Затишне місце з не стандартною кавою: у Франківську новий заклад “Місто”
24 Сер, 2021 18:26
“Івано-Франківськ мені дуже сподобався, і це – мій маленький внесок у нього”, – такими словами переселенка Олена Крецька починає розповідь про свою кав’ярню “Місто”. Новий заклад розташований по вулиці Шевченка (навпроти ПНУ), і якщо ви часто проходите там, то вже, напевно, звертали увагу на це затишне місце з особливою концепцією. Але про все розповімо по черзі.
Через війну у лютому цього року Олена Крецька переїхала до Франківська з Києва. Тут вона відчула спорідненість і вайб міста, кофморт:
“Київ був для мене занадто шумним, а Франківськ – розслаблений. Мені подобається цей ритм життя, трохи повільніший. Мені подобається, що тут затишно. Я хотіла переїхати сюди ще раніше. Також я, як підприємець, бачу, що тут є багато можливостей”.
Концепція
Як розповідає Олена, не лише вона, а й значна частина команди “Міста” – це переселенці з Харкова та Києва.
“Дехто переїхав сюди рік тому, дехто – з початком війни. Ми всі познайомилися вже у Франківську, зібралися в одну групку, сім’ю. Декого шукали через рекрутера, дехто потрапив до нас зовсім випадково, і ми подружилися. Ми хочемо створити місце, де б і ми могли інтегруватися в Івано-Франківськ. А також нам дуже хочеться дати місту щось від себе. Нам не вистачає трохи свого тут, адже переїзд і переселення дається дуже емоційно. Хочеться, щоб усій команді Івано-Франківськ став справжнім домом, це така одна з цілей. Я планую у Франківську залишатися, і точно більшість моєї команди теж. І дехто цього щиро хоче, а не просто тому, що немає куди повертатися. Ми починаємо тут нове життя”, – ділиться Олена Крецька.
Так зародилася концепція закладу – ідея створення чогось свого в іншому місті, що стане одночасно і своїм для тих людей, котрі покинули власні оселі.
“На жаль, війна стала періодом, коли багато закладів змушені закритися. І для мене це трохи сумно, але я розумію, що такий цикл життя. Останні кілька років відбувалася криза за кризою, і так, напевно, буде і далі, тому нам потрібно вчитися жити в цих умовах. Водночас стало легше приймати рішення, розуміючи, що завжди будуть якісь труднощі. Звісно, відкриваючи заклад у такий час, ми ризикуємо. Але в мене не було жодного сумніву, я була впевнена, що треба робити те, що я відчуваю. Я мала намір відкрити заклад, побачила це приміщення і зрозуміла, що це воно”.
“Місто” – це кав’ярня зі сніданками. 21 серпня заклад запрацював у тестовому режимі – наразі запустилися з кавою, вином і десертами, а сніданки ще в розробці:
“Ми плануємо запустити кухню десь протягом двох тижнів, про це ще повідомимо у соцмережах. Поки що будемо працювати з 8:00 до 18:00, щоб ввечері собі залишати час на роботу. Коли завершиться тестовий режим, ми поки такого не кажемо, бо хочемо спершу все довести до класного рівня”.
Кава
Основний акцент у закладі роблять на каві. Щодо її культури споживання у Франківську, Олена каже, що в місті є багато своїх обсмажників і це для неї знаково, адже свідчить про те, що тут каву люблять:
“Проте я думаю, що Франківську також є ще куди рости, і те, що зараз сюди приїхали багато переселенців, принесли досвід з інших міст, буде цьому сприяти. Кожен з них буде вносити щось інше, це дасть франківцям вибір, можливість ходити по різних закладах, з різними концепціями і різною кавою. І взагалі дивитися, що їм до душі. Так склалося, що у Франківську всі п’ють каву лише місцевих обсмажників, тому, як на мене, трошки не вистачає вибору”.
“Місто” хоче розвивати кавову культуру франківців: у закладі хочуть показати, що кава може бути абсолютно різною. Раз у декілька місяців тут планують змінювати зерно, на якому готуватимуть каву. Щоб люди покуштували і зрозуміли, що може бути інший смак, але він теж добрий.
