Синод зняв анафему з Філарета і Макарія та визнав, що РПЦ анексувала Київську церкву
11 Жов, 2018 18:06
Синод Вселенського Патріархату зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними.
Про це повідомляє відоме грецьке релігійне видання ORTHODOXIA.INFO з посиланням на власні джерела.
Зазначається, що обидва предстоятелі направили Вселенському патріарху свої прохання про апеляцію, які були прийняті, після чого було прийнято таке рішення.
Проте, у виданні додають, що деталі та умови такого кроку поки невідомі.
Як повідомив у Facebook Архієпископ Чернігівський і Ніжинський, речник УПЦ КП Євстратій Зоря, інформація про це надійшла одразу з кількох джерел.
“Чекаємо на офіційне оголошення від Священного Синоду”, – додав він.
Також стало відомо, що синод Вселенського Патріархату визнав незаконною анексію Київської Митрополії Російською Православною Церквою.
Про це на своїй сторінці у Facebook написав речник Київської патріархії архієпископ Євстратій (Зоря).
Згідно з його джерелами, Синод прийняв рішення про “визнання незаконною анексії Київської Митрополії Російською Церквою в 1686 р”.
Як відомо, у статті Вселенського патріархату “Вселенський престол і Українська церква” зазначалося, що “Канонічні кордони Російської Церкви були визначені, коли ця Церква була вивищена до статусу Патріархату в 1589 році і ніколи не була змінена ніяким Патріаршим чи Синодальним Томосом, Київська митрополія ніколи не належала до цих меж“.
Дослідники наголошують, що Київська митрополія (і вся нинішня Україна) існувала з часу її створення єпархією Вселенського Престолу, а її митрополити отримували свою хіротонію (рукопокладання, благословення – ред.) від Патріарха Константинопольського аж до 17 століття.
“Самовільне висвячення Гедеона на Митрополита Київського Патріархом Московським Іоакимом в 1685 році …викликало опір духовенства та мирян Київської митрополії. Лише після того як Вселенський Патріарх Діонісій IV, під жорстким тиском, у 1686 році дозволив Патріарху Московському рукопокладати кожного Митрополита Київського, духовенство та миряни цього регіону визнали патріарше висвячення Гедеона та його подальших наступників Патріархом Московським”, – йдеться у статті.
При цьому підкреслюється, що дозвіл на рукопокладання був наданий на підставі “Грамоти про передачу”.
“У тогочасній технічній термінології (це) означає надання дозволу на звершення хіротонії або іншого канонічного обряду, але ніколи не використовується для позначення повного включення канонічної території в іншу автокефальну церкву“, – йдеться в статті.
Зазначається, що дозвіл було надано з міркувань “економії” (практичності – ред.) через “велику відстань і війни між двома царствами”.
“Положення, викладені в Патріаршому та Синодальному “Акті” 1686 року підтверджують, що канонічна територія Київської митрополії не була передана до Московського Патріархату… Звичайно, це все розумів Московський Патріархат, саме тому він свавільно порушив вказані умови й ніколи не дотримував їх, тому що прагнув свавільно включити Київську митрополію до своєї канонічної юрисдикції“, – йдеться у статті.
У документі відзначається, що “зважаючи на важкі історичні обставини, Вселенський Патріархат замовчував про порушення та нездатність Московського Патріархату дотримуватися положень “Акта” 1686 року, проте ніколи не забував та не ігнорував вказаного“.