Зеленський провів підсумкову пресконференцію: основні тези

Автор: Соня Грейда

20 Гру, 2023 09:42

Поділитись публікацією
Зеленський провів підсумкову пресконференцію: основні тези

Президент України Володимир Зеленський провів підсумкову пресконференцію 2023 року. Ми визначили основне з пресконференції.

Про це пише Галка з посиланням на hromadske.

Про комплексний план мобілізації

Від Генштабу ЗСУ було звернення стосовно дефіциту військовослужбовців для потенційних контрнаступальних дій. У Генштабі просять мобілізувати додаткових 450-500 тисяч людей.

“Це дуже серйозна цифра. Потрібно більше аргументів, тому що це питання стосується людей, це питання справедливості, обороноздатності та фінансів”. 

Мобілізація в такому форматі буде коштувати Україні додаткових 500 млрд грн. Тому потрібне розуміння від прем’єр-міністра Шмигаля та Міністерства фінансів, звідки взяти ці кошти.

Про демобілізацію

“Це питання нині ­— номер один. Важливо, щоб цей процес був справедливим щодо українських військовослужбовців. Я дуже хотів би, щоб військове керівництво розуміло ці виклики. Ми не можемо втратити найсміливіших людей”.

Щоб говорити про додаткові мобілізаційні сили, потрібно розв’язати питання щодо демобілізації. Це має відбуватися предметно і з великою повагою до бійців. У військових мають бути відрядження, відпустки та можливості переходу з одного місця на інше.

Це питання виносилося на Ставку. Там мають напрацювати комплексний план, після чого будуть розмови з депутатами Верховної Ради. Якщо потрібні зміни до законодавства, треба знаходити порозуміння в цьому питанні.

Про перемогу в Чорному морі

“Подяка службовцям СБУ, ГУР МО та ВМС передусім за велику, дуже важливу перемогу на Чорному морі. Це частина «Південної операції». Всюди в Україні й за кордоном усі високо оцінюють позбавлення флоту рф тотального домінування в українському Чорному морі та нав’язування, що нам робити й що експортувати”. 

Це припинило блокування економіки України, яка додає можливість українським бійцям стояти потужно на своїй землі. Також зруйнування російського флоту — це вимушення піти з українських територіальних вод.

Про зростання економіки

Усі партнери відзначають зростання ВВП на 5% у 2023 році та падіння інфляції на рівень 5,5-6%. Це колосальний результат і потужна перемога для України.

 
 

Про те, чи закінчиться війна у 2024 році

“Думаю, що ніхто не знає відповіді. Навіть ті поважні люди (командири, західні партнери), коли кажуть, що війна буде тривати багато років, — вони не знають. Це діалог і думки, а думки дуже часто відрізняються від реальності”.

Про попередні та наявні виклики країни

Ми були у складній ситуації: захоплення населених пунктів, атака на об’єкти інфраструктури, проблеми з логістикою та, відповідно, доставленням харчів, ситуація з економікою, вбиті кіберударами тимчасово окуповані міста.

“Ми вийшли з повної блокади. Допомагали в цьому люди, Бог, партнери. Після цього була важка зима. Я знаю, як усе прибуває в Україну, як ми боремося за кожну систему захисту.

Зараз у нас інша ситуація. Виклики є. Ще потрібні артснаряди, ПТРК, артилерійські системи 155 калібру, ремонт цих систем. Треба жити в Україні й боротись”.

 Про ситуацію на фронті

Жодного результату, жодної цілі росія не досягла за 2023 рік. Це доводить той факт, що меседжі кремля не змінилися, що у них незмінні цілі «спецоперації». А цілі були зрозумілі: окупація України, вихід на адміністративні кордони українського Донбасу. Вони не досягли цих цілей, тому про поразки немає що говорити.

