“На сланцевий газ покладають забагато сподівань”, – Олена Міскун, експерт НЕКУ
07 Лип, 2014 17:21
Фахівці Національного екологічного центру України розповіли, що видобуток сланцевого газу не зможе дати нашій державі енергетичну незалежність, лише велику кількість екологічних та соціальних проблем.
Такі судження вони висловили під час прес-конференції в Івано-Франківську 7 липня.
“Зараз країна переживає важкі часи через припинення постачання газу з Росії. І тому вона починає судомно шукати нові джерела енергії. Людей, котрі виступають проти видобування газу нетрадиційних покладів, прирівнюють до агентів Газпрому. Але насправді на сланцевий газ покладають занадто багато сподівань”, – говорить Олена Міскун, експерт НЕКУ, координатор туру “За безпечну енергетику!”
За її словами, Європейська комісія зробила висновки про те, що навіть за умови, коли правильно здійснювати видобуток сланцевого газу, цей процес приносить багато шкоди довкіллю. Доповідь цієї комісії розміщена у вільному доступі,але англійською мовою. На українську її досі ніхто не переклав й не бере до уваги, приймаючи рішення.
На один гідророзрив при видобутку сланцевого газу витрачають 15 тисяч кубічних метрів води. Ця вода стає токсичною і способів для її очищення досі не придумано. В Америці її зливають у ставки, що спричинює еклогічні проблеми для довколишнього населення. Також її спускають в свердловини під землю. І це є однією з причин виникнення небезпечних сейсмічних явищ.
В регіонах, де видобувають сланцевий газ, не створюють робочих місць для місцевого населення. Водночас вся ця територія виснажується і стає непридатною для поселення людей.
Сланцевий газ, за словами екологів, не буде дешевим енергоресурсом, тому що технологія його виготовлення дуже затратна. Крім того, на впровадження цього джерела енергії йде багато часу. Лише на геологічну розвідку потрібно близько 5 років, а одна свердловина є економічно вигідною лише півроку. Пізніше вона виснажується і працює на дуже малу потужність.
“Питання видобутку сланцевого газу зараз розглядається тільки в політичній площині, – зауважив Артур Денисенко, координатор програм НЕКУ, – Потрібно вести дискусію щодо того, потрібно це нам чи не потрібно”.
Наразі експерти радять вести енергоощадний спосіб життя й раціонально використовувати ті ресурси, які є.