“Зміни згори не підуть. Нагорі – добре”. В Івано-Франківську “знизу” збирають пропозиції до виборчої та медичної реформи

Автор: Людмила Баран

16 Чер, 2017 14:07

Поділитись публікацією
“Зміни згори не підуть. Нагорі – добре”. В Івано-Франківську “знизу” збирають пропозиції до виборчої та медичної реформи
В Івано-Франківську 16 червня в рамках всеукраїнського туру “ЗміниТи” відбулося публічне обговорення ключових питань в Україні, які хвилюють громаду. Зокрема, реформи медичної та виборчої системи. 

Читайте також: ЗміниТи. У Франківську розповіли про медичну реформ

Від лютого експерти громадської організації “Центр UA” та коаліції Реанімаційний пакет реформ мандрують Україною, щоб обговорити з представниками місцевої влади, об’єднаних територіальних громад, професійних медичних спільнот, громадськими активістами і журналістами  реформи, яких потребує держава.  
Івано-Франківськ – це шістдесяте місто туру “ЗміниТи”. Спершу експерти зустрілися з працівниками ЗМІ, далі організували публічне обговорення в обласній адміністрації.
Інна Борзило, лідерка напрямку “Рівний доступ до політики” Центру UA, зауважила, що це не просто круглий стіл. Зібрані під час туру ідеї необхідні для вптілення  реформ.
Олександр Ябчанка, експерт з медичної реформи Реанімаційного Пакету Реформ, повідомив, що в Україні щороку 640 тисяч домогосподарств потрапляють у  фінансову скруту, коли не можуть забезпечити лікування членам своєї сім’ї.  Про медичну реформу говорять вже 25 років, але вона досі не реалізована. Якщо зараз почнуть її втілення, то за три роки будуть перші результати.
Ябчанка  вважає, що якщо не розпочати реформу в державі зараз, то до неї вже не повернуться. Бо  якщо у у парламенті  цього року не внесуть зміни  у бюджет на 2018-ий рік, то не внесуть у бюджет 2019-ого,   оскільки 2019-ий – передвиборчий рік.
За його словами, метою  туру є проговорити цю реформу з ключовими її учасниками. Експерти вже побували у Коломиї та Калуші. Там на зустріч з ними прийшли сотні лікарів.
 “Учасники  переважно підтримують основну ідею реформ, орієнтуються у місцевій специфіці, – сказав Олександр Ябчанка. – Така комунікація потрібна, щоб мінімізувати ризики втілення реформи”.
Іншою темою зустрічі стала виборча реформа.  Олег Рибачук, голова і співзасновник Центру UA, розповів,що через три роки після того, як в Україні  змели Януковича, виборчий закон Януковича досі діє, правда, тепер ним користуються інші політичні сили.
При теперішній системі відбирають до влади політиків,які не мають мотивації змінювати державу на краще. Про їхню справжню мотивацію говорять їхні електронні декларації.  Зараз виборчі правила пишуться тими, хто за ними збирається вигравати. А мають бути написані тими, хто не буде обиратися.
Рибачук розказав, що в більшість українців знають, що  не може так бути, що купується місце у списку, а мешканців певної території представляють “парашутисти”. Необхідно запровадити відкриті списки з регіональною прив’язкою. Також –  регулювати виборчу рекламу, запровадити підзвітність обраних депутатів. Ми на осінь вийлемо з конкретними пропозиціями до змін виборчої системи.
“Зміни згори не підуть. Нагорі – добре”, – сказав Рибачук
Він бачить шанс для україніців приняти такі правила гри, які їм необхідні.  Треба дати владі зрозуміти, що зміни виборчої системи – це не забаганка окремих активістів, а вимога всього суспільства. Саме тому в рамках туру збирають думки українців. Восени зібрані конкретні пропозиції до виборчої системи будуть пропонувати до розгляду у парламенті.
“Влада може зараз зі сльозами на очах робити речі, які їй шкідливі, але потрібні нам, для цього треба бути згуртованими”, – заявив Рибачук.