Про відсутність контролю неба

Ми не контролюємо небо. Це мало вплив на «Південну операцію» у 2023 році. У нас немає достатньої кількості необхідної амуніції, але це не говорить про те, що ми не знайдемо вихід чи вже не знайшли. Але для цього нам потрібна підтримка, тому що деяких речей з амуніції у нас просто немає. Ми працюємо над цим.

Про зменшення видатків Кабміну

Ми скорочуємо видатки урядовців, і я працюю над тим, щоб уряд зменшився. Якщо там узагалі не буде людей, нам буде складно керувати державою.

“Щодо об’єднання «еліт»: мені кажуть, що треба замінити їх на «технократів». Запропонуйте мені, хто сьогодні готовий стати прем’єр-міністром”.

 Про боротьбу з корупцією

Я доклав зусиль, аби парламент проголосував за всі антикорупційні закони. Мені важливо, що ми максимально боремося з корупційними ризиками. Партнери говорять, що фінанси, які вони нам надають на зброю, сьогодні не перебувають під ризиком, бо в Україні проводять реформи.

“За корупцію треба саджати. Це дуже важливо. Правоохоронці, антикорупційні органи, СБУ обов’язково виконають свою роботу, і будуть справедливі вироки”.  

 Про розблокування кордону з Польщею

З квітня по вересень було дуже складно. Ми втратили сотні мільйонів доларів. Ми почали втрачати політичні відносини. Я захищаю інтереси своєї держави під час війни. Вірю, що новий уряд Польщі розблокує штучну блокаду. 

Ми з Польщею брати. Вони нам допомагали, як могли, і це факт. А ми стоїмо за них, за їхню незалежність. У мене були потужні стосунки з польським урядом, потім була блокада наших кордонів.

“Ми почали втрачати політичні відносини. Я підкреслюю: я вдячний польському народові. Але зрозумійте мене: я не ганчірка якась. Я захищаю інтереси своєї держави під час війни”.

Про можливості вступу до НАТО

Для нас це найпотужніший варіант, але нас не запрошують у НАТО. Сигнали про часткову участь — маячня. Жодного разу такої пропозиції від партнерів не було. Складно уявити, як це може бути. А перебування лише частини території України в НАТО — це ризики для нашої держави. 

Про обмін полонених

Цей процес укладений. Може, влада мало комунікує. Передам омбудсмену Дмитру Лубінцю і главі ГУР Кирилу Буданову, щоб вони комунікували, і близьким полонених було зрозуміліше.

“Процес уповільнився через росію. Зараз ми працюємо над поверненням непоганої кількості хлопців. Про цивільних: потрохи повертаємо українських дітей, з цим допомагає Катар”.

Щодо кримчан: це складна історія. Міжнародні організації нічого з цим не змогли зробити. Я дуже багато працював із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, але результату щодо ув’язнених на території Криму немає. Працюю зі Швейцарією, Норвегією та деякими арабськими країнами щодо повернення людей. Сподіваюся, найближчим часом мають повернути військових.

Про відкриття аеропорту «Бориспіль»

«Бориспіль» — це як Чорне море. Його відкриття — це перемога української ППО. Це говоритиме про те, що Україна перемагає. Це буде дуже серйозний та потужний економічний крок. Ми ставимо таке питання нашим колегам і знаємо, що конкретно нам потрібно.

Про повернення українців з-за кордону

“Що стосується наших людей за кордоном, вони різні. Авжеж, вони всі є громадянами України, тому ми повинні їх захищати. Я вважаю, що багато з них повернуться, коли в Україні буде потужніша ППО. Скільки саме — важко сказати, бо хтось уже знайшов там роботу, діти пішли у школу тощо”. 

Друге, що буде впливати на повернення наших людей, — це зменшення підтримки українців, які поїхали туди, з боку європейських країн. Країни Європи, США будуть підтримувати тих, хто цього дуже потребує. Але працевлаштовані громадяни, думаю, матимуть інший ступінь підтримки.

 

Читайте також: Із полону повернули 95 захисників (ФОТО)