важливо робити?

Йдеться не тільки про постравматичний синдром, а й про так зване, по-науковому – постмортальне або простою мовою – після смерті. Може настати смерть військовослужбовця і тоді звичайно, що є тільки єдиний шанс отримати від нього дитину – це є власне використання цього замороженого репродуктивного матеріалу. 

Посттравматичне – воно також дуже важливе. Воїн повертається живий, але може втратити свій потенціал внаслідок поранень, психологічних факторів війни. На перший погляд, люди думають, що ми зберігаємо (ред. сперму) військовослужбовцям, бо їх можуть вбити. Але ті люди, які повертаються живі, більша частина також можуть не мати можливості завести дітей через психологічні фактори або ж поранення.

З цією проблемою стикнулися в Америці, коли проводилися воєнні дії у Вʼєтнамі. Тоді багато чоловіків їхали на війну, вони не знали чи вони вернуться. І для того, щоб дати можливість потім своїм дружина мати дітей, то проводився забір і збереження репродуктивного матеріалу.

– Скільки часу може зберігатися матеріал?

– Поки що ми навіть не знаємо терміну, скільки він може зберігатися. Описаний випадок найдовшого збереження – 25 років. У Штатах зараз народилася здорова дитинка, ембріон якої був заморожений ще 25 років назад. Чоловічі репродуктивні клітини можуть зберігатися нескінченну кількість років.

– Це повністю рішення пари, що вони забажали зберегти репродуктивні клітини?

– Так, вони приходять і кажуть, що ми хочемо забезпечити собі право на майбутню вагітність. Можна зберегти не тільки сперматозоїди і яйцеклітини, можна провести запліднення і тоді заморозити ембріон. Це більш ефективно, бо ембріони вже на стадії 2-3 денного життя. При розмороженні окремо чоловічих і жіночих репродуктивних клітин, то треба спочатку провести запліднення, отримати ембріон… Там виникають певні втрати. Тому власне коли заморожуємо ембріон, то тоді ефективність збільшується практично до 100%.

ЧИТАЙТЕ ПОВНЕ ІНТЕРВʼЮ: “Ми на порозі серйозної демографічної кризи”, – головний репродуктолог області Ігор Головчак (ФОТО)

Розмовляла – Тетяна Зелінська 

Фото – Юрій Валько