Понад чотири з половиною мільйони українців підписали декларації із сімейними лікарями
21 Тра, 2018 20:33
Декларацію з лікарем уклали вже понад чотири з половиною мільйони українців.
Держава законодавчо закріпила завдання – інтегрувати якісні медичні послуги на сільських територіях. В Україні сільське населення складає 32% і саме жителі сільських населених пунктів першочергово потребують якісних медпослуг, адже лише у 28% амбулаторій є водозабезпечення і третина з яких – це колодязі; у 18% є санвузли; забезпечення необхідним лікарським обладнанням знаходиться на рівні 20%; а забезпеченням автотранспортом складає близько 17%.
«Вже у вересні ми відкриємо перші найсучасніші амбулаторії! Але, ми повинні пам’ятати, що доступна і якісна медицина у сільській місцевості – це не просто будівництво нових фельдшерсько-акушерських пунктів. В першу чергу – це затвердження мінімального обсягу медичного обладнання, яке має бути в кожному селі», – про це народний депутат України, член підкомітету Верховної Ради з питань контролю реалізації медичної реформи Сергій Березенко сказав під час виступу на конференції «Імплементація програми Президента України. Медична реформа у сільській місцевості».
Конференція відбулася у «Відкритому офісі» «БПП «Солідарність» для голів ОТГ, представників медичної галузі, активістів партії з Івано-Франківської, Сумської, Рівненської та Одеської областей, які беруть участь у реалізації медичної реформи.
«На сьогодні ми дуже активно також рухаємся вперед у процесі будівництва сучасних амбулаторій. Для нас всіх надзвичайно важливо, щоб цього року, не пізніше вересня-жовтня, почали вводити в експлуатацію відповідні амбулаторії»,- сказав Сергій Березенко.
Він нагадав, що держава виділила 5 млрд. грн на реалізацію закону «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості»
«Ми прекрасно розуміємо стан амбулаторій і ФАПів, які є в Україні. У нас 4 тис. амбулаторій і 12 тис. 700 ФАПів, лише в 28% цих закладів є водозабезпечення, у 18% є санвузли. Забезпечення необхідним обладнанням знаходиться на рівні 20%, автотранспорт тільки у 17%»,- зазначив народний обранець.
Він наголосив, що сьогодні мало хто з лікарів хоче їхати працювати в сільську місцевість через низьку заробітну плату.
«Це є проблемою. І закони, які проголосовані в парламенті як основа медреформи спільно з президентським законом про покращення надання сучасної медичної допомоги в сільській місцевості, можуть дати серйозний результат»,- вважає Сергій Березенко.
Він також зазначив, що з квітня розпочалася кампанія підписання декларацій із сімейними лікарями.
«За цей час підписалося 4,5 млн. людей, це понад 10% населення. Це шалені темпи, ніде серед країн Європи, які впроваджували таку систему, подібних темпів не було. Це означає, що попри позицію скептиків, люди довіряють реформам і хочуть отримувати нову якість медобслуговування»,- зауважив С. Березенко.
Крім того, він повідомив, що з 1-го липня має запрацювати Національна служба здоров’я.
«Ми всіляко допомагаємо Міністерству як комітет, як політична сила, щоб ця ініціатива реалізувалася, і з 1 липня плануємо, що вже за укладеними деклараціями держава почне платити гроші на конкретні амбулаторії чи на центри первинної медико-санітарної допомоги. Це 370 грн. плюс коефіцієнти. Кошти залишаться на місцях, що дозволить амбулаторіям платити заробітну плату сімейному лікарю у сумі не менше 15 тис. грн., а це в 4 рази більше, ніж вони отримують сьогодні»,- сказав С.Березенко, додавши, що це також дозволить підвищити заробітну плату молодшому медичному персоналу.
Сергій Березенко також повідомив, що з липня цього року буде остаточно затверджений табель оснащення амбулаторій. Він також вважає доцільним, щоб автомобілі для амбулаторій закуповувалися на рівні ОДА.
«Я буду категорично проти, щоб ці автомобілі централізовано закуповувалися в Києві, оскільки це може бути трактовано, як бажання комусь на цьому заробити. Вони також не мають купуватися на рівні одної ОТГ, бо ми втратимо кошти. Якщо ОДА купить на всю область, це буде серйозна економія. Напевно, це буде на рівні ОДА»,- додав він.
Учасникам конференції також були надані розроблені офісом партії «БПП «Солідарність» «9 кроків імплементації проекту медичної реформи для сільської місцевості». Ці кроки передбачають підбір ділянки для нової амбулаторії, погодження проекту, визначення джерел фінансування, підбір оснащення, проведення закупівель, налагодження роботи з постачальниками, вирішення кадрових питань, впровадження системи електронної медицини, освоєння роботи в системі телемедицини.