Звернень про допомогу більше: в Івано-Франківську обговорювали, чи потрібна кризова кімната для постраждалих від насильства
26 Тра, 2021 11:35
26 травня в Івано-Франківську активісти ГО “Д.О.М.48.24” та правозахисники, держслужбовці і поліція обговорювали, чи потрібна в Івано-Франківську постійно діюча кризова кімната для постраждалих від насильства.
Єдина працююча кризова кімната для постраждалих від домашнього насильства в місті була відкрита в серпні 2020 і з того часу прийняла 43 людини (25 родин). Нею опікувалися активісти ГО “Д.О.М.48.24”. І хоч це був тимчасовий проєкт, він показав доцільність існування такої кімнати в місті. Особливо в час коронавірусних локдаунів, пише “Галка”.
“Саме в цей час в умовах пандемії коронавірусу значно збільшилась кількість фактів домашнього насильства. Якщо порівняти 2019 рік і зараз, то орієнтовно було 100 тисяч таких звернень, а в 2020 році вже понад 211 тисяч звернень. Це свідчить не лише про те, що випадків більше, але й про підвищення правової свідомості громадян, адже якщо раніше замовчучали такі випадки, бо був стереотип «це сімейні справи, у них ніхто не втручається», то на сьогодні більшість жертв не мовчать, знають куди звертатись. Але в нашій області потрібно інтенсивніша взаємодія, бо є певні проблеми. Щодо домашнього насильства звертаються не лише жінки, але й чоловіки. Також є важкі ситуації, де страждають не лиш від фізичного насильства, але й зазнають дискримінації за тою чи іншою ознакою”, – розповідає регіональна представниця уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області Людмила Непийвода.
В умовах, спричинених карантинними обмеженнями, статистика випадків домашнього насилля постійно росте, і питання комунальної кризової кімнати постає дедалі гострішим.
“Те, що люди перебувають вдома більший період, проводять більше часу разом, це викликає певні конфлікти, але це здебільшого тільки сварки, а не домашнє насильство, хоча проблема, є і з нею треба боротися. Частіше з приводу домашнього насильства звертаються жінки, але бувають поодинокі випадки, коли до нас звертаються чоловіки і телефонують діти. Приємно, що діти розуміють, що насильство толерувати не можна і потрібно цьому запобігати і звертаються по допомогу”, – зазначає начальниця відділу зв’язків з громадськістю патрульної поліції в області Олександра Бабецька.
«Згідно даних поліції, за 5 місяців 2021 року було зафіксовано 750 повідомлень з приводу вчинення домашнього насильства, з цих повідомлень, як стверджували заявники, підтвердилося 292 випадки. В цих випадках потерпілими були: 255 жінок, 47 чоловіків а також 19 дітей”, – каже заступник начальника департаменту молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради Назарій Куземко.
За словами активістів, Фонд народонаселення ООН звернувся до керівництва міста з пропозицією створити муніципальну кризову кімнату, надавши грантову підтримку. Також кілька тижнів тому відкрилась можливість отримати кошти і з державного бюджету на забезпечення притулку. Але, попри всі сприятливі умови, це питання не має досі позитивного рішення в органах міської влади та державних установах. Попри те, що є приміщення, які можна було б задіяти, вони досі не виділені, а час дії пропозицій з фінансування спливає на початку червня.