20 вересня 2017 року в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбудуться урочистості з нагоди присвоєння почесного звання «Почесний доктор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника» лауреату Нобелівської премії в галузі літератури Алексієвич Світлані Олександрівні.
Читайте також: Приїзд Алексієвич до Івано-Франківська відкладається
Упродовж останніх десятиліть Почесними докторами університету обрані, окрім українських вчених, відомі професори зі США,Польщі,Швейцарії, українські письменники та митці. Серед Почесних докторів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника осібне і цілком заслужене місце посідає сучасна білоруська письменниця Світлана Олександрівна Алексієвич. Насамперед тому, що вона – уродженка Івано-Франківська (колись Станіслава) – нещодавно стала лауреатом у галузі літератури престижної у світі Нобелівської премії. Крім того, вона впродовж багатьох літ тісно підтримувала зв’язки з нашим містом, краєм, з рідною для неї Україною, жила радощами і стражданнями нашої незалежної держави. Тому природною і закономірною постає одностайність Ученої ради Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, котра на своєму засіданні наприкінці 2015 року прийняла ухвалу про присвоєння звання «Почесний доктор університету» Світлані Олександрівні Алексієвич.
У програмі урочистостей:
10:45 – 11:00 год. – покладання квітів до Обеліску Героя Небесної Сотні, Героя України Романа Гурика, який загинув 20 лютого 2014 року під час Революції Гідності (меморіальний сквер Університету)
11:15- 11:30 год. – підхід до преси
11:30 – 13:00 год. – зустріч зі студентами, викладачами і представниками творчих кіл та церемонія присвоєння почесного звання «Почесний доктор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника» лауреату Нобелівської премії в галузі літератури Світлані Алексієвич (Актова зала університету). Урочистості розпочнуться художньо-публіцистичною композицією «Не вбий у собі людину» за творами письменниці, лауреата Нобелівської премії в галузі літератури Світлани Алексієвич у виконанні акторів Поетичного театру Навчально-наукового Інституту мистецтв. Керівник – заслужений працівник культури України, доцент Надія Грицан. Прикарпатський національний університет також підготував та випустив збірник матеріалів, присвячений життю і творчості сучасної білоруської письменниці «Світлана Алексієвич – Нобелівський лауреат із Івано-Франківська (Станіслава)» , у якому вміщено виступи, промови, витяги з книг, вибрані статті та дослідження про твори прозаїка, перекладені з білоруської та російської мов, а також штрихи до біографії і висловлювання про Світлану Алексієвич. Упорядник видання – професор університету Степан Хороб.
Довідково
Світлана Олександрівна Алексієвич народилася у Станіславі (Івано-Франківську) 31 травня 1948 року в сім’ї сільських вчителів. Батько – білорус, мати – українка. Після демобілізації батька, радянського офіцера, з армії, сім’я переїхала до Білорусі. Книги Світлани Алексієвич виклика́ли критику з боку радянського режиму, письменницю звинувачували зокрема в «пацифізмі, натуралізмі, розвінчуванні героїчного образу радянської жінки» («У війни не жіноче обличчя»). Для написання «Цинкових хлопчиків» Світлана Алексієвич особисто відвідала Афганістан, зустрічалася з колишніми учасниками бойових дій та з матерями загиблих воїнів. Після виходу книги 1989 на письменницю навалилась чергова хвиля критики, що призвела до суду над письменницею та її книгою у 1992 році, який втім було припинено. Після окупації Автономної Республіки Крим Росією виступила в німецькій газеті Frankfurter Allgemeine з засудженням російської політики щодо України. 8 жовтня 2015 року Світлану Алексієвич було відзначено Нобелівською премією з літератури «за її багатоголосу творчість — пам’ятник стражданню і мужності у наш час». Світлана Алексієвич — перший нобелівський лауреат в історії незалежної Білорусі; вона стала першим з 1987 року російськомовним письменником, що удостоєний Нобелівської премії з літератури. Вперше за півстоліття премія була присуджена письменникові, який переважно працює в жанрі документальної літератури; при цьому вперше Нобелівська премія з літератури присуджена професійному журналісту.