Журналіст комунальної газети заявив про скандал у редакції за участю депутата обласної ради

Автор: Турій Роман

25 Січ, 2016 15:44

Поділитись публікацією
Журналіст комунальної газети заявив про скандал у редакції за участю депутата обласної ради

Журналіст обласної газети “Галичина” Юрій Кривень оприлюднив історію інциденту, який мав місце під час останніх зборів колективу.

Читайте також: Прикарпатські депутати закликають мешканців області позбавлятися шкідливих звичок

Туди завітав депутат обласної ради Святослав Никорович.
Наводимо увесь текст без змін.

“Скандальне роздержавлення або як депутат обласної ради «кошмарив» колектив комунальної газети

Минулого четверга відбулися збори трудового колективу обласної газети «Галичина». На порядок денний винесли два питання: реформування газети відповідно до закону про роздержавлення ЗМІ, а також фінансово-економічна ситуація в газеті «Галичина». Крім працівників, послухати дискусію про майбутнє найбільшої обласної газети прийшов депутат обласної ради Святослав Никорович, боєць АТО Степан Андрійців (якого представили як помічника Святослава Никоровича), а також громадський активіст Сергій Чирва, який на минулих виборах балотувався до Івано-Франківської міської ради від партії «УКРОП», однак депутатом не був обраний. Члени трудового колективу поцікавились, з якою метою гості навідались до редакції, адже на збори їх ніхто не запрошував. Гості повідомили, що дуже переймаються майбутнім роздержавленням газети і хочуть послухати: як це буде відбуватись. Щоб не створювати конфліктної ситуації члени трудового колективу вирішили дозволити гостям бути присутніми на розгляді першого питання.

Депутат обласної ради Святослав Никорович був обраний у жовтні 2015 року по Богородчанському виборчому окрузі. Наразі йому 25-років і він є наймолодшим депутатом обласної ради. Прийшов на збори як колишній працівник редакції (хоча попрацював тут один місяць, до того ж робота швидше виглядала як стажування). Крім того, в редакції працює його батько Святослава – Ігор Никорович, який є редактором відділу кримінальної інформації та моралі. Чому я акцентую увагу на посаді – зрозумієте трохи згодом.

Перше питання обговорили в доволі спокійній атмосфері. Однак, Степан Андрійців залишив збори через 15 хвилин. Можливо він зрозумів, в яку брудну історію його намагалися втягнути. Законодавець практично не залишив редакції інших варіантів як йти на роздержавлення. Єдине, що можна обрати це час та спосіб роздержавлення. Перші ЗМІ, які почнуть роздержавлення в 2016 році потрапляють у «пілотний проект». Всі інші мають «роздержавитись» протягом 2017-2018 років. Ті видання, які не встигнуть чи не захочуть «роздержавлюватись» втратять державну реєстрацію, що означає припинення їхньої діяльності. Трудовий колектив вирішив не поспішати з роздержавленням і почати процес з 2017 року. За цей час обласна рада повинна вийти з числа засновників газети. Після виходу органу самоврядування газета має трансформуватись в іншу форму власності. Наразі незрозуміло, яку організаційно-правову форму краще обрати для газети, хто буде власником і як формуватиметься керівний склад редакції. Тобто, газету або приватизують або вона працюватиме у якійсь із форм колективної власності.

Ймовірно, можливість взяти участь у майбутній приватизації газети і привабили молодого депутата, а також його батька. До слова, Никорович-старший прийшов на збори «заряджений» і поводив себе як господар становища. Коли прийшла черга другого питання, я наполіг, щоб Сергій Чирва таки залишив збори і розгляд продовжили без нього. Але молодий депутат залишився.

Вдаватись у тонкощі фінансового стану редакції не буду. Через несприятливу ситуацію на ринку преси (подорожчання вартості паперу та друку, стрімке падіння ринку реклами, падіння реальних доходів людей) керівництво газети змушене шукати шляхи для економії. І, як видається, газеті доведеться скорочувати певну кількість працівників. Звісно, що процес цей болючий, оскільки доводиться різати «по живому».

На завершення виступив депутат обласної ради Святослав Никорович. Він заявив, що газета в нинішньому вигляді є недієвим механізмом. І запропонував стати «адвокатом газети в обласній раді».
Послуги депутата зводились до того, що потрібно створити якусь групу, яка напрацює план реорганізації газети. Зрозумівши суть пропозиції, автор цих рядків посміхнувся. Це був просто беззвучний мімічний жест, який проте не залишився непоміченим Святославом Никоровичем. Він сказав, щоб я не сміявся, бо з мене «вже всі серйозні люди в області сміються». Я закликав депутата не «тикати» мені, бо я з ним не перебуваю в приятельських стосунках,а також не потерплю, коли хтось буде мені вказувати як мені реагувати на його слова.

