“Зшиваємо країну”: у Франківську відкрили хаб “Хартія” для об’єднання військових і цивільних (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

07 Тра, 2025 13:06

Поділитись публікацією
“Зшиваємо країну”: у Франківську відкрили хаб “Хартія” для об’єднання військових і цивільних (ФОТО)

7 травня у Франківську на “Промприладі” відкрили другий в Україні хаб “Хартія” — унікальний простір взаємодії між військовими та громадою. На заході обговорили нові підходи до оборони держави, виховання молоді та спільного творення майбутнього країни.

Про це пише Галка з місця події.

В урочистому відкритті взяли участь полковник Національної гвардії України, командир 2-го корпусу НГУ “Хартія” Ігор Оболєнський, засновник бригади “Хартія” Всеволод Кожемяко, міський голова Франківська Руслан Марцінків, голова правління місцевої бізнес-асоціації Петро Романюк та заступник голови військово-цивільної адміністрації Вадим Созоник.

Модератором дискусії став Сергій Жадан, який служить у лавах “Хартії”.

Історія створення хабу розпочалася з пошуку шляхів підвищення мотивації бійців, які вже другий рік захищали Україну від російської агресії. Командир корпусу Ігор Оболєнський поділився історією, що ідея виникла у підвалі в Харкові під час курсу з історії для військових.

Саме тоді командування «Хартії» зрозуміло, що потрібно створювати не звичні рекрутингові центри, а справжні осередки комунікації, де військові стануть частиною кожного міста та громади.

«Ми створюємо хаби для того, щоб бути частиною вас – громади. І ці хаби мають поєднувати не тільки цивільних і військових, а й міста, наші області й усю державу. Через хаби ми хочемо спілкуватися, щоб ви розуміли, що таке військо, що це теж люди, і разом творили нову історію», — наголосив Оболєнський, додавши, що такі центри будуть актуальними щонайменше наступні 10-20 років.

Полковник Оболєнський окремо підкреслив важливість роботи з молоддю, яку він називає «віднайденим поколінням» — дітьми від 5-7 класу до випускників вишів, які вперше за роки незалежності чітко усвідомили свою національну ідентичність.

«Тільки після третього року війни, коли летять ракети, ми почали розуміти, хто ми є. Це покоління зрозуміло, що європейці — це круто, але круто бути собою, бути українцями», — переконаний командир «Хартії».

Міський голова Руслан Марцінків розвинув тему патріотичного виховання, звернувши увагу на проблему неповних родин внаслідок війни та формування юнацької свідомості в складний час.

«У юнаків завжди є романтика війни. Дуже важливо правильно її спрямувати», — зазначив міський голова, запропонувавши запросити ветеранів до шкіл для навчання школярів навичкам першої медичної допомоги та основам військової справи.

Він також передав від громади міста чергову партію дронів для корпусу «Хартія».

Петро Романюк, голова правління бізнес-асоціації Івано-Франківська, назвав відкриття хабу символічним, адже перші втрати «Хартії» — це були герої з Івано-Франківська та Харкова.

«Відкриття сьогоднішнього хабу у Франківську є надзвичайно символічним з точки зору зшивання країни», — зауважив він.

Романюк наголосив на необхідності особистого контакту між бізнесом і військовими:

«Відверто кажучи, на даний момент суспільство дещо забуло. Кожен живе в якійсь своїй інформаційній бульбашці, територіальній бульбашці. Дуже важливо, щоб кожен громадянин усвідомив, що ми живемо в умовах війни».

Під час обговорення з’ясувалось, що в корпусі «Хартія» воюють і іноземці — до 40 англо- та іспаномовних бійців щомісяця поповнюють лави захисників України.

«50% із них — дуже круті хлопці, які залишаються попри труднощі», — розповів Ігор Оболєнський.

Учасники дискусії порушили болюче питання тривалості війни. Спікери зійшлися на думці, що протистояння з росією матиме різні форми та триватиме довго.

«Навіть якщо припиняться військові дії, далі відбуватиметься інформаційна війна, війна впливу на політичні еліти, культурна війна», — зауважив Романюк.

Вадим Созоник, заступник голови військово-цивільної адміністрації, підкреслив унікальність українського народу:

«Треба пишатися, що ми українці, бо саме українці стримали цю московську навалу. Я сумніваюся, що будь-яка країна Європи змогла б її стримати».

Військовослужбовець бригади «Хартія» Євген Локанюк розповів про плани щодо активного використання простору:

«Ми тут будемо проводити різні культурні події, запрошувати військовослужбовців, показувати, що армія — це не страшно».

За його словами, у хабі відбуватимуться заходи з бізнес-асоціаціями, громадськими організаціями, просвітницька робота.

«Велика мета — бути присутніми в кожному регіоні України, бо для нас важливо, щоб вся країна і військо були разом», — підсумував Локанюк.

Всього планується відкриття восьми таких хабів по всій Україні, що стануть майданчиками для обміну досвідом та спільного творення майбутнього. Наразі вже працюють хаби у Львові та Івано-Франківську.

Читайте також: “Сказав у жартівливій формі”: Марцінків пояснив свої скандальні висловлювання про виховання дітей паском