“Зруйнована, але не знищена!”: у Франківську представили оцифровану спадщину Маріуполя (ФОТО)

Автор: Жанна Головенко

03 Жов, 2023 17:35

Поділитись публікацією
“Зруйнована, але не знищена!”: у Франківську представили оцифровану спадщину Маріуполя (ФОТО)

Третього жовтня в Івано-Франківському краєзнавчому музеї відкрили унікальну виставку “Зруйнована, але не знищена!”. Тут представлені оцифровані експонати грецької культурної спадщини зі зруйнованого росіянами Маріупольського краєзнавчого музею. 

Маріупольський краєзнавчий музей був найстарішим і найбагатшим музеєм на Донеччині, пише Галка.  У лютому 2022 року він став жертвою обстрілів російської армії, але продовжує жити у віртуальному світі завдяки відданості й старанності співробітників:

“Під час повномасштабного наступу росіяни повністю зруйнували наш музей. Ми досі не можемо оцінити збитки, бо, судячи з того, що ми бачили, вцілілу частину окупанти просто викрали. Але співробітник музею, ризикуючи життям, вивіз на жорсткому диску те, що він встиг оцифрувати до 24 лютого. Завдяки йому ми можемо не тільки пам’ятати, але й бачити історію Маріуполя. Незважаючи на те, що росіяни намагаються переписати і привласнити нашу історію, ми продовжуємо відстоювати свою ідентичність”, — каже керівниця центру підтримки переселенців “ЯМаріуполь” Ольга Крохмальова. 

Жорсткий диск з оцифрованими матеріалами з-під окупації у квітні 2022 року вивіз працівник музею Олександр Горе — він пропрацював там понад 20 років. Матеріалів зібралося на 14 стендів. Тут представлена історія формування міста та музею, деякі зразки писанок, вишивок і картини.

“На жаль, українські спеціалісти не мають змоги безпечно дістатися музею і вивезти те, що залишилося на території нашої Батьківщини. Місто дуже швидко опинилося у блокаді, тому ані людей евакуювати, ані експонати, було неможливо. Але навіть ця невеличка частина зробила можливою нашу сьогоднішню зустріч”, — зазначила фахівчиня культурних проєктів центру “Я Маріуполь” та директорка палацу культури “Чайка” Наталя Ольхова. 

На виставку завітали переселенці з Маріуполя. Олександр Смотров із сумом згадує, яким був музей до того, як росіяни прийшли з війною у його рідне місто. Проте сподівається, що після перемоги України зможе особисто відвідати відновлений заклад: 

“Ми бачили, як краєзнавчий музей зруйнували. Там були унікальні експонати як історичного, так і естетичного значення. Наприклад, в одному залі був могильник, якому близько 10 тисяч років. Його відкрили, коли будували металургійний комбінат „Азовсталь“. Були композиції українського побуту і грецького. Були картини Архипа Івановича Куїнджі. Різне було, а зараз страшно уявити, що з цим всім. Ви можете бачити на фото, в якому стані зараз будівля, навіть не впевнений, чи підлягає вона реставрації. Сумно, але маємо надію. Віримо ЗСУ і Україні, що повернемося, все відбудуємо — і музей, і місто”, — розповідає маріуполець Олександр Смотров.

Виставка “Зруйнована, але не знищена!” мандруватиме 16 містами України, де є філії центру “Я Маріуполь”. В Івано-Франківськ експозиція приїхала з Черкас, а звідси вирушить у Чернівці. 

Франківці та гості міста мають змогу відвідати виставку до 15 жовтня. 

Читайте також: Не дати Маріуполю розчинитися: як в Івано-Франківську єднають і підтримують мешканців окупованого міста (ВІДЕО)