Зеленський пригрозив переглянути Будапештський меморандум, яким Україна відмовилася від ядерної зброї

Автор: Зелінська Тетяна

19 Лют, 2022 19:12

Поділитись публікацією
Зеленський пригрозив переглянути Будапештський меморандум, яким Україна відмовилася від ядерної зброї
Президент Володимир Зеленський заявив, що ініціює переговори учасників Будапештського меморандуму щодо надання Україні гарантій безпеки. Якщо їх не буде, Київ «поставить під сумнів» цей документ, у межах якого Україна відмовилася від ядерної зброї.

Читайте також: 51 загиблий: росія вдарила по навчальному закладі у Полтаві (ОНОВЛЕНО)

Про це очільник держави заявив під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції 19 лютого, пише “Громадське”.

«За відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки. Тієї зброї у нас немає. Безпеки у нас нема також. Немає і частини нашої держави, що за площею, до речі, більша, ніж Швейцарія, Нідерланди чи Бельгія. А головне — немає мільйонів наших громадян», — заявив президент.

Він вважає, що це дає право перейти від політики «умиротворення» до забезпечення гарантій безпеки та миру. Зеленський нагадав, що з 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав гарантів Будапештського меморандуму (США, Росія та Велика Британія, до яких потім приєдналися Китай та Франція). І тричі безрезультатно.

«Сьогодні Україна зробить це вчетверте. Я як президент — вперше. Україна — востаннє. Я ініціюю проведення консультацій у межах Будапештського меморандуму. Скликати їх доручено міністру закордонних справ. Якщо вони знову не відбудуться, або за їхніми результатами не буде гарантій безпеки, Україна буде вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року були поставлені під сумнів», — заявив Зеленський.

Зазначимо, президент Володимир Зеленський 19 лютого провів виступ на Мюнхенській конференції з безпеки під час дискусії щодо ситуації в Україні та європейської кризи.

Загострення на Донбасі

Упродовж останніх кількох днів значно збільшилася кількість обстрілів з боку бойовиків на Донбасі. І хоча бойовики теж кажуть про нібито обстріли з боку військових ЗСУ, українська сторона запевняє, що стріляє, лише якщо є загроза життю військовослужбовцям чи мирним мешканцям, і не піддається на провокації.

А тим часом 18 лютого ватажки бойовиків «Л/ДНР» оголосили про масову евакуацію людей на територію Росії, а згодом і про масову мобілізацію. У самопроголошеній «ДНР» такий крок пояснили нібито загрозою з боку України. Президент РФ Володимир Путін доручив виплатити прибулим із Донбасу людям по 10 тисяч рублів (3,7 тисячі гривень).

А тоді активісти виявили, що відео з повідомленням про евакуацію місцевих мешканців окупованих територій ватажків «Л/ДНР» були записані 16 лютого — за дві доби до публікації та ще до початку загострення на Донбасі.

Зранку 19 лютого стало відомо, що сотні евакуйованих з Донбасу, серед яких діти, провели цілу ніч в автобусах. Санаторії, де, ймовірно, планували їх розмістити, зачинені, а вхід охороняють правоохоронці.