Не позолота, а ґонта. На Прикарпатті реставрують стару дерев’яну церкву (ФОТО)
03 Кві, 2017 18:09
У селі Гвізд Надвірнянського району триває реставрація церкви 18-ого сторіччя. Зі споруди зняли бляху і тепер перекривають у традиційний спосіб – ґонтою.
Про це розповіла у “Фейсбуці” Тетяна Пришляк.
“Не блискуча бляха, не позолота, а просмолена ґонта (або ґонт), як традиційне покриття для наших гуцульських церков. В такий спосіб перекривали дах, підашшя, куполи, дзвінницю в дерев’яних храмах нашої місцевості.
Настоятель храму о.Іван Гедзик був одним із головних ініціаторів саме такої реставрації. Адже це відновлення історичного вигляду церкви Успіння Пресвятої Богородиці, яка збудована ще в 1739 році. Існують версії, що храм колись був перенесений з Манявського Скита. Дата освячення храму вирізьблена на одвірку”, – йдеться у її дописі.
Пришляк зазначила, що раніше церква була вкрита бляхою, тому дерев’яні перекриття та стіни зазнали суттєвих руйнувань. Священику довелося переконувати селян відмовитися від блискучого металевого покриття.
“Сьогодні над покрівлею даху працюють Косівські ґонтарі. Весь необхідний матеріал, спеціально оброблений мастилом, вже акуратно поскладений під храмом.
І як Бог поможе, то на Великдень парафіяни Церкви Успіння Пресвятої Богородиці в селі Гвізд освячуватимуть паски біля свого відреставрованого храму з новим дерев’яними традиційним покриттям – ґонтом”.