У франківському університеті в рамках проекту НАТО створили унікальну лабароторію
25 Січ, 2017 13:24
Сьогодні, 25 січня, в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника розповіли про результати виконання проекту НАТО – наукової програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» (SPS NATO Program).
У рамках проведення заходу відбулася презентація сучасної наукової лабораторії синтезу термоелектричних матеріалів.
Ректор університету Ігор Цепенда наголосив на важливості реалізації програми.
“Проект доводить, що світова спільнота зацікавлена у співпраці із нашим університетом. Ми маємо чудові ідеї, але відстаємо в обладнанні. Ми накопичуємо свою базу”, – покоментував він.
Проект стосується розвитку відновлюваних джерел енергії – прямого перетворення тепла в електричну енергію через розробку спеціальних термоелектричних перетворювачів – термоелектричних модулів та генераторів. Керівник проекту Любомир Никируй зазначив, що це можна застосувавти для автомобілів, які можуть зекономити паливо, 40% якого “йде в трубу”. Також це можна використовувати в системах індивідуального опалення, на підприємствах, де спалюється викопне паливо, а також у медицині.
В університеті облаштували унікальну високотехнологічну лабораторію синтезу термолектричних матеріалів. Директор проекту Любомир Никируй розповів, що вона дозволяє здійснювати контрольований поцес синтезу матеріалів. Обладнання, яке придбали для лабораторії, коштує 2 мільйони 300 тисяч гривень. Ці кошти грантові. Придбали муфельну піч, систему очистки води, твердомір тощо.
У рамках проекту франківські студенти стажувалися за кордоном. Загалом над ним працювали 5 професорів, 12 доцентів та старших наукових працівників, 10 аспірантів та 13 студентів, інформує “Галка”.