«Зарваниця»: у Франківську презентували фільм-подорож про паломництво до святого місця (ФОТО)

Автор: Єва Жасминова

05 Сер, 2021 19:23

Поділитись публікацією
«Зарваниця»: у Франківську презентували фільм-подорож про паломництво до святого місця (ФОТО)

П’ятого серпня в Івано-Франківську у кінотеатрі «Космос» відбувся показ фільму “Зарваниця”.

Читайте також: Молоді митці з Коломиї отримали головну премію PinchukArtCentre 2020

“Зарваниця” – це фільм-подорож про паломників, які долають сотні кілометрів з карпатської Криворівні до святого місця на Тернопільщині, пише Галка.

Серед них – і юний хлопець, що вирушає на прощу вперше, і ведучий місцевого телеканалу, і фотограф-ентузіаст, і навіть 80-літня бабуся. Усі вони – дуже різні, однак віра в диво об’єднує їх на цьому випробувальному шляху. «Поводирем» прочан, зокрема й у фільмі, є відомий священник Іван Рибарук з Криворівні.

“Окрім того, що значне місце у фільмі відведено відображенню християнської віри та церковних обрядів довкола неї, все ж він був знятий насамперед про людей і для людей. Адже під час прощі паломники разом долають не тільки шлях, а й різні пригоди, вирішують ситуації, спілкуються, здружуються… І в такий спосіб перетворюються у спільноту. І, власне, ця спільність людей на шляху до пізнання християнського дива – і є центром нашого фільму”, – кажуть режисери.

За словами співрежисера стрічки – Яреми Малащука, цей фільм не лише про паломницький центр, а й про сам регіон, людей і сучасність.

«Ми хотіли відірватись від образів паломників і показати не лише релігійну сторону, але й побутову. Зарваниця – це подія репрезентує регіон. Можливість показати людей які йдуть 7 днів в поході, це унікальна можливість яка може охопити все: і людей і атмосферу і природу. На Галичині люди особливо релігійні й Зарваниця – це місце яке відновлюється останні 30 років, там була стерта історія яку зараз прагнуть відновити, тому це дуже важлива тема», – каже режисер фільму Ярема Малащук.

Документальний фільм-подорож знімали 17 днів, а сама ідея створити стрічку була в думках режисерів понад два роки.

«Документальне кіно це завжди фіксація буденності й вона назавжди лишається в пам’яті. Ми народилися в Коломиї й паломницький похід завжди був у нас десь на фоні. В дитинстві я не ходив в Зарваницю, вперше я потрапив туди у 2010 році і я сказав Яремі, що варто зафіксувати це явище. Тема громади й спільності проходить крізь всі наші роботи й Зарваниця не є винятком. Цей фільм про натовп, який у міру того, як наближається до місця – перетворюється в таке магічне, єдине тіло, це теж й про відчуття свята»,- каже співрежисер фільму Роман Хімей.

Роман також розповідає що знімати такий фільм було важко фізично, адже все відбувалося в екстремальних умовах.

«Знімали фільм двома заходами, адже інтенсивний похід наших героїв тривав 10 днів. Для документального фільму це супер мало часу, ми зняли його за 17 днів. В цілому ми працювали над фільмом два роки. Було складно з технікою та знімальною групою йти пішки так багато, були екстремальні умови, недосипання, фізично важко. Цей фільм знімався в режимі експедиції», – каже Хімей.

«Це справді гарний і хороший фільм. Його вже презентували у Львові Києві Тернополі. Коли говоримо про «Зарваницю» кожен асоціює її з чимось своїм, домашнім. Кожен хто відвідував її, відчував ту домашню атмосферу. Це кіно унікальне тим, що героїв в ньому немає, вони є звичайні люди, в них немає текстів, вони не грають на публіку. Я гадаю Зарваниця – це те місце, яке тримає в собі історію церкви і я дякую від імені Митрополита, що ви увіковічили це місце у фільмі», – каже прессекретар Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Володимир Лукашевський.

Довідково. Режисери стрічки – Ярема Малащук та Роман Хімей – працюють разом з 2013-го року на перетині кіно та візуального мистецтва. У 2018-му році здобули спеціальну нагороду від PinchukArtCentre, Гран-прі в конкурсі «Молоді українські художники» (МУХі-2019), нагороду за найкращий короткометражний документальний фільм на Міжнародному фестивалі німого кіно в Мексиці, нагороду за найкращий продакшн на Фестивалі фешн-фільмів у Києві (FFFK). Ідея розкрити образ прочан у хлопців виникла давно, зокрема через те, що обидва – з Коломиї й добре розуміють прояви місцевого християнства.

Фільм “Зарваниця” створений за підтримки Державного агентства України з питань кіно.Стрічка вироблена компанією “Сучасне українське кіно”, продюсерка – Валерія Сочивець.