Знімки МРТ як мистецтво пошарового сканування організму, або чому радіологи здебільшого – детективи. Пояснюють у «Альтмед»

12 Лис, 2023 11:21

Поділитись публікацією
Знімки МРТ як мистецтво пошарового сканування організму, або чому радіологи здебільшого – детективи. Пояснюють у «Альтмед»

Чи спрощує МРТ обстеження роботу лікарям, а життя – пацієнтам? Як взагалі працює така діагностика і в яких випадках варто до неї вдаватися? Відповіді на ці питання отримали в інтерв’ю з лікарем рентгенологом І категорії Карабин Іванною Іванівною медичного центру «Альтмед» (що знаходиться за адресою вул. Мазепи, 27в).

– Як ви оцінюєте роботу МРТ і КТ кабінету «Альтмед» за перший рік роботи?

– Приймати пацієнтів кабінет розпочав у жовтні 2022 року, за цей період ми прийняли близько 6 тисяч пацієнтів. Це досить високе навантаження, і свідчить про те, що нам довіряють. Великою нашою перевагою є зручна локація – центральна частина міста, висока якість та швидкість самого обстеження, досвідчена команда лікарів і лаборантів, із стажем роботи понад 10-15 років. Розшифровка результатів МРТ –  найважливіший етап діагностики, що вимагає від лікаря високого рівня професіоналізму, адже йому необхідно переглянути більше 200 зображень, порівняти їх із попередньо виконаними дослідженнями, проаналізувати контрастне накопичення структур. Тому, бувають випадки, коли лікарю діагносту потрібно більше часу для аналізу виконаного обстеження і видача результатів відбувається на наступний день.

 

– Чи є результат вашого дослідження діагнозом?

– Ми видаємо висновок, а не діагноз. Це різні поняття. Діагноз встановлює лікуючий лікар на підставі скарг, анамнезу, клінічних проявів, повного обсягу досліджень. Ми даємо йому лише ту інформацію, яку бачимо на своєму обладнанні. Хоча є й патогномонічні ознаки МРТ чи КТ обстеження, коли з великим ступенем імовірності наші висновки – це діагноз. Але це трапляється не завжди. Тому пацієнтам з отриманими результатами потрібно повторно звернутися до свого лікаря.

 

– Яким має бути правильне скерування на дослідження?

– Часто пацієнти звертаються до нас без направлення і ми, відповідно до їхніх скарг, плануємо протокол обстеження. Звичайно, набагато краще і правильніше коли саме клініцист ставить перед нами чітке завдання. Лікар рентгенолог має знати, чому призначено дослідження, у направленні має бути вказана ділянка обстеження та попередній діагноз. Буває, що пацієнт не має жодної медичної документації на руках. «Пишіть, що є», – часто чуємо ми. Але це неправильно.
Іноді пацієнти навмисне приховують від нас попередньо встановлений діагноз. Записуються на дослідження певної зони, замовчуючи, що вже було проведено МРТ чи КТ обстеження в іншому медичному закладі. Але весь парадокс якраз у тому, що цим він не збільшує рівень об’єктивності отриманої інформації, а, навпаки, знижує її.

Перш за все, можливо, ми б підказали інший метод дообстеження, щоб підтвердити або спростувати вже наявну думку, а, по-друге, ми зможемо особливо уважно вивчити саме ту зону, що викликає сумніви, зробити додаткові знімки й порівняти результати різних кабінетів.
Тому дуже важливо для пацієнтів приносити свої попередні результати діагностики, виписки, аналізи.

Радіологи здебільшого – це детективи: з’єднуємо докупи різні фактори, намагаємося розібратися й підказати пацієнту та лікуючому лікарю в плануванні подальшого лікування.

мрт кт

– Яка тривалість і підготовка до МРТ обстеження?

– Залежно від анатомічної ділянки та завдань, одне дослідження може тривати від 15 до 60 хвилин. Нескладної попередньої підготовки потребують тільки обстеження органів черевної порожнини і тазу. Ці обстеження проводимо у першу половину дня, натще або хоча б за 5 годин до проведення МРТ потрібно утриматися від їжі. Кишечник має бути спорожнений.

Перед дослідженням пацієнта просять заповнити анкету, зняти з себе прикраси і дістати з кишень предмети, що містять метал. Переконавшись у безпеці дослідження для пацієнта, лаборант супроводжує його до апарату, допомагає розміститися на столі, пропонує навушники (для захисту від шуму) з можливістю підключити до них вашу улюблену музику. 

Після закінчення дослідження пацієнт отримує на руки плівку, диск та висновок з результатами, з яким вирушає до свого лікуючого лікаря. 

 

– Коли краще вибирати МРТ?

