Друзі чи вороги? Франківцям розповіли про антибіотики

Автор: Борис Марія

15 Тра, 2017 12:05

Поділитись публікацією
Друзі чи вороги? Франківцям розповіли про антибіотики

Саме слово «атибіотик» видасться нам загрозливим, якщо дізнаємося його грецьке походження: anti(проти) bioticos (життєвий), тобто той, хто є проти живого. І це не перебільшення. А отже, в порівнянні з іншими медичними препаратами, антибіотики – це не просто ліки, але і своєрідна біологічна зброя, яка може бути особливо небезпечною у випадку нераціонального і невмілого її використання.

Часто люди бояться вживати антибіотики лише з однієї причини – їм відомо, що такі ліки  вбивають корисні бактерії кишечника, що призводить до дисбактеріозу, а той, у свою чергу, викликає дискомфорт, знижує опірність організму до нових інфекцій, іноді  сприяє розвитку алергії. Все вірно. Та чи в цьому полягає основна небезпека? І чому у всіх високорозвинених країнах світу Ви не купите антибіотиків без рецепта лікаря, а Всесвітня організація охорони  здоров’я щороку видає все більше і більше публікацій, в яких закликає людство раціонально і правильно використовувати антибіотики. Чого так бояться лікарі і вчені?

Справа в тому, що найбільша небезпека в даному випадку криється за словом «резистентність».

Під антибіотикорезистентністю розуміють здатність мікроорганізмів протистояти дії антибіотиків.

Антибіотикорезистентність виникає спонтанно внаслідок мутацій, що закріплюються в популяції. Сам по собі антибіотик не є причиною появи резистентності.

Якщо говорити простою мовою і використати прийом метафори, то уявімо,що в момент початку прийому антибіотика, в людському оргазмі розпочинається «війна» проти шкідливих бактерій, зброєю в якій виступає сам препарат, а його жертвами  стають і  самі збудники хвороби, і «мирні жителі»  – представники типової мікрофлори кишечника. Так от, навіть якщо пацієнт приймав антибіотик правильно і ретельно, то все одно серед шкідливих бактерій залишається мізерна кількість тих, хто вижив. Такі «ветерани війни» якраз виробляють ту саму антибіотикорезистентність і здатні передавати  її своїм пра-пра-правнукам, вони ніби «розповідають» їм, що таке війна і як її пережити. Ось чому лікарі не радять лікуватися одним і тим самим антибіотиком постійно, навіть якщо діагноз той самий і такий препарат вже не один раз Вам допомагав. Як правило, резистентність після грамотної антибіотикотерапії триває від 6-ти місяців до двох років і не являє собою глобальної проблеми.

Зовсім інша справа, якщо людина  лікується антибіотиком , не дотримуючись основних правил . Уявімо, що хтось   припиняє лікування не на сьомий день, як того вимагає хвороба, а на третій, що трапляється дуже і дуже часто (антибіотик, яким можна лікуватися тільки три дні існує, але він лише один і його повинен назначити лікар).  В такому випадку «ветеранів війни», котрі вижили, є уже не мізерна кількість, як у попередньому прикладі, а дуже і дуже багато. Адже пацієнт відчуває ефект від лікування не тому,що бактерії загинули , вони просто «захворіли», відповідно їхній негативний вплив на організм зменшився. А іноді буває так, що проти банальної інфекції, викликаної звичайним стрептококом, без потреби використовувався антибіотик широкого спектру дії, і до третього дня він дійсно майже  «убив» стрептококів – збудників хвороби, і людина дійсно  практично виздоровіла, але паралельно з тим, він негативно подіяв на цілий ряд інших, більш небезпечних бактерій, котрі теж чутливі до цього антибіотика, і також, в невеликій кількості,  існували в організмі, проте  не були причиною конкретної хвороби. Такі бактерії колонізують велику кількість таких самих, як і вони, або максимально схожих до себе резистентних  «нащадків», котрі вже не боятимуться повторної зустрічі з цим же препаратом, адже вони вже «досвідчені».

Саме тому кожна людина, котра використовує антибіотики нераціонально, наражає себе  на велику небезпеку захворіти в майбутньому на важку пневмонію, чи іншу, викликану бактеріями, хворобу і не мати шансу одужати, використавши класичну схему лікування. Нераціональне використання антибіотиків є основною причиною зниження їх ефективності за останні 50 років, а також значне зростання випадків мультирезистентного туберкульозу легень (який не чутливий до лікування відразу кількома протитуберкульозними антибіотиками). Уявіть собі, він досить поширений на теренах нашої області вже сьогодні !

Тільки уявіть собі наскільки актуальною є проблема, якщо вченими з усього світу навіть розроблений так званий «список резерву», до якого увійшли антибіотики, котрі повинні повністю ліквідувати з фармакологічного ринку і зберегти на випадок, якщо всі протимікробні засоби, що масово використовуються людьми, стануть безпорадними у боротьбі з інфекцією.

Отже, не антибіотики є нашими ворогами, а самі ми, коли використовуємо їх бездумно. Тому, якщо прийом антибіотиків є необхідним, то варто розпочинати лікування, адже у випадку важкої пневмонії, чи дитячої інфекції,що здатна давати небезпечні ускладнення, навіть таблетовані форми препаратів здатні врятувати життя пацієнту. І саме вони є одним з найважливіших винаходів в медицині. Але ні в якому разі не розпочинайте лікування антибіотиками без попередньої консультації лікаря! Тільки він може дати пораду відносно того, чим  саме лікуватись і як це зробити правильно, а також ,чи потрібне використання антибіотика взагалі.

Лікар-терапевт Куців М. В.

Ліцензія АЕ № 459538 від 03.07.2014р.

Лікувально-діагностичний центр святого Луки

м. Івано-Франківськ, вул. Гарбарська, 22,

Інформаційна лінія: (0342) 72-47-31, (098) 417-88-31, (050) 940-07-81

http://medcentr.if.ua