Звільнили з полону священника з Франківщини, якого затримали у Бердянську

Автор: Іра Блаженко

29 Чер, 2024 08:51

Поділитись публікацією
Звільнили з полону священника з Франківщини, якого затримали у Бердянську

28 червня звільнили з російського ув’язнення священника Української Греко-Католицької Церкви з Прикарпаття Богдана Гелету, що служив у Бердянську. 

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський, пише “Галка”.

Отця Богдана Гелету та отця Івана Левицького заарештували в окупованому Бердянську ще 16 листопада 2022 року. Там вони близько чотирьох років проводили службу. За словами рідних священників, строк їхнього служіння в Бердянську спливав наприкінці 2022 року, вони мали повертатися додому, пише “Галка” з посиланням на Медійну ініціативу за права людини.

27 лютого 2022 року Бердянськ захопили російські війська. Не погоджуючись із окупацією, місцеві жителі виходили на мирні акції протесту, в яких брали участь і священнослужителі УГКЦ. Щодня о 12-й годині отець Іван Левицький читав молитви за мир у центрі міста — біля інсталяції “Я люблю Бердянськ”.

За словами канцлера Донецького екзархату УГКЦ панотця Андрія Бухвака, на початку окупації Бердянська молебні за мир священники проводили під українськими прапорами, але після силового придушення мирних акцій протесту молилися без української символіки. 16 листопада в центрі міста під час чергової молитви за мир Івана Левицького затримали. Ввечері того ж дня росіяни захопили й іншого священнослужителя Парафії Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ — Богдана Гелету.

Наступного дня російські силовики провели обшук у храмі Різдва Пресвятої Богородиці, про що російські пропагандисти зняли сюжет. 

Сфабриковані звинувачення

Новинний сюжет про затримання настоятеля греко-католицького храму російські пропагандисти випустили 24 листопада минулого року. У ньому йшлося про те, що в храмі нібито знайшли три тротилові шашки, електронні підривники до них, мінометні міни і два пістолети. Також виявили українську церковну літературу, яку визнали доказом протиправної діяльності священників. Показали й допит Івана Левицького, проте зізнань у скоєнні “злочинів” від нього не прозвучало.

“Ми знаємо, що вони точно не могли такого робити. Треба просто знати їх. Панотець Іван Левицький — дуже добра, чуйна людина. Завжди допомагав бідним, тим, хто потребує, завжди всіх вислухає”, — запевняє Христина Лех, родичка Івана Левицького..

Донецький екзархат УГКЦ вважає, що звинувачення проти священників сфабриковані у відповідь на обшуки СБУ в Києво-Печерській лаврі. Цю позицію керівництво екзархату обґрунтовує, зокрема, тим, що до священників із боку російських спецслужб від початку повномасштабної війни і до арешту зауважень не було. Плюс обшук храму, парафіяльного дому та інших технічних приміщень парафії відбувався, коли обох священників уже затримали і вони не могли контролювати ані ці будівлі, ані дії російських військових.

Тільки через вірність Богові і Церкві отцям-душпастирям інкримінуються вищезгадані “звинувачення”, — йдеться в заяві екзархату.

Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) 1 грудня 2022 року закликав звільнити священників: “Учора надійшло повідомлення, що їх нещадно катують. Відповідно до класичних сталінських репресивних методів вибивають зізнання у злочині, якого ті не скоювали. З дня на день їм загрожує смерть”.

Про катування священників повідомляє також заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов:

“В отця Богдана цукровий діабет. Перебування у в’язниці для нього смертельно небезпечне. Їх утримують і катують у 77-й колонії”, — написав він на своїй сторінці в Фейсбуку.

Також з полону 28 червня звільнили цивільних, що перебували в ув’язненні кілька років: Наріман Джелял, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, якого утримували з 2021 року. Валерій Матюшенко, який з 2017 року не бачив своїх рідних. Олена Пех, яку донька чекає з 2018 року та Катерина Брюханова, Людмила Гончаренко, Павло Купрієнко, Микола Швець та Наталія Захаренко, яких утримували в Білорусі.