– МРТ є «золотим стандартом» у виявленні пухлинного ураження передміхурової залози на ранній стадії, сечового міхура, матки та яєчників, головного та спинного мозку. Має перевагу при обстеженні суглобів, діагностики спортивних травм, уражень печінки, вторинному враженні кісткових структур. Більш чутливий при стресових переломах кісток від постійного підвищеного навантаження, яких не видно та КТ та рентгенограмах. МРТ-діагностика виявляє навіть дуже помірні прояви набряку кісткового мозку та м’яких тканин, тому великою перевагою є даний метод.

У ряді випадків, для встановлення правильного діагнозу, доводиться вдаватися одночасно до МРТ та КТ.

 

Коли МРТ більш інформативна:

  • Пухлини мозку, запалення мозкової тканини, інсульт, розсіяний склероз, епілепсія;
  • Усі ураження спинного мозку, хвороби хребта;
  • Мякі тканини та суглоби;
  • Структури орбіти, гіпофіз, внутрішньочерепні нерви;
  • Мультипараметричне МРТ простати;
  • Печінка, органи черевної порожнини та малого тазу;
  • При диференціальній діагностиці пухлин та стадіюванні раку (дослідження проводиться з використанням контрастної речовини);
  • Непереносимість рентгеноконтрастної речовини, коли її введення показано при КТ.

 

– З якими патологіями найчастіше приходять на МРТ діагностику?

– Як правило, найпоширенішими скаргами у наших людей, та й загалом у світі, є біль у попереку та головний біль. Відповідно, найчастіше виконується МРТ головного мозку та різних відділів хребта.  Це можуть бути звичні рутинні обстеження із віковими змінами, так і з «неприємними знахідками». 

Також пацієнти при підозрі на інсульт – коли результати комп’ютерної томографії негативні, а характерна симптоматика наявна. МРТ більш чутлива до діагностики інфаркту головного мозку, особливо в найгостріший період (до доби з початку перших симптомів).

Ми маємо спеціальну програму для ранньої діагностики інсультів, вона дозволяє візуалізувати зону ураження у перші години захворювання.

 

– За рік роботи, у вашій практиці вже траплялися цікаві випадки?

– Насправді навіть рутинні дослідження часом запам’ятовуються своїм щасливим фіналом. Наведу приклад із колінним суглобом. На УЗД та рентгенограмах у пацієнта нічого не виявлено. А за результатами МРТ вдалося встановити повний розрив передньої хрестоподібної зв’язки та пошкодження меніска. Такі зміни зазвичай вимагають оперативного втручання, відсутність своєчасного лікування призводить до подальшого травмування хряща і прогресуючого артрозу суглоба. 

Або, нещодавно був складніший випадок, коли привезли чоловіка 70 років із попереднім діагнозом «об’ємний утвір малого тазу», а це виявилася гігантська аневризма черевного відділу аорти, в ході обстеження ми відкоригували протокол і ділянку сканування. За роки своєї роботи я вперше бачила таких розмірів аневризму. Вони небезпечні тим, що можуть несподівано розірватись, і це, фактично, смерть на місці. В даному випадку пацієнт успішно прооперований нашими судинними хірургами ОКЛ, наразі на реабілітації.

 

– Чому МРТ обстеження набуває популярності в останні роки?

– Складно назвати галузь в медицині, в якій МРТ не знайшла б застосування. Зрізи, які ми отримуємо в процесі дослідження, можна порівняти з анатомічними. Тобто, ми можемо побачити цікавий для нас орган і оцінити досить точно його анатомію без скальпеля хірурга та дискомфорту для пацієнта. В даний час МРТ є одним із найсучасніших і точних методів дослідження, і я дуже рада, що маю безпосереднє відношення до нього. Це змушує постійно вчитися, розвиватися та пізнавати нове, щоб цей метод був максимально ефективним та корисним для моїх пацієнтів.

 

– Чи вплине планове відключення енергопостачання  на роботу кабінету?

– У випадку відключення світла кабінет забезпечений резервним живленням від потужного генератора, який вмикається автоматично і повністю забезпечує роботу апарату МРТ. Маємо досвід минулого року, коли світла не було по 4 години.

 

Контакти медичного центру “Альтмед”:

  • Магнітно-резонансна томографія відкритого типу

м. Івано-Франківськ  вул. Галицька, 167 

+380 (66) 302 50 60  

  • Магнітно-резонансна томографія 

м. Івано-Франківськ  вул. Гетьмана Мазепи, 27в 

+380 (50) 050 03 04  

  • Комп’ютерна томографія 

м. Івано-Франківськ  вул. Федьковича, 91

+380 (50) 501 08 03

Соціальні мережі:

Сайт – https://altmed.com.ua/

Facebook – https://www.facebook.com/altmedfrankivsk/

Instagram – https://www.instagram.com/mrt_kt_altmed/

*партнерськапублікація