Далі пішла словесна перепалка, в процесі якої депутат заявив, що я образив всю фракцію «Самопомочі». Тут варто внести деяку ясність, в чому ж проявилася образа «Самопомочі». Керівник фракції «Самопомочі» в обласній раді Тарас Виноградник є директором девелоперської компанії «Арсенал-сіті». В 2007 році ця компанія, яка тоді називалася «Маодот-І», уклала інвестиційну угоду з міською радою на забудову 18 гектарів землі колишньої військової частини по вулиці Національної Гвардії. В обмін на безкоштовне отримання комунальної землі компанія зобов’язалася побудувати школу, два дитсадка, а також сплачувати місту пайову участь. Однак, після оформлення на себе землі (приблизна вартість якої становила 150 млн. гривень в цінах 2008 року), компанія подала в суд і скасувала інвестиційну угоду. Тобто, фактично відмовилась виконувати частину зобов’язань. Суди з цього приводу тривають і дотепер. Я активно висвітлював цю тему в соціальній мережі Фейсбук, в тому числі і напередодні місцевих виборів. «Самопоміч» показала низький результат на місцевих виборах, і ймовірно, вважає мене винуватцем своєї поразки.

На мій захист виступила моя колега, яка заявила, що у редакції ще не було випадків, коли б депутат будь-якого рівня ображав журналіста і закликала Святослава вести себе достойно. На це зауваження Никорович-старший почав матюкатися і рватися в наш бік з наміром влаштувати бійку. Його зупинили і сяк-так заспокоїли.

Однак, на цьому збори не припинилися. Святослав почав агітувати працівників таки пристати на його пропозицію, адже в обласній раді не всі підтримують виділення комунальній газеті дотації в розмірі більше мільйона гривень. Зокрема, він зазначив, що заступник голови обласної ради Ольга Галабала (партія «Воля») проти такої підтримки. Таким чином, депутат почав тиснути на колектив, що мовляв без його підтримки газета може позбавитись бюджетних коштів. Крім того, він заявив, що активно лобіював виділення газеті дотації. Як з’ясувалося вже пізніше, фракція «Самопомочі» взагалі не голосувала за прийняття бюджету. Святослав Никорович не є членом бюджетного комітету. Будь-який лобізм з боку цього депутата на користь газети заперечили і наші джерела в обласній раді.

Далі Святослав конкретизував суть своїх «адвокатських послуг». Він запропонував створити групу з депутатів облради, яка б мала напрацювати схему реорганізації. Звісно, очолити процес має сам Святослав Никорович, долучивши ще кількох депутатів. Для чого це потрібно? Щоб у вигідний для себе спосіб скоротити кількість працівників редакції. Мотивів для скорочення два: економічний (витрачати менше коштів) і організаційний (допустити до можливої приватизації меншу кількість членів трудового колективу, причому бажано лояльних до родини Никоровичів).

Чому навколо збиткової комунальної газети розпалюється політична боротьба? Причина проста. Попри всі негаразди, газета «Галичина» залишається найтиражнішим друкованим виданням в нашій області. Газета має значний вплив на громадську думку і десятки тисяч лояльних читачів. Особливо цінною вона стає в період передвиборчих кампаній, оскільки напряму впливає на результати виборів. Тому, такий актив цікавить представників фінансово-політичних кіл області.

Трудовий колектив відмовився від пропозиції Святослава Никоровича представляти інтереси редакції у якихось комісіях чи групах, які не передбачені регламентом обласної ради. До слова, як вдалося з’ясувати пізніше, керівництво обласної ради не давало ні усних, ні письмових доручень Святославу Никоровичу виступати від імені колективного органу та співзасновника газети.

Перед виборами лідер списку «Самопомочі» в Івано-Франківській області Тарас Виноградник підписав угоду з коаліцією «Прозорі ради». Одними з перших пунктів в угоді є такі: визначення порядку запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у раді; визначення постійної депутатської комісії, яка контролює питання конфлікту інтересів. На мою думку, дії депутата Никоровича мають ознаки «конфлікту інтересів». Схоже, що депутат використовує свій мандат, щоб покращити позиції свого батька в комунальній газеті, а, за сприятливих обставин, самому взяти газету під свій контроль.

На численних ефірах представники «Самопомочі» декларують європейські цінності, захист прав журналістів, право на свободу слова та інші прогресивні речі. Однак, на практиці ситуація виглядає дещо інакше. Я вважаю, що фракція «Самопомочі» в обласній раді має відреагувати на цю ситуацію і пояснити громадськості: чи підтримує вона такі дії свого депутата Святослава Никоровича?

І насамкінець. Під час зборів ми домовились про те, що наша дискусія не вийде за межі редакції. На жаль, інша сторона вже порушила цю угоду (Сергій Чирва опублікував допис з цього приводу). Крім того, у внутрішню редакційну дискусію втрутився депутат обласної ради. З огляду на це я не вважаю за доцільне, приховувати факти, які є важливими для широких кіл громадськості.

Юрій Кривень – редактор відділу інформації та веб-сайта газети «Галичина»”

“Галка” звернулася за коментарем з приводу цього інциденту до Святослава Никоровича.