У прикарпатському селі будували Хресну дорогу, а виявили людські останки (ФОТО)

Автор: Турій Роман

08 Чер, 2018 16:10

Поділитись публікацією
У прикарпатському селі будували Хресну дорогу, а виявили людські останки (ФОТО)
Працівники Комунального підприємства обласної ради “Пам’ять” провели експедицію в село Новий Мартинів, Галицького району, з метою обстеження території церкви, перед річкою Дністер.

Цьогоріч біля церкви селяни вирішили побудувати Хресну дорогу, проте спочатку взялись за відновлення старих окопів. Під час проведення ремонтних робіт місцеві натрапили на рештки людських кісток та черепів.

Кореспондентка Бліц-Інфо також вирушила до Нового Мартиніва, щоб дізнатись, звідки взялись ці скелети та що замовчує історія.

В ході перевірки окопів  КП “Пам’ять” виявила кілька дитячих та дорослих залишків.

“Ґрунт не пропускає повітря, тому останки збереглись добре, хоча не на всіх, так само бачимо руйнування кісток. Руки складені на грудях, а це традиційне християнське поховання, до того ж орієнтування Схід-Захід так само тут дотримується. Проте, бачимо й перекопаний скелет, лівої частини немає, скоріше за все, коли копався окоп, імовірно під час Другої світової війни, лопатою відкопали те, що потрібно, а іншу частину залишили”,- обґрунтовує директор КП “Пам’ять” Василь Тимків.

Історик каже, що останки скелетів розташовані близько один до одного. Тому поховання тут продовжувались 20, 30, а, можливо, і 100 років потому.

Для того, щоб більше зрозуміти ситуацію, підприємство вирушило до старших місцевих жителів. В ході проведення опитування, з’явилась версія, що раніше на скелі міг бути цвинтар. Зі слів пані Яніни та пані Євгенії, вони чітко пам’ятають як пасли корів і бачили як з берега скочувались дитячі черепи. Крім того, їхні бабусі розповідали, що колись там був цвинтар.

Василь Тимків припускає, що, можливо, цей пагорб був на 10-15 метрів вище, але через те, що на скелю постійно падав дощ, який підмивав ґрунт, черепи скочувались донизу.

Останньою, до кого завітала команда, була пані Бронька, вона й розвіяла всі сумніви. Жінка розказала, що з розповіді її бабусі знає, що на місці Хреста та каменів, які поблизу, стояла церква, а біля неї цвинтар. Пізніше, з матеріалу цього храму збудували резиденцію місцевому священику, приблизно наприкінці 18 століття. А вже потім були окопи та криївка.

На карті Фон Міга, першій детальній військовій карті австрійського періоду другої половини 18 століття, стара церква має позначку на тому місці, що й припускалось. Імовірно храм проіснував до середини 19 століття.

“Пам’ять” візьме останки скелетів на дослідження і перевірить чи є кульові поранення. До того ж, дізнається приблизний час поховання людей та визначить їх рід.

“Будівельні роботи ще тривають, тому потрібно якнайшвидше вийняти залишки кісток та черепів. Безумовно буде перепоховання”, – підсумовує Василь Тимків.