“Також у нас дуже цікаві сорти можна буде придбати на поличці. Маємо стандартне зерно, яке буде йти в кавомашину, але під запит ми завжди можемо готувати каву на якомусь іншому зерні. Також бачу, що відкриваються дуже багато нових кав’ярень, і вони теж приносять щось новеньке. Тому франківці тепер матимуть більший вибір того, що їм може сподобатися, а це відповідно буде спонукати розвиватися і франківські заклади, і обсмажників. Конкуренція завжди стимулює ріст. І я впевнена, що через кілька років, тут кожна чашечка кави буде зварена, як на чемпіонаті. Мені цього дуже хочеться”, – ділиться Олена Крецька.
Шеф-бариста Олеся Жадан анонсувала, що спочатку у закладі готуватимуть класичні кавові напої, а потім у форматі івентів будуть запускати алкоголь, матча-алкоголь, авторські коктейлі.
“Спочатку буде класика, а потім щось цікаве. Ми хочемо в цьому плані підірвати Івано-Франківськ. Також будемо робити колд-брю – це холодний метод настоювання кави, і на його основі вже готувати холодні кавові напої. Буде ще, наприклад, хані лайм еспресо, трішки схожий на еспресо-тонік, але він має свої особливості”, – додає Олеся.
Органічне вино
Також у “Місті” можна провести час за келихом органічного вина. Його ще називають натуральним, це – тренд у виноробстві. Сертифікат органічності є тоді, коли виноробня не використовує пестицидів. Винороби також дотримуються певних правил обробки землі, які їй не шкодять. Також використовують мінімум стабілізаторів, і відповідно вино зберігає свій природній смак.
Як каже Олена Крецька, таке вино часто людям смакує незвично, воно може бути більш насиченим:
“Все наше вино робиться на таких невеликих виноробнях. Це те, на що потрібно переходити, це – відповідальне споживання. Також є такий тренд у каві – максимум бережливості до землі”.
Тут можна покуштувати французькі вина Blandine le blanc (“наче падаєш у траву і смакуєш стиглий аґрус) та Marcel Malbek (“наче п’єш квас із солодкої червоної черешні”) або ж австрійські Glueglich rose (“наче п’єш легкий літній вишнево-калиновий лимонад”) чи Naked Red (“наче п’єш ожиново-горобиновий фреш пізнього літа”).
Крім того, заклад пропонує продукцію відомих українських виробників сидру (Berryland) та пива (Underwood), а також лимонади.
Сніданки та десерти
Готувати сніданки та десерти заклад буде з локальних продуктів – використовуватимуть максимум з того, що можна купити в регіоні. Так вирішили, по-перше, щоб інвестувати в українські бізнеси. А по-друге – це забезпечить безперебійну роботу і мінімізує ймовірність проблем із поставками.
“Будемо готувати сирники з карпатськими сирами, вівсянки з сирами і грибочками. Також ягоди плануємо брати. У нас уже розроблено декілька видів боулів, декілька видів вівсянок. З десертів – чізкейки, торт Наполеон, десерт Павлова, круасани. Ними можна буде поласувати завжди. Також ми будемо продавати десерти без цукру та глютену, наприклад, батончики з ягодами і т.д.”, – каже Олена.
Сніданки подаватимуть протягом усього дня.
Затишок
Команда “Міста” хоче, щоб гості могли знаходитися у закладі цілий день, тому зробили різну розслаблену посадку.
“У нас всередині є форум, на якому можна сидіти. Також є класична посадка зі столами, лежаки, літник. Ми хочемо, щоб люди могли заходити сюди, як додому, тому в нас по факту немає дверей, і вдень ми відкриваємо вікна повністю – забирається одна стіна”.
Як посуд кав’ярня використовує кераміку ручної роботи від київської студії «Парасоля». Також будуть тарілки ручної роботи.
Кожна річ в інтерʼєрі має свою історію, а різність меблів – відображення концепції різноманітності. Персонал з різних міст, і речі з різних місць. Відтак, диван привезли з тату салона Харкова, який щоденно потерпає від обстрілів ворога. Кавомашина – теж з Харкова. Холодильник-вітрина для десертів придбана в Івана Дроняка, який був власником La Sotka у Франківську. Заклад довелось закрити й розпродати обладнання для збору коштів на реабілітацію пораненого захисника України. А два зелені крісла – від покійної бабусі Олени. Різноманітні стільці – від друзів та гостей закладу, кожен зі своєю частинкою міста.
За словами власниці закладу, у “Місті” планують проводити різноманітні заходи: від дегустацій і до концертів. Але головне – тут прагнуть створити місце для кожного, щоб відчувався затишок дому.
Адреса: Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 68.
“Місто” в Instagram